Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Jak wygląda zwolnienie lekarskie po zabiegu chirurgicznym?

jak wygląda zwolnienie lekarskie po zabiegu chirurgicznym

Zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikom z ubezpieczeniem chorobowym z różnych powodów związanych ze zdrowiem. Może zostać wydane z powodu przeziębienia, ciąży, złego stanu psychicznego, urazu i tym podobne. Pracownikom przysługuje także zwolnienie chorobowe w przypadku choroby członka rodziny, np. dziecka, któremu pracownik ma prawo zapewnić opiekę, jeżeli nie może zrobić tego nikt inny. Zwolnienie lekarskie wydaje lekarz dowolnej specjalizacji, a w niektórych przypadkach nawet asystent medyczny –warunkiem w obu przypadkach jest posiadanie prawa do wydawania zwolnień chorobowych, które uzyskuje się z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracownicy mogą zastanawiać się nad różnymi kwestiami dotyczącymi tego zaświadczenia, w zależności od ich sytuacji indywidualnej. Na przykład, jak wygląda zwolnienie lekarskie po zabiegu chirurgicznym? W tej sytuacji również odpowiedź nie może być jednoznaczna, jednak postaramy się przybliżyć Państwu ten temat.

Jak długo trwa zwolnienie lekarskie po zabiegu chirurgicznym?

Zabieg chirurgiczny może dotyczyć wielu chorób czy urazów, w związku z tym okres potrzebny pacjentowi na powrót do pełni sił różni się w zależności od powodu przeprowadzenia operacji. Jako że niełatwo określić okres trwania rekonwalescencji, nie można też odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, jak długo przebywa się na zwolnieniu lekarskim po zabiegu chirurgicznym, wliczając w to pobyt w szpitalu oraz odpoczynek w warunkach domowych. Należy też mieć na uwadze, że niektóre choroby czy urazy wymagają przerwy od pracy również przed operacją, kiedy pacjent czeka na przeprowadzenie zabiegu.

Osobą, która ustala długość zwolnienia lekarskiego w każdym przypadku jest sam lekarz wystawiający zaświadczenie. Robi to na podstawie badania pacjenta, wywiadu medycznego oraz dokumentacji dostarczającej informacje np. o historii choroby. Mając na uwadze wszystkie te czynniki, lekarz wyznacza ilość dni przebywania na przerwie od pracy, a w przypadku zabiegu chirurgicznego może to trwać nawet ponad miesiąc.

Oczywiście w trakcie tej przerwy zabronione jest wykonywanie pracy zarobkowej w innym miejscu pod groźbą utraty świadczeń, a nawet zwolnienia warunkowego po powrocie ze zwolnienia chorobowego.

Przedłużenie zwolnienia lekarskiego. E-wizyty i teleporady – wygodne rozwiązania oszczędzające czas!

Może zdarzyć się sytuacja, w której pracownikowi zbliża się termin zakończenia zwolnienia lekarskiego, ale wciąż nie odzyskał on pełni sił. Jeżeli praca, jaką wykonuje, może grozić np. pęknięciem szwu po zabiegu chirurgicznym albo pracownik nadal odczuwa ból i dyskomfort przy wykonywaniu różnych czynności, powrót do pracy nie jest jeszcze zalecany. Gojenie się ran po operacji oraz odzyskiwanie sił zależy od wielu indywidualnych czynników, dlatego, jak już wspomniano, długość zwolnienia lekarskiego może okazać się niedopasowana do potrzeb pracownika.

Jeżeli pacjent odczuwa taką potrzebę, może zgłosić się do lekarza po przedłużenie zwolnienia chorobowego. Aby to zrobić, nie musi jednak specjalnie udawać się do gabinetu. Obecnie możliwe są zdalne formy kontaktu w postaci teleporad bądź internetowych wizyt lekarskich. Dzięki temu pracownik po zabiegu chirurgicznym nie nadwyręża się, ponieważ może skontaktować się z lekarzem z domu. E-wizyta polega na wywiadzie medycznym, na podstawie którego lekarz stwierdzi, czy zwolnienie chorobowe wymaga przedłużenia.

Konsultacja online stanowi taką samą podstawę do wydania bądź przedłużenia zwolnienia lekarskiego, co stacjonarna wizyta w gabinecie. Jest to przy okazji ogromne ułatwienie dla pacjenta, który z różnych powodów może nie być w stanie opuścić domu. Taka forma kontaktu również oszczędza czas, ponieważ nie wymaga czekania w kolejce do gabinetu, a sama procedura trwa zazwyczaj około pół godziny!

Zwolnienie lekarskie po zabiegu chirurgicznym – świadczenia przysługujące pracownikowi

Przez pierwsze 33 dni na zwolnieniu lekarskim pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe wynoszące 80% wynagrodzenia średniego. Niższa stawka jest powodem tego, że w tym czasie pracownik nie opłaca składek ubezpieczeniowych. Jeżeli osoba ma powyżej 50 lat, okres ten trwa nie 33, a 14 dni. Po tym czasie nadchodzi czas na zasiłek chorobowy o kwocie w wysokości 80% podstawy wymiaru. Przy okazji warto wspomnieć, że za pobyt w szpitalu pracownikowi przysługuje mniej, bo 70% podstawy wymiaru z tytułu zasiłku chorobowego.

W ciągu całego roku pracownik ma prawo wykorzystać maksymalnie 182 na zwolnienie lekarskie (270 dni przysługuje ciężarnym lub chorym na gruźlicę). Jeżeli wykorzysta się ten limit, nie można pobierać już zasiłku chorobowego, jednak w sytuacji przedłużającej się rehabilitacji pracownikowi można nadać świadczenie rehabilitacyjne. Należy się ono, jeśli pracownik ze względu na swój stan zdrowia nie może jeszcze wrócić do pracy, ale kontynuacja leczenia rokuje powrotem do zdrowia. Świadczenie rehabilitacyjne trwa przez 12 kolejnych miesięcy i może przydać się w przypadku zwolnienia lekarskiego po zabiegu chirurgicznym.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz