Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych? Wszystko co warto wiedzieć w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnyc

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najbardziej skuteczniejszych form zapobiegania ciąży. Charakteryzują się one kompleksowym działaniem. Tego typu preparaty wpływają na funkcjonowanie układu rozrodczego poprzez hamowanie owulacji, a także modyfikowanie konsystencji śluzu znajdującego się w szyjce macicy. W efekcie pacjentka stosująca tabletki antykoncepcyjne nie jest płodna, a tym samym nie może zajść w niechcianą ciążę. Wiele kobiet rozważających rozpoczęcie stosowania tej formy antykoncepcji zastanawia się, jak wygląda okres w trakcie trwania takiej kuracji. Wyjaśnienie tej kwestii jest kluczowe, dlatego poświęcamy jej dzisiejszy artykuł.

Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych? Kiedy może się pojawić i jak wygląda?

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, kobiecy cykl nie jest regulowany naturalnie, a za pomocą dostarczanych do organizmu hormonów. Składniki te wpływają na wiele procesów zachodzących w kobiecym organizmie. Wiele osób zastanawia się, czy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych występuje okres. Okazuje się, że ten aspekt również jest kontrolowany przez pigułki. Okres występujący we trakcie kuracji hormonami różni się od tego naturalnego. Trwa on bardzo krótko, a w jego trakcie występuje mało obfite krwawienie. Zwykle pojawia się po około 2-3 dniach od zakończenia jednego z opakowań pigułek. Okres nie występuje jedynie u kobiet stosujących jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które powinny być zażywane bez przerw.

Dlaczego w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych pojawia się krwawienie?

Okres występujący w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest nazywany krwawieniem z odstawienia. Wynika on ze zmiany stężenia hormonów we krwi. W zależności od rodzaju stosowanych tabletek, okres może pojawić się:

  • w trakcie trwania siedmiodniowej przerwy,
  • podczas stosowania tabletek placebo.

W trakcie przerwy od przejmowania hormonów, organizm kobiety dostosowuje się do zmiennych warunków i wywołuje krwawienie. Zwykle trwa ono kilka dni. Kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno zostać rozpoczęte po upływie siedmiu dni przerwy lub po zażyciu wszystkich tabletek placebo. Nie wolno czekać z kontynuowaniem kuracji antykoncepcyjnej aż do momentu zaprzestania krwawienia, ponieważ znacznie wpłynęłoby to na osłabienie skuteczności wspomnianej metody ochrony przed ciążą. 

Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych? Kiedy krwawienie powinno nas zaniepokoić?

Okres jest normalnym zjawiskiem występującym w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Ważne jest jednak obserwowanie swojego organizmu, aby móc odpowiednio zareagować w razie pojawienia się jakichkolwiek odchyleń. Krwawienia występujące w trakcie kuracji antykoncepcyjnej znacznie różnią się od tych naturalnych. Należy więc reagować, jeśli:

  • krwawieniu towarzyszą ostre bóle,
  • krwawienie jest obfite,
  • występują częste krwawienia w trakcie cyklu.

Wspomniane symptomy mogą wynikać zarówno z błahych rozregulowań cyklu miesiączkowego spowodowanych przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, jednak mogą również być spowodowane poważniejszymi chorobami. Właśnie dlatego tak ważne jest obserwowanie organizmu i odpowiednie reagowanie.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli pacjentka stosująca antykoncepcję hormonalną zaobserwuje u siebie jakiekolwiek niepożądane i niepokojące reakcje organizmu dotyczące między innymi krwawienia, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Konsultacja ze specjalistą pozwoli na ustalenie dalszego planu działania.  Badania wykonane przez lekarza mogą wykazać istnienie różnych dolegliwości powodujących nieprawidłowe krwawienie. Wśród nich można wymienić przede wszystkim:

  • mięśniaki,
  • przerosty endometrium,
  • choroby nowotworowe.

Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych? Czy krwawienie może występować w trakcie cyklu?

W niektórych przypadkach może zdarzyć się sytuacja, że krwawienie nastąpi jeszcze w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, czyli na przykład w środku opakowania. Czy taka reakcja organizmu powinna niepokoić pacjentkę? Okazuje się, że tego typu objaw nie jest powodem do zmartwień. Krwawienia w trakcie cyklu są częstym zjawiskiem szczególnie u kobiet, które dopiero od niedawna stosują wspomnianą metodę antykoncepcji. Ich organizm nie jest jeszcze przyzwyczajony do podawanych hormonów, w efekcie czego występują pewne zaburzenia cyklu i krwawienia. Po pewnym czasie cykl powinien się unormować, a tym samym dopuszczać do okresu jedynie pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku.

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych występuje okres, jednak różni się on od tego naturalnego. Podczas zażywania pigułek antykoncepcyjnych kobieta nadal miesiączkuje, jednak krwawienia te charakteryzują się znacznie mniejszą obfitością, a także bolesnością, co bezpośrednio wpływa na komfort życia pacjentki.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz