Jednostronny ból głowy i oka to najczęściej ból klasterowy lub migrenowy. Postępowanie w przypadku epizodu bólowego zależy od przyczyny. Pacjenci najczęściej sięgają po preparaty przeciwbólowe. Czy to wystarczy? Jak leczyć dolegliwości i kiedy udać się do lekarza?
Ból głowy potrafi uniemożliwić normalne funkcjonowanie, często wzbudza niepokój i każe szukać wsparcia u specjalistów. Bólowi głowy może towarzyszyć także szereg innych nieprzyjemnych objawów jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i światło. Niejednokrotnie pacjenci skarżą się na ból w okolicy oka, zaburzenia widzenia, a nawet halucynacje wzrokowe. Kiedy najczęściej pojawia się jednostronny ból głowy i oka?
Jednostronny ból głowy i oka – migrena
Migrena jest dolegliwością, która dotyka głównie kobiet. To jedna z częściej występujących form bólu głowy. Szacuje się, że około 50% światowej populacji cierpi z powodu bólu głowy, z czego aż 30% zmaga się z migreną. To przypadłość, która potrafi wykluczyć z normalnego funkcjonowania, w skrajnych przypadkach unieruchamiając pacjenta na kilka dni w łóżku. Ostry, pulsujący ból pojawia się najczęściej po jednej stronie głowy i może obejmować również obszar oczodołu. Przy tzw. migrenie z aurą dodatkowo występują zaburzenia w postaci mroczków, błysków, a nawet ubytków w polu widzenia.
Migrenie towarzyszą nudności, wymioty, a także charakterystyczna nadwrażliwość na światło, dźwięki, a nawet zapachy. Niekiedy chorzy doświadczają objawów neurologicznych jak mrowienie i drętwienie kończyn, zaburzenia mowy. Atak migreny może mieć różne nasilenie i czas trwania – od kilku do nawet 72. godzin. Osoby cierpiące z powodu migren bardzo często potrafią przewidzieć zbliżający się atak, ponieważ poprzedzają go dość charakterystyczne objawy. Chorzy zauważają zwiększoną drażliwość, niepokój, mogą doświadczać zaburzeń motorycznych, językowych i wiedzenia.
Jednostronny ból głowy i oka, czyli ból klasterowy
Podczas gdy migrena jest bólem dotykającym w większości przypadków kobiety, tak ból klasterowy częściej zdarza się panom. Charakteryzuje go duże nasilenie, a także występowanie objawów towarzyszących w postaci łzawienia oka, uczucia zatkania nosa, wycieku wydzieliny. To ból jednostronny obejmujący okolice oka i skroni. Atak może trwać zaledwie kilka minut lub rozciągnąć się w czasie nawet na kilka godzin. Dolegliwości te zazwyczaj pojawiają się w regularnych odstępach czasu przez kolejne tygodnie lub miesiące.
Klasterowy ból głowy przypomina migrenę, dlatego przez wiele lat może pozostać nierozpoznany. Częste ataki znacznie pogarszają jakość życia chorego, prowadzą do spadku nastroju, a nawet rozwoju depresji. W przypadku powtarzających się epizodów bólowych o podobnym charakterze warto zasięgnąć porady specjalisty. Trzeba pamiętać, że dolegliwości bólowe mogą świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach, których nie należy bagatelizować. Ataki często uniemożliwiają wykonywanie obowiązków zawodowych i mogą wymagać pozostania w domu. Jeśli potrzebujesz L4, nie musisz umawiać się na wizytę w przychodni – wybierz e-zwolnienie lekarskie i poświęć czas na odpoczynek i powrót do formy.
Jednostronny ból głowy i oka – jak leczyć?
W przerwaniu ataku zazwyczaj pomagają leki przeciwbólowe. Przy migrenie niezwykle ważny jest odpoczynek w zaciemnionym i cichym miejscu. Uważa się, że ból głowy może zostać wywołany przez nadmierny stres, dlatego osobom cierpiącym na epizody bólowe zaleca się korzystanie z technik relaksacyjnych. Mogą to być medytacje, joga, masaże, ćwiczenia oddechowe. Z całą pewnością ogromne znaczenie ma higieniczny tryb życia, czyli zbilansowana dieta, solidna dawka snu czy aktywność fizyczna.
W niektórych przypadkach konieczne jest jednak wsparcie lekarskie. Specjalista może przepisać preparaty stosowane w leczeniu zarówno migreny, jak i klasterowych bólów głowy – tryptany np. w formie sprayu do nosa (dla osób cierpiących na klasterowy ból głowy). Zalecana jest również modyfikacja diety. Efekty może także przynieść akupunktura.
Bóle głowy dotykają sporej części społeczeństwa i potrafią poważnie zaburzyć rytm dnia i uniemożliwić wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności. Czasem pacjentom udaje się samodzielnie zwalczyć przykre objawy, czasem niezbędna jest pomoc lekarska. Przy powtarzających się atakach konieczne jest wykluczenie poważnych chorób i zaburzeń.