Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Lekarz przepisujący medyczną marihuanę – uprawnienia, wymogi, wskazania medyczne

lekarz przepisujący medyczną marihuanę

Terapeutyczne działanie kannabinoidów konopnych zostało potwierdzone badaniami. CBD i THC znajdują zastosowanie w wielu różnych dolegliwościach. Ważne, by lekarz przepisujący medyczną marihuanę znał dokładnie wszystkie właściwości tych substancji.

Medyczna marihuana jest surowcem farmaceutycznym, z którego wytwarza się różnego rodzaju leki. Mogą to być żele, kremy, olejki, suplementy diety i wiele innych postaci – w tym susz do palenia. W takim przypadku często zaleca się korzystanie z waporyzatora, który ogranicza szkodliwy wpływ substancji smolistych na organizm. Lekarz przepisujący medyczną marihuanę musi zarejestrować taką receptę w specjalnym systemie NFZ. Mowa o zleceniach na leki z kategorią dostępności Rpw, czyli (w uproszczeniu) zawierających środki odurzające i psychotropowe.

Kto ma prawo wypisać receptę na kannabinoidy? Lekarze przepisujący medyczną marihuanę

W polskich przepisach nie ma zamkniętej listy specjalizacji, które uprawniają do wystawiania recept Rpw. Taką możliwość ma zarówno psychiatra czy onkolog z wieloletnim doświadczeniem, jak i lekarz pierwszego kontaktu, który niedawno rozpoczął swoją praktykę. Naturalnie niezbędny jest dostęp do systemu NFZ – a ten powinni mieć jedynie lekarze z ważnym prawem do wykonywania zawodu.

Żadnej możliwości przepisania marihuany medycznej nie ma jedynie lekarz weterynarii. Do 2015 roku i nowelizacji ustawy o refundacji leków do wystawiania recept Rpw konieczne było jeszcze podpisanie stosownej umowy pomiędzy medykiem a Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak w tym czasie kannabinoidy nie były uznawane za surowiec farmaceutyczny. Marihuana medyczna w Polsce została zalegalizowana w 2017 roku, ale wciąż istnieją istotne ograniczenia w hodowli niektórych odmian konopi.

Każdy lekarz przepisujący medyczną marihuanę musi spełniać prawne wymogi

Przepisy stawiają konkretne wymagania wobec recept Rpw na leki zawierające substancje o działaniu narkotycznym. Na jednym zleceniu może znaleźć się tylko jeden produkt – o konkretnej nazwie (również handlowej) oraz wskazanej zawartości substancji aktywnych (ilość, stężenie). Podczas wystawiania recepty lekarz przepisujący medyczną marihuanę ma obowiązek podać szereg informacji o pacjencie i dawkowaniu. Niezbędne są:

  • data wizyty w gabinecie lub konsultacji lekarskich;
  • wskazania medyczne;
  • imię, nazwisko, PESEL pacjenta;
  • ilość przepisanego leku (słownie) i/lub ilość substancji czynnej (w liczbie jednostek dawkowania);
  • wielkość dawki i zalecenia dziennego dawkowania;
  • numer prawa wykonywania zawodu lekarza.

Pacjenci, którzy chcieliby kupić więcej marihuany medycznej „na zapas” – np. w razie nawrotu dolegliwości bólowych w bliżej nieokreślonej przyszłości – praktycznie nie mają takiej możliwości. Recepty Rpw są ważne przez 30 dni od momentu wystawienia, a ilość leku na jednym zleceniu nie może przekraczać zapotrzebowania na 90 dni dla danego pacjenta. Potrzeba kontynuowania terapii po wyczerpaniu zasobów oznacza konieczność udania się do lekarza, który przepisze kolejną porcję specyfików z medyczną marihuaną. Może to zrobić oczywiście pod warunkiem że uzna wskazania medyczne za uzasadniające taką decyzję.

Miareczkowanie. Ile medycznej marihuany może przepisać lekarz pacjentowi?

Dawkowanie za każdym razem ustalane jest indywidualnie. Większość produktów dostępnych w aptekach zawiera 10 g konopnego suszu. Pacjent może też otrzymać zlecenie na mniejszą ilość. W takiej sytuacji farmaceuta ma prawo otworzyć opakowanie i odpowiednio podzielić jego zawartość. Marihuana medyczna nie ma sprecyzowanego CHPL, czyli charakterystyki produktu leczniczego. Brak więc precyzyjnych, „odgórnych” zaleceń dawkowania na konkretne wskazania medyczne. Między innymi z tego powodu niektórzy lekarze w ogóle nie przepisuje preparatów konopnych, ponieważ nie dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w tym temacie.

Jak w takim razie zapadają decyzje o ilości i dawkowaniu leku na rejestrowanej recepcie? Miareczkowanie polega na tym, że lekarz przepisujący medyczną marihuanę na początek zaleca taką dawkę, która zapewnia efekt terapeutyczny, a jednocześnie minimalizuje ryzyko działań niepożądanych. W kolejnych etapach pacjent stopniowo zwiększa ilość przyjmowanego leku, aż do znalezienia optymalnego dla siebie poziomu. Należy na bieżąco informować lekarza o wszelkich skutkach ubocznych lub braku efektów, by specjalista mógł aktualizować zalecenia.

Lekarz przepisujący medyczną marihuanę ma prawo wystawić receptę online

Nie ma konieczności umawiania się na wizytę w gabinecie i oczekiwania w kolejkach przed drzwiami w przychodni. Jeżeli medyczna marihuana z otrzymanej wcześniej recepty już się skończyła, a nadal nie odczuwasz poprawy, możesz zgłosić zapotrzebowanie na lek przez e-konsultacje lekarskie online. Pamiętaj, by zawrzeć wszelkie informacje o przebiegu choroby, dotychczasowej terapii i dołączyć dokumentację medyczną. Gdyby zalecone dawki środków konopnych okazały się z różnych powodów nieodpowiednie, najlepiej skontaktować się z tym samym lekarzem przepisującym marihuanę medyczną.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz