Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Nagły, ostry ból brzucha i biegunka – jakie to choroby, jak je leczyć?

Nagły

Nagły, ostry ból brzucha i biegunka są objawami wielu chorób, np. infekcji wirusowej lub bakteryjnej, zapalenia uchyłków jelita grubego, stanów zapalnych żołądka, jelit, czy dróg żółciowych. W wielu przypadkach konieczna jest szybka konsultacja lekarska.

Nagły i silny ból brzucha jest nieswoistym objawem wielu chorób narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Mogą mu towarzyszyć inne symptomy jak biegunka, zaparcia, nudności i wymioty, a także gorączka, wzdęcia i ból podczas oddawania moczu. Tego rodzaju ból nasila się przy kaszlu, kichaniu, czasem przy zmianie pozycji. Dolegliwości, które nie ustępują lub nasilają się, wymagają konsultacji. W niektórych przypadkach ból jest tak silny, że konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Nagły, ostry ból brzucha i biegunka – możliwe przyczyny

Silny, pojawiający się niespodziewanie ból brzucha może świadczyć o chorobach jelit, dróg żółciowych, żołądka, układu moczowego. Wśród najczęstszych przyczyn należy wymienić:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego (u dzieci często pojawia się biegunka, u dorosłych zatrzymanie stolca);
  • perforację jelit;
  • zapalenie uchyłków jelita grubego (biegunki występują naprzemiennie z zaparciami);
  • ostre zapalenie żołądka i jelit;
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych;
  • kamicę nerkową;
  • ostre zapalenie przydatków;
  • skręt jajników.

Przyczyn dolegliwości jest dużo, dlatego istotna jest obserwacja i odnotowanie najważniejszych objawów towarzyszących nagłemu, ostremu bólowi brzucha (i biegunce, jeśli także się pojawia). Najczęściej konieczna jest konsultacja lekarska, np. przez internet. Specjalista zbierze wywiad i pokieruje dalej; jeśli to konieczne może wystawić zwolnienie lekarskie online. W wykupieniu leków z apteki pomoże e-recepta. Jeśli ból nie mija, wybierz się na wizytę osobistą lub wezwij pogotowie.

Nagły, ostry ból brzucha i biegunka – diagnostyka

W większości przypadków niezbędne jest badanie fizykalne, które może zostać uzupełnione badaniami krwi i obrazowymi (USG, RTG, tomografia komputerowa). Zebranie wszystkich wyników umożliwia postawienie diagnozy i rozpoczęcie właściwego leczenia. Wybór badań zależy od zgłaszanych przez pacjenta objawów. Trzeba pamiętać, że ostry ból brzucha jest symptomem wielu chorób, dlatego znalezienie przyczyny wymaga sprawdzenia wielu parametrów. 

Nagły, ostry ból brzucha i biegunka – leczenie

Jak leczy się ostry ból brzucha? W niektórych sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna (zapalenie wyrostka robaczkowego, perforacja jelita), w innych wystarczy farmakoterapia. Objawowo podaje się leki przeciwbólowe lub rozkurczowe, które mają złagodzić dolegliwości. W wielu przypadkach skuteczna jest antybiotykoterapia (zapalenie uchyłków). 

W przypadku ataku kamicy nerkowej ważne jest nawadnianie i podawanie leków rozkurczowych. W przypadku ostrego zapalenia dróg żółciowych konieczna jest hospitalizacja, nawadnianie chorego, usunięcie przeszkody, a także podawanie antybiotyków. Ból brzucha o różnym nasileniu wraz z biegunką mogą także wskazywać na chorobę Leśniowskiego-Crohna. W tym przypadku najczęściej podaje się m.in.:

Nawet jeśli ostry ból brzucha nie wymaga pobytu w szpitalu, znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pacjent powinien pozostać w domu aż do powrotu do dobrej kondycji. W takiej sytuacji konieczne jest zwolnienie lekarskie (może to być L4 online).

Nagły, ostry ból brzucha i biegunka – czy są niebezpieczne?

Nagły, ostry ból brzucha i biegunka mogą zwiastować zatrucie pokarmowe, które najczęściej nie wymaga nawet konsultacji z lekarzem. W tej sytuacji ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów i niedopuszczenie do odwodnienia. Podobnie kolka nerkowa i żółciowa często mijają samoistnie – skuteczne będą leki przeciwbólowe, rozkurczowe, odpoczynek, przyjmowanie płynów. W niektórych przypadkach interwencja lekarza jest niezbędna, zwłaszcza jeśli objawy nie ustępują, nasilają się lub dołączają do nich inne. Leczenie może polegać na podaniu antybiotyków lub innych leków. Czasem konieczna jest operacja.

Żadnych dolegliwości bólowych, szczególnie ostrych i nagłych, nie wolno ignorować. Pacjent powinien się obserwować, a w razie konieczności jak najszybciej udać do lekarza lub wezwać pomoc.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz