Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego? Najlepsze ćwiczenia na ból 

jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego
 • Ból kręgosłupa często jest wynikiem siedzącego trybu życia.
 • Dolegliwości mogą świadczyć o zwyrodnieniu lub chorobie.
 • W uśmierzaniu bólu pomogą ćwiczenia fizyczne i rehabilitacja.
 • W niektórych przypadkach skuteczne są masaże lub zabieg termolezji.
 • Ważna jest codzienna aktywność i prawidłowa postawa ciała!

Ból kręgosłupa lędźwiowego – czym jest spowodowany?

Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyczy zwłaszcza osób prowadzących siedzący tryb życia. Przyczyną jest długie przebywanie w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej, ale także nadmierne przeciążenie kręgosłupa spowodowane ciężką pracą fizyczną. Dolegliwości pojawiają się na skutek nieprawidłowego wykonywania pewnych czynności, np. dźwigania, podnoszenia ciężkich przedmiotów. Znaczenie ma również ułożenie ciała podczas pracy przy biurku – niewłaściwa pozycja może prowadzić do napięć mięśni i pojawienia się bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

Dolegliwości bólowe mogą odczuwać osoby otyłe, kobiety w ciąży. Przyczyną bólu jest też dyskopatia, czyli degeneracja, zwyrodnienie dysków znajdujących się między kręgami. Proces ten postępuje wraz z wiekiem, jednak nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne oraz tryb życia. 

Co jeszcze może wywoływać ból?

Dolegliwości mogą być spowodowane różnymi schorzeniami, np.:

 • przepukliną krążka międzykręgowego;
 • chorobami reumatycznymi;
 • osteoporozą;
 • chorobami układu moczowo-płciowego (nerki);
 • zapalenie stawów.

Ból powodują także przykurcze mięśni, skrzywienia oraz urazy kręgosłupa (złamania, krwiaki itp.). Dolegliwości u pacjentów onkologicznych mogą wskazywać na przerzuty nowotworowe. W takiej sytuacji konieczna jest pilna diagnostyka. 

Ból pleców – diagnostyka

Ból pleców jest częstą przypadłością i może mieć różne źródła, dlatego konieczna może być diagnostyka. Aby wdrożyć odpowiednie leczenie, należy sprawdzić, co może powodować dolegliwości. Najczęściej zalecane są badania obrazowe jak RTG, tomografia, rezonans. Dzięki nim lekarz jest w stanie ocenić stan kręgosłupa, zauważyć zmiany zwyrodnieniowe, ubytki, uszkodzenia, sprawdzić stan mięśni, więzadeł i dysków międzykręgowych. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić badanie krwi lub, znacznie rzadziej, scyntygrafię kości. 

Ćwiczenia na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Jeśli ból się nasila, konieczna będzie wizyta u lekarza i wykonanie badań pozwalających ustalić przyczynę dolegliwości. Jeśli ból lędźwiowy kręgosłupa spowodowany jest konkretną chorobą, należy rozpocząć jej leczenie. W przypadku, gdy za dolegliwości odpowiadają przykurcze, siedzący tryb życia, niewłaściwa pozycja, wskazane jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które pozwolą zwiększyć mobilność, rozluźnić mięśnie rozciągnąć kręgosłup.

Zalecane są ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha, pleców, miednicy, rozciągające mięśnie ud, pośladków, a zwłaszcza dolnej części pleców. Odpowiednio dobrane i prawidłowo wykonywane ćwiczenia prowadzą do zmniejszenia napięcia mięśniowego, zwiększają elastyczność stawów oraz mięśni i co ważne, pomagają pracować nad poprawą stabilizacji kręgosłupa. Jeśli męczy cię ból kręgosłupa, możesz wykonywać następujące ćwiczenia:

 • połóż się na plecach, zegnij kolana i postaw stopy na podłodze; podnieś biodra do góry i zatrzymaj na kilka sekund; powtórz ćwiczenie około 15 razy;
 • połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach i połóż na piłce fitness; przyciągaj piłkę do pośladków, używając mięśni nóg i dolnej części pleców; wykonaj 10 powtórzeń;
 • uklęknij na podłodze, oprzyj się na łokciach, na przemian podnoś nogi, aż utworzą jedną linię z kręgosłupem; wykonaj po 10 powtórzeń na każdą nogę.

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego? 

Zastanawiasz się, jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego? Chcesz robić coś więcej? Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, jaka forma leczenia będzie najlepsza w danym przypadku. Możesz skorzystać z telekonsultacji, podczas której specjalista przeprowadzi wywiad i ustali dalszy sposób postępowania. Pamiętaj, że konsultacja przez internet daje ci możliwość otrzymania L4 online, skierowania na badania, czy recepty na leki (e-recepta). 

Silny ból może wymagać podania środków przeciwbólowych – warto to jednak omówić z lekarzem. W zależności od przyczyny dolegliwości możesz zastosować zimne lub ciepłe okłady, gorące kąpiele:

 • w łagodzeniu bólu kręgosłupa stosuje się maści rozgrzewające oraz plastry rozgrzewające dostępne w aptekach;
 • przy naderwaniu mięśni skuteczne będą zimne okłady;
 • przy napięciach mięśni sprawdzą się ciepłe kompresy lub gorące kąpiele z olejkami eterycznymi.

Przy długo utrzymujących się bólach kręgosłupa zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego masażysty. Masaż pomaga rozluźnić napięte mięśnie, poprawia przepływ krwi i limfy, a jednocześnie koi nerwy, uwalnia od stresu, pozwala się odprężyć. Aby masaż przyniósł ulgę i poprawę samopoczucia przy uciążliwych dolegliwościach, powinien być wykonany przez profesjonalistę. Wcześniej należy jednak poznać przyczynę bólu, ponieważ w przypadku niektórych schorzeń masaż jest przeciwwskazany.

Ból odcinka lędźwiowego – rehabilitacja

Osobom, które odczuwają ból kręgosłupa, może zostać zalecona rehabilitacja. Najczęściej poddawani są jej pacjenci z przepukliną dysku, zwyrodnieniami, skoliozą lub powikłaniami po operacji. Zabiegi wykonywane podczas rehabilitacji są dostosowane do potrzeb pacjenta i mogą obejmować różnego rodzaju ćwiczenia, terapię manualną (masaż, manipulacja kręgosłupa, akupunktura), krioterapię i termoterapię. Rehabilitacja prowadzona jest pod okiem osoby wykwalifikowanej. Jednocześnie pacjent musi pamiętać o utrzymaniu prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania codziennych czynności (przy chodzeniu, siedzeniu, podnoszeniu ciężkich przedmiotów). 

Łagodzenie bólu kręgosłupa – termolezja

Jedną z nowoczesnych metod leczenia bólu kręgosłupa jest termolezja. Ta niefarmakologiczna metoda polega na wyłączeniu nerwów przewodzących ból przy wykorzystaniu fal o dużej częstotliwości. Efekty leczenia utrzymują się zazwyczaj od 12 do 2 miesięcy, Metoda ta polecana jest osobom, u których inne sposoby leczenia bólu zawiodły. Zabieg jest mało inwazyjny i pozwala wrócić do normalnej aktywności po kilku dniach (przyda się zwolnienie lekarskie online). Istnieje jednak grupa przeciwwskazań do wykonania zabiegu. To ciąża, choroby zakaźne, niektóre choroby układu krążenia, choroby związane z zaburzeniami krzepliwości krwi. 

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego – podsumowanie

Ból kręgosłupa może być tak silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie, uniemożliwia zasypianie. Niekiedy konieczne jest leczenie farmakologiczne lub połączenie kilku metod terapii. Jakie leki pomogą na ból pleców? Lekarz może przepisać:

 • Nimesil;
 • DicloDuo;
 • Mel;
 • Digavar;
 • Anapran.

Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa jest brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia. Oczywiście za dolegliwości mogą odpowiadać również zwyrodnienia, uszkodzenia kręgosłupa i liczne choroby (np. nowotwór). Ból zlokalizowany w kręgosłupie warto skonsultować ze specjalistą. Aby uśmierzyć ból, można sięgnąć po leki przeciwbólowe lub wziąć gorącą kąpiel. Jeśli nie ustąpi, warto wykonać badania obrazowe i ocenić stan kręgosłupa. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz