Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Migotanie przedsionków – wszystko, co należy wiedzieć o tej chorobie

migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest chorobą układu krążenia, która może nie dawać żadnych objawów i może zostać wykryta przypadkowo podczas standardowych badań. Osoby cierpiące na tę przypadłość wcale nie muszą odczuwać niepokojących i uciążliwych objawów. Migotaniu przedsionków często towarzyszą tylko osłabienie, zawroty głowy i lekkie duszności. Są one lekceważone, a szkoda, bo nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nieleczone migotanie przedsionków może być niebezpiecznie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. Dlatego warto wiedzieć o tej chorobie więcej i w razie podejrzeń zdecydować się na badania, które ją wykluczą lub zdiagnozują, co pozwoli na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

Objawy migotania przedsionków

Migotanie przedsionków to często pojawiające się długotrwałe zaburzenia rytmu serca, które mogą wystąpić w każdym wieku (najczęściej u osób starszych). Osoby zmagające się z tym schorzeniem często odczuwają nieregularne kołatania serca, które utrudniają normalne funkcjonowanie, ale to nie jedyne objawy, które powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Warto zastanowić się nad badaniami w kierunku migotania przedsionków już w momencie, kiedy często dotyka nas zmęczenie, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, osłabienie i duszności. Sygnałem alarmowym powinny być powtarzające się palpitacje serca i nagłe omdlenia, zasłabnięcia, które wcześniej nie występowały.

Typy migotania przedsionków

Osoby, które cierpią na powyższe objawy mogą chorować na jedną z trzech postaci migotania przedsionków. Jedną z nich jest napadowe migotanie przedsionków, które występuje epizodycznie i trwa nie dłużej niż tydzień, a potem samoistnie mija. Drugim typem jest przetrwałe migotanie przedsionków trwające dłużej niż tydzień i wymagające leczenia farmakologicznego i przeprowadzenia zabiegu kardiowersji, który ma na celu przywrócenie prawidłowego rytmu serca. Migotanie przedsionków może współistnieć również z innymi schorzeniami takimi jak nadciśnienie, wada zastawek serca czy choroba tarczycy. Wówczas uznaje się je za utrwalone migotanie przedsionków. Co ciekawe, ta ostatnia postać choroby wcale nie musi występować w towarzystwie innych chorób. Wtedy uznaje się ją za tzw. izolowane migotanie.

Czynniki ryzyka

Ryzyko zachorowania na migotanie przedsionków wzrasta wraz z wiekiem, ale na tę chorobę narażone są również osoby cierpiące na wady zastawkowe serca i chorobę mięśnia sercowego. Oprócz tego na wystąpienie migotania przedsionków duży wpływ mają inne czynniki związane ze stanem zdrowia: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby płuc czy niewydolność nerek, a także przebyte operacje i niezdrowy styl życia: spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Duże znaczenie mają również czynniki genetyczne, przy których podatność na zachorowanie wzrasta. Tak jak różne są przyczyny migotania przedsionków, tak różne są konsekwencje tego schorzenia. Migotanie przedsionków może doprowadzić do zaburzenia przepływu krwi i powstania skrzeplin, które mogą skutkować udarem mózgu. W innym przypadku może to skończyć się niewydolnością serca. Wszystkie te powikłania zwiększają ryzyko zgonu.

Migotanie przedsionków – sposoby leczenia

Migotanie przedsionków to choroba, która bezwzględnie podlega leczeniu. Istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym osoba cierpiąca na tę chorobę nie odczuwa jej skutków. Przede wszystkim należy stosować leki przeciwkrzepliwe, dzięki którym uniknie ona zakrzepów. Ponadto specjaliści zalecają preparaty zwalniające rytm serca. W niektórych przypadkach stosuje się kardiowersję farmakologiczną lub elektryczną, która ma za zadanie przywrócić prawidłowy rytm serca. Coraz częściej lekarze sięgają również po ablację – zabieg, który polega na zniszczeniu ogniska arytmii w sercu. Chociaż brzmi niepokojąco jest to bardzo skuteczny zabieg termicznie uszkadzający fragmenty tkanki mięśnia sercowego odpowiadające za nieregularną pracę całego układu.

Naturalne metody leczenia

Migotanie przedsionków to wyjątkowo niebezpieczny rodzaj arytmii serca. Leczenie tego zaburzenia odbywa się głównie przy pomocy środków farmakologicznych oraz zabiegów inwazyjnych. Istotna jest profilaktyka, jednak zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu tej dolegliwości można sięgnąć po metody niekonwencjonalne, ale sprawdzone. Chodzi oczywiście o zdrowe żywienie i regularną aktywność fizyczną. Są one praktykowane przede wszystkim, by zapobiec rozwojowi schorzeń, które mogą doprowadzić do migotania przedsionków (miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość). Nawet cierpiąc na migotanie przedsionków i towarzyszące im objawy takie jak duszności czy ból w klatce piersiowej, warto się ruszać. Czasem wystarczy spacer lub jazda na rowerze. Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w tłuszcze roślinne, chude mięso, ryby, nabiał, owoce i warzywa. To wszystko sprawi, że zmniejszymy podatność na występowanie problemów z sercem i układem krążenia.

Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz