Kłucie w pochwie oraz dolegliwości bólowe mogą wskazywać na różnego rodzaju schorzenia ginekologiczne, a także choroby układu moczowego. Powtarzające się epizody kłucia i pobolewania w dole brzucha warto skonsultować z lekarzem. Pod uwagę należy wziąć objawy towarzyszące, np. wydzielinę z pochwy, częstomocz, występowanie gorączki, świąd i pieczenie pochwy. Szczególnej uwagi wymagają tego typu symptomy pojawiające się w ciąży. Jeśli towarzyszy im krwawienie z pochwy czy wypływ płynu owodniowego mogą świadczyć o nieprawidłowościach i wymagać natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Kłucie w pochwie i ból podbrzusza – objawy grzybicy pochwy
Ból w pochwie i dole brzucha może być objawem infekcji dróg rodnych, najczęściej spowodowanej zakażeniem grzybiczym. Dodatkowe symptomy wskazujące na kandydozę to świąd, pieczenie, a także serowate upławy. Grzybica pochwy powoduje niekiedy dolegliwości bólowe podczas współżycia. W przebiegu choroby obserwuje się zaczerwienienie i obrzęk ujścia pochwy. Wymienione objawy wymagają konsultacji z ginekologiem, który zaleci odpowiednie leczenie. W terapii stosuje się m.in.:
- Fluconazole;
- Pimafucin;
- Gynazol;
- Cotrimazolum UNIA.
Najczęstszymi przyczynami zakażenia grzybiczego jest spożywanie zbyt dużej ilości cukru, niewłaściwa higiena miejsc intymnych, długotrwała antybiotykoterapia, terapia hormonalna. Infekcji nie należy bagatelizować, ponieważ może rozprzestrzenić się na inne narządy układu rozrodczego, a nawet doprowadzić do bezpłodności.
Ból pochwy i brzucha – infekcje dróg moczowych
Podobne objawy występują przy infekcjach dróg moczowych. Poza kłuciem w pochwie i bólem podbrzusza pojawia się parcie na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu. Niekiedy chorobie towarzyszy gorączka, ogólne osłabienie. Infekcje dróg moczowych najczęściej dotykają kobiet aktywnych seksualnie i zazwyczaj spowodowane są przez bakterie. Z tego względu terapia polega na zastosowaniu antybiotyków. Najpierw należy jednak wykonać badanie moczu na posiew wraz z antybiogramem. Leki przepisuje lekarz (może to być e-recepta) – antybiotyków nie należy stosować na własną rękę. Jakie leki może zalecić specjalista?
Zapalenie pęcherza moczowego może przebiegać z wysoką gorączką, powodując zmęczenie i bardzo słabe samopoczucie. W takiej sytuacji pacjent powinien zostać w domu – lekarz może wystawić L4 (ewentualnie zwolnienie lekarskie online). Jak można zapobiec zapaleniu dróg moczowych? Przede wszystkim pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia i opróżnianiu pęcherza zaraz po pojawieniu się uczucia parcia na mocz. Ważna jest też odpowiednia higiena miejsc intymnych.
Co oznacza kłucie w pochwie i ból podbrzusza w ciąży?
Kłucie w pochwie i ból podbrzusza kobieta może odczuwać także w ciąży. Na początkowym etapie ciąży dolegliwości są związane z zagnieżdżaniem się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. W późniejszym okresie mogą wynikać z rozluźniania więzadeł stawowych, do którego dochodzi pod wpływem zwiększającego się ciężaru dziecka. Kłucie w pochwie i ból podbrzusza zwiastują również nadchodzące rozwiązanie – wtedy pojawiają się tuż przed porodem.
Ból brzucha nie musi jednak być zjawiskiem fizjologicznym, niekiedy oznacza nieprawidłowości i wymaga konsultacji z ginekologiem. Jeśli dolegliwości są silne, ból ma charakter skurczów, towarzyszy mu krwawienie z pochwy, biegunka, wysoka gorączka, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pacjentka musi brać pod uwagę komplikacje – niewydolność szyjki macicy, pęknięcie błon płodowych, przedwczesny poród, a na samym początku ciąży także poronienie samoistne.
Czym jest wulwodynia?
Niekiedy nie udaje się poznać konkretnej przyczyny bólu pochwy. Panie skarżą się na kłujący ból, dziwne uczucie w pochwie, przewlekły dyskomfort. Specjaliści uznają, że taki stan rzeczy może odpowiadać uszkodzenie nerwów na powierzchni skóry powodujące nadwrażliwość sromu i pochwy. Terapia jest w tym przypadku utrudniona – stosuje się leczenie farmakologiczne, podaje leki przeciwbólowe, a także przeciwdepresyjne. Istotne znaczenie ma wsparcie psychologa oraz przeprowadzanie zabiegów fizjoterapeutycznych (bolesne kłucie pochwy może mieć związek z nadmiernym spięciem mięśni dna miednicy).
Bolesne kłucie a liszaj twardzinowy
Dolegliwości bólowe o małym nasileniu, związane najczęściej ze zmianami hormonalnymi (obniżeniem poziomu estrogenów) mogą świadczyć o powstaniu liszaja twardzinowego. To pogrubienie błony śluzowej i wytworzenie się na jej powierzchni białawych grudek. Świąd powoduje drapanie, co z kolei zwiększa ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Objawy są uporczywe, dlatego leczenie zmiany jest konieczne. Najczęściej stosuje się maści sterydowe oraz terapię hormonalną. Dolegliwości znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie – w takiej sytuacji zalecane jest pozostanie w domu (przyda się L4 online).
Na co jeszcze może wskazywać kłucie w pochwie?
Kłucie w pochwie może być również objawem alergii w miejscach intymnych. Przyczyną może być zmiana kosmetyków czy proszku do prania, wkładek higienicznych, tamponów. Objawem jest uczucie ściągania skóry, pieczenia, świądu. Może pojawić się wysypka na narządach płciowych. W takich sytuacjach należy skontaktować się z lekarzem. Wcześniej można wypróbować domowe sposoby łagodzenia dolegliwości – nasiadówki w naparze z kory dębu lub rumianku, maści i kremy dostępne w aptece bez recepty.
Kłucie w pochwie i ból podbrzusza mogą być objawem chorób, ale mogą być także zjawiskiem fizjologicznym, które nie powinno wzbudzać niepokoju. Wszystko zależy od objawów towarzyszących, nasilenia dolegliwości, okoliczności, w jakich ból i kłucie się pojawia. W razie wątpliwości warto jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.