Kłujący ból w klatce piersiowej nie powinien być lekceważony. W większości przypadków nie świadczy o groźnych schorzeniach, ale mimo to warto udać się do lekarza, aby poznać jego źródło. Są bowiem choroby, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia, a ujawniają się m.in. w ten sposób.
Kłujący ból w klatce piersiowej – o czym najczęściej świadczy?
Kłujący ból w klatce piersiowej może być objawem niegroźnego urazu. Szczególnie narażone są osoby pracujące fizycznie lub uprawiające sporty kontaktowe. Zwykle takie objawy powinny samoistnie zniknąć w ciągu kilku dni. Jeżeli tak nie jest, to należy udać się do specjalisty, który dokona dokładniejszej diagnozy.
Kłujący ból w klatce piersiowej – refluks żołądkowo-przełykowy
Częstą przyczyną kłującego bólu w klatce piersiowej jest refluks żołądkowo-przełykowy. To stan, w którym kwas żołądkowy i soki wydzielane przez żołądek cofają się do przełyku. Może to powodować nieprzyjemne uczucie pieczenia za mostkiem, zgagę i inne dolegliwości. W niektórych przypadkach refluks może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenia przełyku lub zapalenie przełyku. W przypadku cięższych objawów może być konieczne przyjmowanie leków lub operacja. Jeżeli pacjent musi stosować leki na receptę z powodu refluksu, dobrym rozwiązaniem będzie e-recepta online.
Infekcje dróg oddechowych
Infekcje wirusowe lub bakteryjne mogą być przyczyną kłującego bólu w klatce piersiowej. Kłucie w klatce piersiowej może być też związane z zapaleniem płuc i astmą. Zapalenie płuc jest poważną infekcją dróg oddechowych, która może być spowodowana przez wirusy lub bakterie. Objawy zapalenia płuc obejmują kłucie w klatce piersiowe, duszność, suchy kaszel, gorączkę, bóle mięśni i stawów oraz dreszcze. Choroby dróg oddechowych mogą być poważne i wymagają natychmiastowej diagnozy i leczenia. Lekarz wystawi L4 online, gdy problem uniemożliwia pracę. Specjalista może również zlecić badanie krwi, RTG, tomografię komputerową lub bronchoskopię, aby ustalić przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie.
Zapalenie osierdzia
Kłucie w klatce piersiowej jest jednym z objawów zapalenia osierdzia. Ta zapalna choroba serca występuje, gdy bakterie, wirusy lub grzyby dostaną się do osierdzia. Może mieć różne stopnie zaawansowania i dotyczyć tylko jednej lub obu komór serca. Osoby z zapaleniem osierdzia mogą doświadczać bólu lub dyskomfortu w klatce piersiowej, gorączki, duszności, zmęczenia, nudności lub wymiotów. Lekarz zaleci leczenie antybiotykami lub leczenie chirurgiczne, które może być konieczne w przypadku bardziej zaawansowanych stanów.
Kłucie w klatce piersiowej – zawał serca
Kłucie w klatce piersiowej może być oznaką zawału serca. Zawał serca jest nagłym zatrzymaniem dopływu krwi i tlenu do serca, które może wywołać uszkodzenie lub śmierć komórek. Kłucie w klatce piersiowej może pojawić się na skutek zawału serca. Zwykle towarzyszą mu inne objawy, takie jak duszność, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej czy uczucie zmęczenia. Osoby, które w przeszłości przeszły zawał serca, muszą dużo odpoczywać, więc czasem nieodzowne będzie zwolnienie lekarskie online.
Kłucie w klatce piersiowej a nerwica
Kłucie w klatce piersiowej może być związane z chorobami na tle nerwowym. Czasem ma charakter psychosomatyczny, co oznacza, że jest wynikiem stresu lub innych zaburzeń psychicznych. W przypadku zaburzeń nerwicowych można zaobserwować nagłe ataki bólu w klatce piersiowej. Może to być spowodowane wzrostem poziomu stresu lub lęku. Wraz z tymi symptomami pacjenci czasem dodatkowo odczuwają duszność, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, drapanie lub kłucie.
Przyczyn kłującego bólu w klatce piersiowej może być naprawdę wiele. Jeżeli ból występuje u ciebie, niezależnie czy się nasila, czy nie, wówczas nie wahaj się udać do specjalisty, który wskaże przyczynę.