Zatrucie pokarmowe jest najczęściej skutkiem spożycia nieświeżego, źle przygotowanego pożywienia. Może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe, grzybicze. Jakie leki brać na zatrucie pokarmowe? Kiedy konieczna jest pomoc lekarza? Sprawdź!
Objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się zazwyczaj po kilku godzinach od spożycia skażonego posiłku. Najczęściej są nimi ból brzucha, mdłości, wymioty, biegunki, ale również gorączka, dreszcze i złe samopoczucie. Groźne powikłanie zatrucia pokarmowego to odwodnienie organizmu, które szczególnie niebezpieczne jest dla najmłodszych pacjentów. Istotne okazuje się zatem nawadnianie oraz uzupełnianie poziomu elektrolitów. Zatrucie rzadko wymaga hospitalizacji, objawy zwykle mijają po kilku dniach. Jakie leki brać na zatrucie pokarmowe i czy w ogóle brać?
Czym jest zatrucie pokarmowe?
Zatrucie jest chorobą układu pokarmowego spowodowaną zakażeniem bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Najczęstsza przyczyna takiego stanu to spożycie skażonego pokarmu. Mogą je wywoływać także pasożyty oraz substancje chemiczne. Z największą liczbą zachorowań zmagają się społeczeństwa w krajach o niskim standardzie higienicznym. Jak podają statystyki, 80% zatruć pokarmowych w Polsce to salmonellozy. Do podstawowych objawów należą bóle brzucha, wymioty i biegunki. Niekiedy towarzyszą im także inne symptomy:
- gorączka;
- ból mięśni i głowy;
- uogólnione złe samopoczucie;
- dreszcze;
- wzdęcia.
Najczęściej objawy zatrucia ustępują samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują, a stan chorego nie poprawia się, konieczna jest wizyta u specjalisty. Jedną z możliwości jest konsultacja lekarska online, podczas której lekarz może zlecić odpowiednie badania oraz przepisać leki. Jakie leki brać na zatrucie pokarmowe, by szybko wrócić do zdrowia?
Jakie leki brać na zatrucie pokarmowe?
Dolegliwości towarzyszące zatruciu pokarmowemu mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego kwestią najistotniejszą jest przyjmowanie przez chorego płynów. Może to być szczególnie trudne, gdy męczą wymioty. Zaleca się picie małymi łykami wody lub specjalnych płynów z elektrolitami. Dostępne są w aptekach. Pozwalają uzupełnić niedobory sodu, potasu, zawierają glukozę, a wiele z nich ma w składzie również witaminę C. Nie zaleca się całkowitej rezygnacji z pokarmów – gdy tylko objawy staną się mniej uciążliwe, należy zastosować dietę lekkostrawną opartą na potrawach gotowanych.
Zalecane jest spożywanie gotowanych warzyw oraz mięsa, herbatników, krakersów. Dobrze tolerowane są ziemniaki, ryż i makarony, a więc produkty skrobiowe. Jakie leki brać na zatrucie pokarmowe? Wśród środków, które skutecznie działają w przypadku zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego znalazł się węgiel aktywowany. Wiąże on toksyny i pomaga szybko usunąć je z organizmu.
Jeśli jednak domowe sposoby łagodzenia dolegliwości nie pomagają, konieczne może być sięgnięcie po preparaty na receptę np. hamujące wymioty – Torecan, Zofran, Atossa, Duspatalin. Skuteczne mogą być preparaty regulujące perystaltykę jelit, a także probiotyki. Gdy potrzebna jest specjalistyczna pomoc, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest e-recepta online – szybki sposób na uzyskanie leku na zatrucie.
Zatrucie pokarmowe – o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Zatrucie pokarmowe może być szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci oraz osób starszych. Trzeba pamiętać, że kluczowe jest niedopuszczenie do odwodnienia i szybkie reagowanie, jeśli stan zdrowia nagle się pogarsza. Niekiedy zatrucie daje tak intensywne objawy, że organizm jest wycieńczony, a pacjent niezdolny do normalnego funkcjonowania. Znaczne osłabienie i złe samopoczucie mogą wymagać kilkudniowego pozostania w domu. Jeśli pacjent potrzebuje L4, dobrym pomysłem będzie zwolnienie lekarskie online. To wygodne rozwiązanie dla chorych, którzy nie mają możliwości udać się na wizytę do przychodni.
Czy zatruciu pokarmowemu można zapobiec? Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, należy przestrzegać standardów higienicznych – myć ręce, a także owoce i warzywa, przechowywać żywność w odpowiednich warunkach i optymalnej temperaturze, nie spożywać pokarmów po utracie ważności.
Aby skutecznie leczyć zatrucie w domu, warto mieć w apteczce węgiel leczniczy, probiotyk oraz ziołowe herbatki. Jeśli takie sposoby zawiodą, konieczne będzie wsparcie lekarza, który podpowie, jakie leki brać na zatrucie pokarmowe.