Wchłaniane alkohole zawierają lub rozkładają się na wiele substancji. Niektóre są wyjątkowo toksyczne dla organizmu. Najlepszym przykładem będzie aldehyd octowy, który powstaje w wyniku przemian etanolu w wątrobie. Jeśli jest go za dużo, powstaje zagrożenie zatruciem alkoholowym. Poranny kac po nadmiernym spożyciu wynika nie tylko z obecności szkodliwych metabolitów, odwodnienia, niedoborów witamin i mikroelementów, ale też skierowania wszystkich wysiłków organizmu na usunięcie trucizn. Silne mdłości po alkoholu świadczą o tym, że wątroba nie nadąża z metabolizowaniem wchłanianych toksyn i może dojść do zwrócenia treści żołądkowej. To naturalny sposób oczyszczenia. Nudności i wymioty stanowią jednak tylko niektóre objawy. Co powinno skłonić do wizyty lekarskiej?
Kiedy występują mdłości po alkoholu? Złe samopoczucie po napojach wyskokowych, zatrucie alkoholowe
Nie ma jednej określonej dawki, która powoduje nudności i wymiotowanie po alkoholu. Niektórzy będą odczuwać konsekwencje jednego kieliszka czerwonego wina, inni mogą normalnie funkcjonować po wypiciu wielu mocnych drinków w krótkim czasie. To zależy m.in. od indywidualnych predyspozycji (płci, wieku, wagi, genetyki, stanu zdrowia) oraz konkretnych okoliczności danego dnia (poziomu nawodnienia, spożywanych wcześniej posiłków, sposobu picia). Mdłości po alkoholu występują w bardzo różnych stanach:
- kac – efekt przedawkowania, nadmiernego spożycia względem możliwości metabolicznych organizmu;
- zatrucie alkoholowe – nudności i torsje jako mechanizm obronny przed aldehydem octowym, metanolem i innymi toksynami;
- alkoholowa kwasica ketonowa – jednostka chorobowa prowadząca do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Rozwija się u osób, które dużo piją i nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości jedzenia.
Silne objawy kaca lub zatrucie alkoholem to poważna niedyspozycja. Nawet jeśli po sprawdzeniu trzeźwości alkomat pokazuje 0,0‰, zdolności psychomotoryczne ulegają osłabieniu. Warto wziąć zwolnienie lekarskie online i zgłosić się do specjalisty na szczegółową diagnostykę. Wczesne rozpoznanie poważniejszych zaburzeń pozwoli uniknąć komplikacji.
Najczęstsze objawy i powikłania częstych nudności i wymiotów po piciu alkoholu
Symptomy zależą od rodzaju i intensywności problemów zdrowotnych. Nie wszystkie występują zawsze, u każdego pacjenta. Mdłościom po alkoholu może towarzyszyć wiele różnych objawów. Kac wiąże się z bólem głowy, światłowstrętem, zaburzeniami apetytu, wzrostem ciśnienia krwi i tętna, wrażliwością na hałas, problemami z koncentracją, zachowaniem równowagi i pogorszeniem nastroju. Zwykle dolegliwości pojawiają się po ustąpieniu stanu upojenia alkoholowego. O poważnym zatruciu alkoholem, które wymaga konsultacji z lekarzem, świadczą:
- poważne zaburzenia świadomości;
- utrata przytomności;
- drgawki;
- kłopoty z oddychaniem.
Częste wymiotowanie przekłada się na osłabienie, wydalanie dużych ilości wody z organizmu i uszkodzenia błon śluzowych w układzie pokarmowym, co sprzyja żylakom, stanom zapalnym, wrzodom i nowotworom. W treści żołądkowej może pojawiać się krew. Z kolei zatrucie alkoholowe i kwasica ketonowa mogą skończyć się śpiączką i śmiercią. Powstrzymywanie mdłości i torsji po alkoholu nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem – najlepiej skonsultować się ze specjalistą i zastosować się do zaleceń. Jeżeli lekarz stwierdzi, że są wskazania do zażycia leków przeciwwymiotnych, wystawiona e-recepta może zawierać zlecenie na takie preparaty, jak:
- Atossa;
- Duspatalin;
- Torecan (czopki, tabletki powlekane).
Łagodzenie mdłości po alkoholu – sposoby na kaca. Co zalecają lekarze na szybszy powrót do zdrowia?
Nie można wpłynąć na pracę enzymów wątrobowych, które neutralizują i usuwają większość substancji toksycznych, ale da się spowolnić wchłanianie alkoholu przez żołądek i dwunastnicę. W ten sposób można zredukować ryzyko poważnego zatrucia i uniknąć kaca – a przynajmniej osłabić późniejszy syndrom dnia następnego/poprzedniego. Odpowiednie przygotowanie do imprezy może sprawić, że nazajutrz L4 online nie będzie potrzebne.
Jak uniknąć kaca? Proste, domowe sposoby
Aby złagodzić dolegliwości po nadużyciu alkoholu, można:
- przed wyjściem z domu:
- wypocząć, zregenerować organizm;
- zjeść coś tłustego na godzinę przed piciem;
- nie palić papierosów;
- w trakcie spożywania alkoholu:
- zachować umiar, zwłaszcza wobec szlachetniejszych gatunków;
- pić wodę lub soki owocowe, jeść pomiędzy porcjami alkoholu;
- robić przerwy;
- nie mieszać trunków z napojami gazowanymi (w tym wodą i innymi alkoholami);
- nie pić przez słomkę;
- unikać słonych i tłustych przekąsek;
- przy odczuwaniu mdłości po alkoholu:
- nawodnić organizm;
- uzupełnić elektrolity (potas, magnez), witaminę C i witaminy z grupy B;
- zjeść coś pożywnego, co dostarczy energii i glukozy;
- wziąć zimny prysznic;
- przewietrzyć się;
- odpoczywać w ciszy i spokoju.
Pamiętaj, że nie tylko kac odpowiada za mdłości i wymioty po alkoholu. W razie nasilenia objawów lub dodatkowych symptomów zgłoś się do lekarza. Zatrucie alkoholem to realne zagrożenie dla zdrowia i życia.