Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Katar a COVID. Kiedy nieżyt nosa świadczy o zakażeniu COVID-19?

katar a covid

Koronawirus nie odpuszcza, pojawiają się coraz to nowe jego warianty, a także nieznane wcześniej objawy. Czy zależność katar a COVID jest bardzo istotna? Okazuje się, że to nie tylko objaw przeziębienia, ale również koronawirusa SARS-Cov-2.

Czy nieżyt nosa powinien stanowić ostrzeżenie o możliwości zakażenia koronawirusem? Chociaż na początku nie zaliczano go do symptomów tej choroby, na skutek kolejnych mutacji wpisał się na listę. Katar a COVID nie jest już nietypowym zestawieniem i można go łączyć z koronawirusem SARS-Cov-2. Tym bardziej że Światowa Organizacja Zdrowia wpisała go na swoją oficjalną listę symptomów covidowych.

Katar a COVID. Kiedy jest to objaw infekcji koronawirusem?

Katar a COVID-19 – właśnie to zaprząta myśli pacjentów, którzy obawiają się tego groźnego wirusa. Jeśli potrzebujesz porady, przez naszą stronę umówisz się na konsultacje lekarskie online. Tylko w ten sposób będziemy w stanie określić, czy twoje obawy są słuszne i możesz traktować katar jako objaw koronawirusa. Jeżeli występuje jako jedyna dolegliwość, raczej nie trzeba się martwić. Przypominamy, że do głównych objawów zakażenia SARS-Cov-2 należą:

  • gorączka;
  • suchy kaszel;
  • utrata węchu i smaku;
  • duszność;
  • ból głowy;
  • dreszcze;
  • zaczerwienienie oczu;
  • przekrwienie błon śluzowych nosa;
  • rzadziej występujące objawy to: biegunka, ból gardła, nudności, wymioty oraz zmiany skórne.

Katar objawem choroby COVID-19. Jak to potwierdzić?

Lista objawów wydłużyła się wraz z mutowaniem patogenu. Omikron czy Centaurus dają już nieco inne symptomy niż wariant z pierwszej fali pandemii. Nawet jeżeli katar jest jedyny objawem zakażenia wirusem SARS-Cov-2, aby potwierdzić chorobę, trzeba wykonać test na koronawirusa. Najbardziej wiarygodne jest badanie metodą RT-PCR.

Nieżyt nosa przy zakażeniu COVID-19, przeziębieniu i grypie

Jak wspominaliśmy, nawet uciążliwy katar nie musi stanowić dużego powodu do obaw. Może towarzyszyć m.in. grypie, która jest ostrą infekcją górnych dróg oddechowych, albo przeziębieniu czy chorobie zatok. Jednak w każdej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą. Być może konieczne okaże się przeprowadzenia testu na obecność wirusa? Lekarz może wystawić też e-receptę, która pozwoli zaopatrzyć się w leki łagodzące nieprzyjemne dolegliwości.

Katar sienny a objawy COVID-19

Alergiczny nieżyt nosa, nazywany też katarem siennym, również może zostać pomylony z objawami wirusa. Jak w powyższym przypadku, aby mieć stuprocentową pewność, należy wykonać test. Warto też obserwować poziom alergenów w powietrzu. Wystąpienie niepokojących symptomów bywa związane z pyleniem drzew, traw czy chwastów. Do wspólnych objawów alergii oraz COVID-19 należą:

  • kaszel;
  • zmęczenie i ból głowy;
  • katar oraz niedrożność górnych dróg oddechowych.

Czy mając katar, można się szczepić?

Zabezpieczenie przed koronawirusem stanowi przyjęcie zalecanych dawek szczepionki. Czy jednak można się zaszczepić, kiedy pojawiła się niedrożność nosa? Taki problem trzeba skonsultować z lekarzem, który określi, czy nie przełożyć zabiegu na bardziej odpowiedni termin. Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia jeśli dolegliwość jest łagodna, można przyjąć szczepionkę. Natomiast przy silnych objawach infekcji, należy poczekać, aż nastąpi zupełny powrót do zdrowia.

Jak odróżnić grypę i przeziębienie od COVID-19?

Czy można odróżnić infekcję grypową i przeziębieniową od COVID-19? Aby mieć stuprocentową pewność, trzeba przebadać się na obecność wirusa. To ważne, ponieważ w przypadku kiedy wszystkie te choroby przebiegają łagodnie, ich objawy są niezwykle trudne do rozróżnienia. Dopiero kiedy pojawiają się duszności czy trudności z oddychaniem, można samodzielnie przekonać się o obecności koronawirusa – jednak po co czekać aż do tego niebezpiecznego momentu?

Zatkany nos – jak sobie z nim poradzić?

Czy katar można w jakiś sposób wyleczyć? Istnieją domowe sposoby, które przyniosą ulgę w momencie, gdy zatkane dziurki stają się nie do wytrzymania. Można sobie z tym poradzić kilkoma sposobami, warto się jednak upewnić, że nie będą kolidować z terapią zaleconą przez lekarza. Nasze mamy i babcie z zapchanym nosem radziły sobie, wykonując inhalacje lub parówki ze słonej wody. Często dodawały do niej olejki eteryczne (na przykład miętowy lub eukaliptusowy), które udrażniały drogi oddechowe. Z problemem dobrze radzi sobie także maść majerankowa, stosowana w na skrzydełka nosa. Jeśli jednak planujesz wykonanie badania na COVID-19, pamiętaj, by na kilka godzin przed badaniem powstrzymać się przed tymi praktykami. Może to zakłamać twoje wyniki.

Katar a COVID-19 to coraz częstszy symptom tej choroby. Jako że towarzyszy również innym dolegliwościom, trudno jednoznacznie określić, że jego pojawienie się oznacza koronawirusa. Mimo to lekarz powinien uwzględniać ten objaw podczas stawiania diagnozy.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz