Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Medyczna marihuana – THC. Dopuszczalna zawartość, ile kannabinoidu?

medyczna marihuana thc

Trudno wymienić wszystkie dolegliwości, na które może pomóc medyczna marihuana. THC to jedna z głównych substancji w jej składzie. Działa terapeutycznie, ale może też odurzać i uzależniać. Dowiedz się więcej o tym kannabinoidzie i jego zawartości w lekach konopnych!

Jak działa medyczna marihuana? Ile THC i CBD może zawierać? Takie pytania nurtują zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Granicę pomiędzy narkotykami a lekami o działaniu narkotycznym wyznaczają regulacje prawne. W ostatnich latach zmieniło się sporo przepisów, które determinują sposób, w jaki traktowana jest medyczna marihuana – THC i jego zawartość to jedno z podstawowych kryteriów w prawie. Nie można przy tym zapomnieć o działaniu leczniczym i potencjalnych skutkach ubocznych. Znalezienie optymalnej dawki jest niezwykle trudne.

Medyczna marihuana, THC – definicja, wpływ na organizm, dawkowanie 

THC to tetrahydrokannabinol – związek organiczny o działaniu psychoaktywnym, który naturalnie występuje w dwóch podstawowych wariantach. Syntetycznie udało się wytworzyć 5 kolejnych izomerów tej substancji. Dobrze rozpuszcza się w alkoholach i tłuszczach, w wodzie praktycznie w ogóle. Pod względem budowy przypomina neuroprzekaźnik, który występuje w ludzkim organizmie – anandamid wydzielany podczas relaksu i snu. Łączy się z receptorami CB1 układu nerwowego i przedostaje się do hipokampu, gdzie wywołuje szereg reakcji chemicznych.

Zawartość THC w medycznej marihuanie ma wydatny wpływ na to, jak zareaguje ludzki organizm – podobnie jak dawka. Lekarze podkreślają, że działanie terapeutyczne zależy od ilości oraz proporcji wszystkich konopnych kannabinoidów, a nie stężenia w konkretnym leku. 10 g medycznej marihuany z 0,1% THC da porównywalny efekt do 1 g środka z 1% THC. Przy czym ten drugi będzie potraktowany jako narkotyk, o ile skontrolowana osoba nie ma odpowiedniego zalecenia lekarskiego.

Zawartość THC w medycznej marihuanie często przekracza limity określone w prawie

Gdyby było inaczej, leki i inne produkty konopne byłyby dostępne bez recepty. Aktualnie bez potrzeby posiadania zlecenia lekarskiego można mieć przy sobie marihuanę o stężeniu THC do 0,3%. Wcześniej wartością graniczną było 0,2%. Taki sam limit dotyczy roślin uprawianych w Polsce. To oznacza, że rolnicy mogą legalnie hodować jedynie niektóre odmiany siewne i włókniste. Muszą najpierw zgłosić taką uprawę do odpowiedniego urzędu – zasady są tu praktycznie identyczne, jak przy uprawie tytoniu.

Susz i inne surowce farmaceutyczne z konopi indyjskich pochodzą głównie z zagranicy. Od maja 2022 r. rośliny z zawartością THC przekraczającą 0,3% mogą hodować instytuty badawcze, których działalność monitorują organy ministerstwa rolnictwa. W konopiach indyjskich, najczęściej wykorzystywanych do wytwarzania leków z medyczną marihuaną, THC ma zwykle stężenie 10–35%. Po odpowiednim przetworzeniu można uzyskać środki, w których stężenie tetrahydrokannabinolu osiąga 80–90% – np. olej RSO. Taki poziom charakteryzuje leki o wyjątkowo silnym działaniu, podawany pacjentom z ciężkimi guzami i chorobami neurodegeneratywnymi.

Ile THC w marihuanie medycznej będzie potrzebne na konkretną dolegliwość?

Marihuana medyczna nie ma dokładnej, zatwierdzonej charakterystyki produktu leczniczego – brakuje precyzyjnych wytycznych co do dawkowania w określonych przypadkach. Lekarze najczęściej zalecają pacjentom tzw. miareczkowanie. Polega to na samodzielnym dopasowywaniu ilości przyjmowanego leku z THC do samopoczucia i działań niepożądanych. Czasami oznacza to konieczność szybkich konsultacji po wystąpieniu skutków ubocznych albo wystąpienia o kolejną receptę Rpw. Obie te czynności można przeprowadzić w trybie online.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz