Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Jak zatrzymać wymioty?

jak zatrzymać wymioty

Przed zwróceniem treści żołądkowej często odczuwa się nudności. Jak zatrzymać wymioty po takim sygnale ostrzegawczym? Do wyboru masz różne leki przeciwwymiotne oraz proste, domowe metody. Zobacz, jak możesz skutecznie powstrzymać torsje!

Zatrzymanie wymiotów nie zawsze jest pożądane i korzystne dla zdrowia. Są sytuacje, w których trzeba zwymiotować – to naturalny odruch obronny organizmu przed zatruciem. Obfite torsje też są szkodliwe, mogą doprowadzić m.in. do odwodnienia i uszkodzeń błony śluzowej w układzie pokarmowym. Kiedy pozwolić ciału na samoregulację, a kiedy przeciwdziałać? To najlepiej skonsultować z lekarzem. Specjalista po zebraniu informacji o twoim aktualnym stanie zdrowia wskaże ci też optymalny sposób na to, jak zatrzymać wymioty – jeśli tak będzie lepiej. Opcje dostępne jeszcze na etapie mdłości niekoniecznie sprawdzą się w momencie, gdy treść żołądkowa podchodzi już do gardła.

Jak zatrzymać wymioty – przykłady leków przeciwwymiotnych

Przy problemach zdrowotnych, które objawiają się wymiotami, stosuje się przede wszystkim leczenie przyczynowe. Środki farmakologiczne najczęściej zaleca się pacjentom z cięższymi dolegliwościami. Za aktywację odruchu wymiotnego odpowiada bodźców i substancji chemicznych. Jak zatrzymać wymioty lekami? Większość preparatów działa antagonizująco, czyli blokuje mechanizmy fizjologiczne odpowiedzialne za torsje. Wśród nich są receptory:

  • dopaminergiczne;
  • histaminowe;
  • muskarynowe;
  • neuropeptydu P;
  • serotoninergiczne.

Rodzaj leków dobiera się w zależności od diagnozy i stanu pacjenta. Osoba z chorobą lokomocyjną potrzebuje innych środków farmakologicznych, niż ktoś po chemio- czy radioterapii nowotworu. W tym ostatnim przypadku potrzebne są leki dostępne wyłącznie na receptę, np. Torecan, Atossa czy Duspatalin. Warto by pacjenci korzystali z usługi, jaką jest e-recepta przez internet – np. za pośrednictwem e-lekarz24h.pl. Nie muszą oczekiwać w kolejce, a lekarze mają więcej czasu dla osób w przychodniach.

Zatrzymywanie wymiotów domowymi sposobami

Jak zatrzymać wymioty bez sięgania po środki farmakologiczne? Najpopularniejsze domowe sposoby na torsje to picie różnych „mikstur” – napojów z dodatkiem imbiru, wody z sokiem z cytryny, herbat ziołowych (z mięty, melisy, rumianku), octu jabłkowego (z miodem dla „zabicia” smaku). Pomóc może też akupresura. Naciskanie w odpowiedni sposób wewnętrznej strony przedramienia, tuż nad nadgarstkiem, jest w stanie powstrzymać odruchy wymiotne. Po obfitych torsjach koniecznie trzeba się nawodnić, czasami potrzeba dłuższego odpoczynku – w tym przerwy od pracy. Pamiętaj, że możesz złożyć wniosek o zwolnienie lekarskie online, bez konieczności wychodzenia z domu.

W domowej apteczce możesz mieć też preparaty sprzedawane bez recepty – np. krople żołądkowe, leki przeciwwymiotne zawierające dimenhydrynat i inne substancje aktywne. Lepiej nie zażywać ich bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Internetowa konsultacja lekarska online da ci całkowitą pewność co do bezpieczeństwa stosowania konkretnego leku w twojej sytuacji. Specjalista podpowie ci, jak zatrzymać wymioty.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz