E-recepta to coraz popularniejszy sposób na zdobycie leków od lekarza. Taką receptę bez większych przeszkód można wykupić w każdej aptece. Wiele osób wciąż jednak nie wie, jak zrealizować e-receptę, dlatego stworzyliśmy poradnik, który pomoże sobie z tym poradzić. Dowiedz się więcej!
E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej recepty papierowej. Od 8 stycznia 2020 r. lekarze nie mogą już wystawiać recept papierowych, a jedynie elektroniczne. Aby odebrać leki, konieczne jest podanie w aptece 4-cyfrowego kodu otrzymanego za pośrednictwem poczty e-mail lub SMS-em. Recepty papierowe wystawiane są obecnie jedynie w określonych przypadkach. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zrealizować e-receptę? Zapoznaj się z naszym artykułem!
O e-receptach
Informacje o e-receptach zapisywane są na specjalnym Internetowym Koncie Pacjenta. Dostęp do informacji tam zawartych ma farmaceuta. Informacja jest również przekazywana do Narodowego Funduszu Zdrowia, który zajmuje się między innymi refundacjami leków. W Internetowym Koncie Pacjenta znajduje się również informacja o tym, który lekarz wydał receptę, o dawkowaniu leku oraz jego cenie. Obecnie lekarze mogą wystawiać tradycyjne recepty tylko w wyznaczonych sytuacjach. Recepta online jest wypisywana z konkretna datą ważności, zwróć na nią uwagę, inaczej przepadnie!
Dlaczego e-recepta jest korzystna?
Dzięki elektronicznej e-recepcie informacje są zdecydowanie bardziej czytelne dla pacjentów oraz farmaceutów. Znikają problemy związane z błędnymi danymi, niewyraźnym pismem lekarzy lub brakiem pieczątki. Jest minimalne ryzyko, że recepta zostanie przez farmaceutę odrzucona i nie będzie można wykupić przepisanych leków. E-receptę można zrealizować w każdej aptece, również takich, które działają przez internet. Jeżeli pacjent zgubi 4-cyfrowy kod, to zawsze jest możliwość odzyskania go poprzez konto na portalu IKP. E-recepta online umożliwia również wykupienie jedynie części przepisanych leków bez konieczności wykonywania specjalnego odpisu. Na stronie internetowej IKP pacjent ma stały dostęp do historii wszystkich swoich recept oraz informacji o dawkowaniu leków.
Jak pacjent może otrzymać e-receptę?
Proces wydawania e-recepty jest taki sam w przypadku lekarza prywatnego i na NFZ. Nie ma również znaczenia to, jaki lekarz specjalista wystawia daną e-receptę. Jeżeli lekarz chce wystawić pacjentowi receptę, to wpisuje on dane do systemu. Na telefon lub adres e-mail pacjenta przychodzi 4-cyfrowy kod dostępu. Należy udać się z kodem do apteki i tam podaje się go razem z numerem PESEL pacjenta. Farmaceuta weryfikuje informacje i wydaje leki. W przypadku recepty wysyłanej na e-mail pacjent otrzyma specjalny wydruk informacyjny PDF, na którym będzie znajdował się kod kreskowy, który farmaceuta będzie musiał zeskanować.
Czym jest wydruk informacyjny dla apteki?
Wydruk informacyjny jest trochę inny niż klasyczna e-recepta. Wydawany jest on na specjalne życzenie pacjenta. Nie znajdują się na nim żadne informacje o danych lekarza, nie ma tam również pieczątek. Znajduje się tam jednak kod, który należy pokazać w aptece, na jego podstawie wypisane zostaną lekarstwa.
Ile masz czasu na realizowanie e-recepty?
E-recepty ważne są przez 7 dni, 30 dni, 120 dni lub 365 dni. Wszystko zależy tutaj od tego, jaki jest termin ważności niektórych leków. Ważna jest również adnotacja lekarza na e-recepcie. 7 dni mają pacjenci, którzy otrzymali receptę na antybiotyki. Jeżeli lekarz nie wypisał na recepcie żadnych konkretów, to realizacja e-recepty to 30 dni od daty wystawienia. Czas na wykupienie preparatów immunologicznych to 120 dni. W niektórych przypadkach pacjenci mają 365 dni na wykupienie opakowań leków. Odnosi się to do pacjentów, którzy stale przyjmują określone leki. Na e-recepcie musi znajdować się jednak informacja o tym, że termin ważności to rok.
E-recepta pozwala w wygodny sposób wykupić leki. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić pacjentowi sporo czasu. Wiesz już, jak zrealizować e-receptę w aptece!