Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

L4 w ciąży. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe, a jak zasiłek chorobowy w ciąży? Co na to ZUS?

L4 w ciąży

Wiele kobiet pracujących spodziewających się dziecka zastanawia się nad tym, czy i kiedy udać się po zwolnienie lekarskie z powodu ciąży. Jest jeszcze jedna częsta wątpliwość w kwestii L4 w ciąży – jak obliczyć przysługujący zasiłek chorobowy. Rozwiej ją!

Czas ciąży jest wyjątkowym w życiu każdej kobiety. Oczekiwanie na potomka i cały proces związany z przygotowaniem się do jego narodzin ma w sobie wiele uroku, ale ze względów fizjologicznych może wywoływać u pań niezdolność do pracy zawodowej, nawet jeśli nie jest ona szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o warunki. Kobieta w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, potrzebuje w ciągu dnia przynajmniej kilku chwil wytchnienia. Warto wiedzieć, że w każdej chwili ma ona prawo do przejścia na zwolnienie lekarskie i może spędzić ten czas w domu. Jak wyglądają formalności związane z chęcią uzyskania L4 w ciąży? Jak obliczyć wysokość zasiłku, który będzie przysługiwał? Poznaj odpowiedzi!

L4 w ciąży – kiedy lekarz może wystawić zwolnienie chorobowe?

Zapewne znany ci jest druk e-ZLA, czyli zaświadczenie lekarskie w trybie alternatywnym. Może je uzyskać pacjent, w przypadku którego lekarz orzekł niezdolność do pracy. Jeżeli zwolnienie wystawiane jest pracownicy w okresie ciąży, dokument taki dodatkowo opatrywany jest kodem „B”. Jak długo można w takim wypadku przebywać na L4? Przez cały czas trwania ciąży.

Dzięki temu oznaczeniu zarówno pracodawca, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają świadomość, że takiej osobie przysługuje zasiłek chorobowy. Świadczenie wypłacane jest przez 270 dni, a jego wysokość wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Co ciekawe, nie tylko ciężarnej kobiecie przysługuje zwolnienie podczas oczekiwania na narodziny dziecka. Także przyszły ojciec może starać się o tzw. L4 na żonę w ciąży. Za chwilę wyjaśnimy wszystkie szczegóły związane z taką możliwością uzyskania L4 w ciąży. Jak obliczyć zasiłek chorobowy – także przybliżymy.

L4 w ciąży. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia, a jak zasiłku chorobowego?

Przepisy polskiego prawa przewidują, że za okres niezdolności pracownicy do wykonywania swoich obowiązków wynikającej ze stanu ciąży lub choroby występującej w jej trakcie, obejmujący nie więcej niż 33 dni kalendarzowe, przysługuje jej 100% wynagrodzenia. Jeśli przebywanie na zwolnieniu się przedłuża i niezdolność ta przekracza powyższy wymiar, należy obliczyć wysokość zasiłku chorobowego na podstawie zapisów Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

To oznacza, że po upływie 33 dni zwolnienia lekarskiego pracownicy w ciąży, przestaje jej płacić pracodawca, a zaczyna ZUS. Świadczenie przyznawane w tej formie jest nazywane właśnie zasiłkiem chorobowym.

Ustalenie prawa do zasiłku

Pracodawcy, którzy do ubezpieczenia zgłaszają grupę powyżej 20 pracowników, sami ustanawiają prawo do zasiłku zarówno chorobowego, jak i macierzyńskiego. Liczbę ubezpieczonych ustala się na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Jeśli nikt nie został przez niego zgłoszony w tym terminie, zgodnie ze stanem w pierwszym miesiącu, w którym po raz pierwszy zgłoszono osobę do tego świadczenia.

Zwolnienie lekarskie na okres ciąży. Na jaki czas można iść na zwolnienie?

Jak wiadomo, zasiłek chorobowy przysługuje na cały okres niezdolności do pracy, ale nie może on trwać dłużej niż 270 dni. Co więcej, zasiłek nie należy się temu, kto w tym czasie otrzymywał wynagrodzenie chorobowe. To znaczy, że nie da się jednocześnie pobierać zarówno jednego, jak i drugiego. Kiedy ubezpieczona pracownica nabywa prawo do świadczenia chorobowego? Następuje to:

  • po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli obligatoryjnie podlega temu ubezpieczeniu (np. jest zatrudniona na umowę o pracę);
  • po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenia dobrowolnego (np. kiedy pracuje na podstawie umowy zlecenia).

Warto pamiętać, że wynagrodzenie chorobowe wyliczane jest na podstawie reguł dotyczących ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wypłaca się je za każdy dzień pracy, jedynie bez dni wolnych.

L4 w ciąży – jak obliczyć wysokość zasiłku chorobowego? Ile wynosi chorobowe w ciąży?

Jeśli chodzi o podstawę wymiaru zasiłku, gdy pracownica poszła na zwolnienie z powodu ciąży, wynosi ona tyle, ile przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym doszło do niezdolności do pracy.

Stan ciąży a zwolnienie lekarskie. Co zrobić, gdy już otrzymasz L4?

Pracodawca może otrzymać informację o twoim zwolnieniu na trzy sposoby:

  • elektroniczne e-ZLA (jeśli pracodawca posiada konto na Platformie Usług Elektronicznych);
  • papierowo (wtedy ubezpieczona pracownica musi osobiście dostarczyć druk do przełożonego);
  • e-ZLA w trybie alternatywnym, kiedy z przyczyn technicznych nie można wystawić dokumentu elektronicznie (będzie to formularz ze specjalnym identyfikatorem,podpisem oraz pieczątką lekarza, który znów to ubezpieczona ma przekazać pracodawcy, a lekarz w pierwszym możliwym terminie uzupełnia to na platformie).

Aktualne przepisy głoszą, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie zwolnienia i zakładanym okresie nieobecności, jeśli da się to przewidzieć. Jeśli to ZUS wypłaca zasiłek chorobowy, w ciągu 7 dni od otrzymania zwolnienia pracodawca składa wniosek o wypłatę świadczenia dla podwładnego (na druku Z-3 lub Z-3a).

Zasiłek na opiekę nad żoną w ciąży. Co na to ZUS?

To nie wszystko, jeśli chodzi o L4 w ciąży. Jak obliczyć wysokość świadczenia, już wiesz. Pamiętaj jednak, że każdemu pracownikowi, którego żona jest w ciąży przysługuje prawo do zwolnienia lekarskiego z tego powodu. Jeśli w związku z tym nie jest on w stanie wykonywać swoich zawodowych obowiązków, może się też starać o zrekompensowanie utraty możliwości zarobku. Tutaj podstawą także jest stosowne zaświadczenie od lekarza. Mężczyzna może także liczyć na zwolnienie na opiekę na dziecko chore lub zdrowe, a także na innych członków rodziny, np. rodziców. Aby móc otrzymać odpowiednie świadczenia, należy być objętym ubezpieczeniem chorobowym.

Wybierasz się na L4 w ciąży? Jak obliczyć wysokość świadczenia chorobowego? Już wiesz, że nie jest to skomplikowane. Pamiętaj, że zasiłek chorobowy w trakcie ciąży, a zasiłek macierzyński to dwie różne rzeczy i nie powinnaś ich mylić. Podczas przejścia na L4 w takich okolicznościach musisz pamiętać o kilku najważniejszych przepisach, by cała procedura zgłoszenia przebiegła bez problemów.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz