Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Nerwica a niedotlenienie mózgu. Co trzeba wiedzieć o tych przypadłościach?

nerwica a niedotlenienie mózgu

Problemy z oddychaniem, silny ból głowy, zaburzenia widzenia, tachykardia – te problemy mogą wskazywać na śmiertelnie groźne niedotlenienie mózgu. Jednak w podobny sposób mogą przejawiać się także zaburzenia nerwowe. Dlatego tak ważne jest rozstrzygnięcie zagadnienia „nerwica a niedotlenienie mózgu”. Czy te przypadłości są ze sobą powiązane i mogą wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta?

Nerwica – przyczyny i objawy

Nerwica a niedotlenienie mózgu – warto nauczyć się rozróżniać oba schorzenia. Mają bowiem zupełnie inne podłoże. Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, które najczęściej wywoływane jest przez stres. Przyczyną mogą być także traumy czy trudna sytuacja życiowa, słowem wszystko, co generuje silne negatywne emocje oraz lęki. W przebiegu tej choroby pacjent doświadcza zarówno objawów somatycznych, jak i psychicznych. Rozregulowaniu ulegają różne układy ludzkiego organizmu, przez co niekiedy trudno jest określić bezpośrednią przyczynę złego samopoczucia.

Chorzy na nerwicę często korzystają z porad lekarskich oraz usługi, jaką jest recepta online. Leczenie zachowawcze stosuje się przed postawieniem prawidłowej diagnozy, by łagodzić objawy, których doświadcza chory. Należą do nich między innymi:

  • ból i zawroty głowy;
  • trudności z oddychaniem;
  • zaburzenia widzenia;
  • kołatanie serca;
  • problemy trawienne;
  • parestezje;
  • nadwrażliwość na bodźce;
  • zaburzenia funkcji seksualnych;
  • kłopoty z koncentracją i pamięcią;
  • stałe napięcie i lęk;
  • derealizacja.

Co wywołuje niedotlenienie mózgu?

Bezpośrednią przyczyną niedotlenienia mózgu jest dostarczenie zbyt małej ilości dotlenionej krwi. Aby mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje 3,3 mililitrów krwi na 100 gramów tkanki mózgowej. Jeżeli tlenu jest za mało, może dojść do uszkodzenia, a nawet obumarcia mózgu. W pierwszym odruchu obronnym organizm zwiększa przepływ krwi. Nawet kilkuminutowe całkowite odcięcie dostępu do tlenu powoduje utratę przytomności. W przypadku braku reakcji często dochodzi do śmierci pacjenta. Jednak nawet udzielenie pomocy nie gwarantuje powrotu do pełnej sprawności. Zmiany, do których dochodzi w mózgu, są nieodwracalne.

Co może powodować niedotlenienie mózgu? Należą do nich czynniki niezależne od człowieka, w tym choroby przewlekłe. Są to między innymi cukrzyca, bezdech senny czy niektóre choroby serca. Niebezpieczeństwo tego rodzaju powikłań pojawia się, kiedy pacjent ma niskie ciśnienie tętnicze czy zmaga się z zakrzepicą. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, by reagować na zmiany samopoczucia i nie bać się korzystać z L4 online. Niedotlenienie mózgu może pojawić się również w wyniku zatrucia tlenkiem węgla czy jako powikłanie przy chorobie wysokogórskiej lub dekompresyjnej.

Jak rozpoznać niedotlenienie mózgu?

Wśród charakterystycznych objawów niedotlenienia mózgu, które pojawiają się jako pierwsze, należy wymienić:

Nerwica a niedotlenienie mózgu

Nerwica a niedotlenienie mózgu to przypadłości, które mogą wykazywać podobne objawy. U ich podłoża z pewnością leżą inne przyczyny, jednak czy nie mogą na siebie wzajemnie wpływać? Jeśli pojawiło się całkowite niedotlenienie mózgu, zwykle mające nagły charakter, wtedy trudno powiązać je z nerwicą. Nieco inaczej przedstawia się to w przypadku, gdy jest to przewlekła dolegliwość.

Tego rodzaju niedotlenienie mózgu charakteryzuje się pogłębiającymi problemami z utrzymaniem koncentracji oraz innymi kłopotami. Często towarzyszą temu zaburzenia psychiczne. Ryzyko wystąpienia pojawia się u osób, cierpiących na choroby przewlekłe, w wyniku których dochodzi do degradacji naczyń krwionośnych. Dzieje się tak jednak w sytuacji, gdy problem jest niezdiagnozowany i nieleczony.

Jak diagnozować i leczyć nerwicę?

Diagnozowanie zaburzeń lękowych jest trudnym zadaniem. Zazwyczaj konsultacja psychologiczna znajduje się na końcu długiej listy badań, jakim poddawany jest chory. Może to być moment, kiedy trudno jest mu funkcjonować, dlatego wykorzystuje zwolnienie lekarskie online. Najskuteczniejszym sposobem leczenia nerwicy jest terapia psychologiczna, która dociera do źródeł stresu. Pacjent uczy się, jak radzić sobie z emocjami i presją.

Leczenie niedotlenienia mózgu

Niedotlenienie mózgu to stan zagrażający życiu, dlatego tak ważne, by chory otrzymał szybką pomoc. Liczy się każda chwila, przyjmuje się bowiem, że mózg zaczyna obumierać już po 4 minutach. W wyniku niedotlenienia następuje między innymi utrata przytomności, drgawki, omdlenie, a w skrajnych przypadkach śpiączka oraz śmierć mózgu. Leczenie polega na dostarczaniu tlenu do mózgu i zawsze odbywa się w warunkach szpitalnych. Później zwykle konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji.

Nerwica a niedotlenienie mózgu stanowią przypadłości, których nie można bagatelizować. Niektóre objawy są tożsame, dlatego chorzy często obawiają się, że ich stan zdrowia jest gorszy niż w rzeczywistości. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz