Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Czym jest tabletka „dzień po”? Kto może wypisać receptę? Sprawdź, jak działa pigułka, jak Escapelle i czy jest bezpieczna

kto może wypisać receptę na Escapelle

Antykoncepcja awaryjna to działanie zapobiegające ciąży przeprowadzone po już odbytym stosunku bez zabezpieczenia. Jak działa tabletka „dzień po”? Kto może wystawić receptę? Sprawdź, w jaki sposób ją otrzymać.

Zastanawiasz się, jak działa tabletka „dzień po”? Kto może wypisać receptę, byś szybko mogła wykupić antykoncepcję awaryjną? Czy to bezpieczna metoda? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Dowiesz się także, czy istnieje możliwość zamówienia recepty online.

Antykoncepcja awaryjna – czym jest pigułka „dzień po”? Escapelle i EllaOne

Taki rodzaj antykoncepcji powinien być stosowany przez pacjentki okazjonalnie. Nie są to w pełni bezpieczne środki, ponieważ mogą wywoływać rozmaite skutki uboczne. To powód, dla którego tabletki te dostępne są wyłącznie na receptę, również e-receptę, którą można uzyskać za pośrednictwem odpowiedniego portalu. Jeśli chodzi o preparat, jakim jest tabletka „dzień po”, e-Recepta może zostać wystawiona tylko po wcześniejszej e-Wizycie.

Jak działa ten rodzaj antykoncepcji hormonalnej?

Takie środki, jak tabletki EllaOne, hamują proces owulacji i zmieniają endometrium w taki sposób, by zarodek nie mógł się zagnieździć. Ze względu na dość inwazyjny charakter, na rynku dostępne są wyłącznie dwa produkty tego typu, czyli:

 • Escapelle – z substancją czynną, którą jest lewonorgestrel. Modyfikuje endometrium i zapobiega implantacji zarodka;
 • EllaOne – z substancją czynną w postaci octanu uliprystalu, który odpowiada za wstrzymanie owulacji, a jeśli jest na to zbyt późno, za wprowadzenie zmian w endometrium utrudniających zagnieżdżenie zarodka.

Jak szybko należy zażyć tabletkę „dzień po”?

Różnice między dwoma wymienionymi typami środków dotyczą nie tylko zawartej w nich substancji czynnej, ale także czasu, w którym należy je przyjąć, by móc spodziewać się efektów. Oczywiście liczy się czas od momentu zakończenia stosunku seksualnego, czyli potencjalnego zapłodnienia.

Tabletki EllaOne można przyjąć aż do 120 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Jeśli natomiast chodzi o Escapellę, czas ten nie może przekroczyć 72 godzin. Warto wiedzieć, że im wcześniej przyjmie się tabletkę „dzień po”, tym większa będzie jej skuteczność, jeśli doszło do zapłodnienia. Szacuje się, że środki przyjęte w ciągu pierwszych 24 godzin po współżyciu wykazują największą skuteczność. Zanim odpowiemy na ważne pytanie dotyczące tabletki „dzień po” – kto może wystawić receptę – warto się dowiedzieć, kto może z niej skorzystać.

W jakich przypadkach można przyjąć taką antykoncepcję?

Jeśli kobieta zgłasza się po receptę na Escapelle lub EllaOne w uzasadnionej sytuacji, nie powinna obawiać się raczej o niepożądane reakcje organizmu na działanie tabletki „dzień po”. Najbardziej wskazane jest jej przyjęcie, gdy:

 • prezerwatywa została założona niewłaściwie;
 • wkładka wewnątrzmaciczna się wysunęła;
 • doszło do gwałtu;
 • pominięto dawkę przyjmowanej tabletki antykoncepcyjnej;
 • zaszło niewłaściwe działanie globulek antykoncepcyjnych;
 • doszło do spóźnionej iniekcji noretysteronu, progestagenu lub estrogenu;
 • stosunek miał miejsce w płodne dni, przy naturalnej metodzie planowania rodziny.

Skutki uboczne działania tabletki „dzień po”

Kiedy już otrzymasz receptę i zażyjesz preparat, mogą – choć nie muszą – pojawić się skutki uboczne wynikające z jego działania. Do przykładowych zalicza się:

 • wymioty oraz biegunki,
 • bolesność piersi;
 • bóle brzucha podobne do menstruacyjnych;
 • bóle głowy oraz nudności;
 • upławy z domieszką krwi;
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego i ogólnie złe samopoczucie.

Warto wiedzieć, że Escapelle czy EllaOne mogą wpływać na regularność cyklu miesiączkowego, dlatego nie powinny w tym czasie dziwić cię ewentualne odstępstwa od normy.

Tabletka „dzień po”. Kto może wypisać receptę? Czy może wystawić ją lekarz rodzinny?

Antykoncepcja awaryjna możliwa jest do zakupu wyłącznie za okazaniem recepty. Przepis ten zaczął obowiązywać w Polsce w 2017 roku. Jeśli zatem chcesz nabyć wspomniane preparaty, możesz to zrobić dopiero po konsultacji z lekarzem. Nie jest przy tym konieczne udawanie się pacjentki do ginekologa, ponieważ receptę można uzyskać nawet online – należy wypełnić specjalny formularz. Funkcjonuje wiele portali, na których można umówić się na szybką wizytę u lekarza za pośrednictwem internetu, jeśli chcesz chcesz otrzymać tabletkę „dzień po”. Kto może wystawić receptę w takiej formie i jak to zrobi?

Recepta online na antykoncepcję awaryjną

Jeśli chcesz skorzystać z opcji zdalnej, wystarczy zalogować się wybraną platformę oferującą usługi konsultacji lekarskich online. Samodzielnie wybierasz specjalistę i godzinę rozmowy. Po jej zakończeniu na twój numer telefonu e-recepta zostanie przesłana razem z kodem, dzięki któremu ją zrealizujesz. W aptece konieczne będzie również podanie twojego numeru PESEL.

Lekarz POZ – czy możesz zgłosić się do niego?

W celu otrzymania recepty na „tabletkę po” możesz zgłosić się nie tylko do lekarza ginekologii i położnictwa, ale także do lekarza rodzinnego. Nie zawsze jest to jednak najszybsze rozwiązanie, ponieważ kolejki (zarówno stacjonarnie w przychodni, jak i online) do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej są dość długie, a przecież preparat musisz zakupić i zażyć w odpowiednim czasie.

Czy lekarz może odmówić wypisania recepty? Czym jest klauzula sumienia?

Lekarz może odmówić ci recepty na zakup tabletki „dzień po”. Prawdopodobnie powoła się przy tym na klauzulę sumienia, czyli zapis w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Głosi on, że każdy lekarz może powstrzymać się od medycznego działania, jeśli uzna, że nie zgadza się to z jego sumieniem, a jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, nawet jeśli nie ma przeciwwskazań do zażycia konkretnego leku.

Masz już większą wiedzę o tym, jak działa tabletka „dzień po”. Kto może wypisać ci receptę na jej zakup – na to pytanie także znasz odpowiedź. Już wiesz, że możesz zgłosić się zarówno do specjalisty ginekologii, jak i lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętaj też, że w awaryjnych sytuacjach z pomocą przychodzą ci konsultacje online i e-Recepty.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz