Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

L4 na zdrowe dziecko. Jak uzyskać? Ile się należy?

L4 na zdrowe dziecko

Kwestią zwolnień lekarskich powinien interesować się każdy pracownik, ponieważ jest to jedno z jego praw. Ze zwolnienia lekarskiego skorzystać może osoba zatrudniona na umowie o pracę lub umowie zleceniu, o ile posiada ubezpieczenie chorobowe. Zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do pracy umożliwia przerwę od wykonywania obowiązków zawodowych w sytuacji, w której wymaga tego stan zdrowia pracownika.

Jednak zwolnienie lekarskie można otrzymać również na członka rodziny, któremu pracownik musi zapewnić opiekę. Najczęściej następuje to w przypadku choroby dziecka. Czy możliwe jest natomiast wzięcie L4 na zdrowe dziecko? Jak najbardziej tak. Na jakich zatem zasadach funkcjonuje L4 na zdrowe dziecko?

Kiedy przysługuje L4 na zdrowe dziecko? Jakie należy spełnić warunki?

Zwolnienie lekarskie na dziecko czy innego członka rodziny można otrzymać tylko po spełnieniu odpowiednich warunków. Po pierwsze, należy mieszkać pod jednym dachem z osobą wymagającą opieki. Po drugie zaś, w domu nie mogą przebywać inne osoby, które mogłyby zaopiekować się chorym poza pracownikiem ze zwolnieniem lekarskim. Na przykład, pracownica nie dostanie zwolnienia lekarskiego na przeziębione dziecko, jeżeli w tym samym domu mieszka z nimi niepracująca babcia, która mogłaby zając się chorym.

W przypadku L4 na zdrowe dziecko istotnym jest oczywiście, że zwolnienie takie otrzymuje się na dziecko do lat 18, czyli do momentu osiągnięcia pełnoletności. Maksymalna długość takiego zwolnienia lekarskiego w ciągu roku zależy zaś wieku dziecka.

Zwolnienie lekarskie na dziecko zdrowe – ile może trwać? Roczne limity w przypadku zwolnień lekarskich na opiekę nad członkiem rodziny.

W przypadku L4 na zdrowe dziecko, zwolnienie lekarskie będzie trwało maksymalnie 60 dni w ciągu roku kalendarzowego na zdrowe dziecko do lat 8. Taki sam limit przysługuje na dziecko powyżej 14 roku życia, lecz tylko na dzieci chore.

Inny limit obowiązuje w przypadku dzieci o stwierdzonej niepełnosprawności. Wtedy zaś L4 na zdrowe dziecko można otrzymać, jeśli dziecko ma od 8 do 18 lat. Może ono trwać maksymalnie 30 dni w całym roku kalendarzowym. Limity te oznaczają, że pracownik nie ma prawa otrzymać zwolnienia, które trwałoby dłużej. W przypadku wykorzystania narzuconego limitu, należy odczekać na rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego.

Co ważne, świadczenia w przypadku zwolnienia lekarskiego na dziecko wypłacane są pracownikowi nawet w dni ustawowo wolne od pracy. Jeżeli więc zwolnienie obejmuje weekend czy święta, świadczenia pieniężne za te dni i tak zostaną przyznane.

Jakie mogą być powody, dla których wystawia się L4 na zdrowe dziecko?

Zwolnienie lekarskie nie musi być wystawione na dziecko chore. Istnieją liczne sytuacje, w których zezwala się na skorzystanie z L4 na zdrowe dziecko do lat 8 lub w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do lat 18. Sytuacje takie obejmują niespodziewaną utratę opieki nad dzieckiem, tzn. nagłe zamknięcie żłobka, przedszkola, szkoły czy innego ośrodka, a także w przypadku odwołania szkolnych zajęć. Rodzic otrzyma zwolnienie lekarskie, jeśli dowiedział się o tej niedogodności z wyprzedzeniem nie krótszym niż 7 dni.

Podobnie, zwolnienie na zdrowe dziecko można otrzymać w przypadku nagłej odmowy pracy ze strony opiekuna bądź opiekunki, np. gdy zachoruje niania, która zobowiązała się do opieki nad dzieckiem pracownika, podpisując umowę.

Zwolnienie na zdrowe dziecko można także otrzymać, jeśli rodzic dziecka lub współmałżonek pracownika, który do tej pory opiekował się dzieckiem, zachorował bądź przebywa w szpitalu. Podobną sytuacją jest niedysponowanie matki dziecka, która trafiła do szpitala z powodu porodu.

L4 na zdrowe dziecko otrzyma się również, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko jest nosicielem choroby zakaźnej, w związku z czym inspektor sanitarny wydał nakaz izolacji lub umieszczenia dziecka na kwarantannie.

Zwolnienie lekarskie na dziecko – jakie świadczenia otrzyma pracownik?

Podczas korzystania ze zwolnienia lekarskiego na dziecko pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy, wynoszący 80% podstawy wymiaru, którą oblicza się na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Zasiłek przysługuje już od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowego, co oznacza, że w tym przypadku nie obowiązuje okres wyczekiwania. Jak zostało już wspomniane, pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy nawet za dni ustawowo wolne od pracy, jeśli tylko objęte one zostały okresem zwolnienia lekarskiego.

W tym samym czasie z zasiłku opiekuńczego nie może korzystać oboje rodziców lub opiekunów dziecka. Istnieją jednak wyjątki od tej sytuacji, a mianowicie jeżeli np. chorych jest więcej niż jedno dziecko i jedno z nich przebywa w szpitalu. Wówczas z jednym chorym dzieckiem rodzic zostaje w domu, a z drugim w placówce medycznej przebywa inny opiekun. Wtedy zwolnienie lekarskie i zasiłek opiekuńczy otrzyma oboje opiekunów.

Zwolnienie lekarskie poprzez e-konsultacje lub teleporadę. Jak je otrzymać?

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu to bardzo wygodne rozwiązanie dla pracowników o zabieganym trybie życia lub gdy stan zdrowia pacjenta utrudnia poruszanie się i udanie się na wizytę stacjonarną. Wówczas można umówić się z lekarzem na e-konsultację lub teleporadę. W przypadku zaś zwolnienia lekarskiego na dziecko zdrowe, należy przedstawić lekarzowi sytuację, która upoważnia do wydania takowego zaświadczenia.

Lekarz wystawi zwolnienie, jeśli dostrzega taką potrzebę i jeśli pracownik ma do niego prawo. Możliwość e-konsultacji lub teleporady przynosi ogromną wygodę dla pracownika oraz pozwala zaoszczędzić cenny czas. Zdecydowanie warto korzystać z tego rozwiązania!

Zwolnienie lekarskie na dziecko – czego się wystrzegać? Jak korzystać ze zwolnienia lekarskiego?

Podczas korzystania ze zwolnienia lekarskiego należy stosować się do zaleceń lekarza oraz przestrzegać zasad obowiązujących podczas tymczasowej przerwy od wykonywania obowiązków zawodowych. Jako że podczas tego okresu przyznawane są świadczenie pieniężne, pracownik nie ma prawa kontynuować odpłatnej pracy w jakimkolwiek miejscu, nawet jeśli może to robić w formie zdalnej. Jeżeli złamie tę zasadę, utraci pieniądze przyznane z tytułu zasiłku opiekuńczego.

Oczywistym powinno także być, że ze zwolnienia lekarskiego należy korzystać we właściwych celach. To znaczy, że całkowicie zabrania się np. wyjazdu na prywatny urlop w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego czy też wykonywania pracy „na czarno” w innym miejscu. Zwolnienie lekarskie wydawane jest albo by pozwolić niedysponowanemu pracownikowi na powrót do zdrowia, albo by zapewnić mu czas na opiekę nad członkiem rodziny.

Ponadto, w przypadku zwolnienia wydanego na opiekę nad dzieckiem w domu nie mogą znajdować się inne osoby, które są w stanie zaopiekować się dzieckiem. Zwolnienie lekarskie zostanie przyznane, jeśli pozostali domownicy pracują, są chorzy bądź posiadają stwierdzony stopień niepełnosprawności.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz