Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Mleczny śluz tabletki antykoncepcyjne. Naturalna reakcja na tabletki antykoncepcyjne czy powód do obaw?

mleczny śluz tabletki

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznym działaniem, przez co są wybierane przez wiele kobiet. Hormony zawarte w pigułkach regulują nie tylko funkcjonowanie układu rozrodczego kobiety, ale także całego organizmu. W efekcie może dochodzić do niepożądanych reakcji. Niektóre Kobiety są bardzo wyczulone na obserwowanie swojego organizmu w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Objawem, na który często zwracają uwagę, jest zwiększenie wydzielania mlecznej wydzieliny z pochwy. Wiele kobiet. Po zauważeniu tej reakcji jest zaniepokojona. Czy faktycznie mleczny śluz powinien wywoływać obawy? A może jest to tylko naturalna reakcja organizmu na przyjmowane hormony? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Mleczny śluz tabletki antykoncepcyjne. Czy zwiększone wydzielanie śluzu w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest prawidłową reakcją organizmu?

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych w obrębie układu rozrodczego rozpoczynają się pewne zmiany, których zaistnienie pozwala na zapewnienie ochrony przed zapłodnieniem. Jedna ze zmian dotyczy modyfikacji konsystencji śluzu znajdującego się w szyjce macicy. W efekcie regularnego stosowania pigułek śluz staje się gęsty i nieprzepuszczalne, a także przybiera mleczny kolor. Jego wydzielanie jest nieco zwiększone, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w zapobieganiu zapłodnieniu. Śluz ma dwa zadania:

  • uniemożliwiać plemnikom swobodne poruszanie się,
  • zapobiegać zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Dzięki jego gęstości oraz nieprzepuszczalności, zadania te są spełnione. Kompleksowe działanie antykoncepcyjne tabletek sprawia, że stosująca je pacjentka może być pewna, że nie zajdzie w niechcianą ciążę.

Kiedy mleczna wydzielina powinna zacząć niepokoić pacjentkę?

Z reguły mleczna wydzielina z pochwy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest zjawiskiem naturalnym, które nie powinno budzić żadnych obaw. W niektórych sytuacjach warto jednak zainteresować się tym zjawiskiem i dokładnie je zbadać. Mleczna wydzielina powinna zaniepokoić pacjentkę, jeśli występuje w bardzo dużej ilości, a wraz z biegiem czasu stosowania tabletek antykoncepcyjnych ta ilość się zwiększa. Temat powinien być również zbadany, jeśli w wydzielinie występują grupki lub charakteryzuje się ona nieprzyjemnym zapachem. W takich sytuacjach pacjentka może zmagać się z infekcją pochwy. W zależności od wyglądu śluzu może ona cierpieć na grzybicę lub zakażenie bakteryjne. W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów związanych z wydzielaniem śluzu, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dokładnie zbada pacjentkę, wystawi diagnozę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.

Mleczny śluz tabletki antykoncepcyjne. Czy oprócz śluzu w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się plamienia?

Wiele pacjentek zastanawia się, czy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych dochodzi do okresu. Okazuje się, że zamiast dobrze znanego miesiączkowania u pacjentki występują po prostu regularne krwawienia. Wynikają one z tymczasowego odstawiania tabletek antykoncepcyjnych. Czas pojawiania się krwawień zależy od rodzaju schematu stosowania tabletek. Możemy wyróżnić dwie sytuacje:

  • Jeśli pacjentka stosuje tabletki pakowane po 21 sztuk, po ich zażyciu powinna ona wykonać siedmiodniową przerwę. Właśnie w okresie tej przerwy powinno nastąpić krwawienie z odstawienia.
  • Jeśli pacjentka stosuje tabletki pakowane po 28 sztuk, składają się one tak naprawdę 24 tabletek aktywnych i 4 tabletek placebo. Krwawienie wystąpi w trakcie stosowania tabletek nieaktywnych, czyli placebo.

Krwawienie występujące podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest skąpe i także trwa bardzo krótko. Dzięki stosowaniu pigułek, krwawienia pojawiają się regularnie, dlatego ta metoda antykoncepcji będzie wskazana dla osób zmagających się z nieregularnym cyklem.

Co jeśli plamienia będę pojawiały się w trakcie trwania cyklu?

Niektóre pacjentki zastanawiają się, co zrobić w razie wystąpienia krwawień lub plamień w trakcie cyklu. Wiele kobiet mogło zauważyć już u siebie plamienia poza okresem odstawienia. Nieregularne krwawienia i plamienia występują zwykle na początku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W tym czasie nie powinny one budzić żadnych obaw. Inaczej sprawa wygląda, jeśli pacjentka zauważa nieregularne plamienia po kilku miesiącach od rozpoczęcia kuracji hormonalnej. W teorii po takim okresie czasu organizm powinien przyzwyczaić się do hormonów dostarczanych do organizmu. W takiej sytuacji warto wykonać niezbędne badania, mające na celu wykluczenie istnienia chorób, które mogą objawiać się właśnie krwawieniami z dróg rodnych. Najczęstszymi dolegliwościami identyfikowanymi z krwawieniami są:

  • mięśniaki,
  • nadżerki,
  • polipy,
  • stany zapalne,
  • choroby weneryczne,
  • endometrioza.

Nieregularne krwawienia i plamienia mogą wynikać również z nieodpowiednio dobranych pigułek. Warto jednak uprzednio skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że ze zdrowiem pacjentki jest wszystko w porządku.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz