Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Jak uspokoić serce po alkoholu?

jak uspokoić serce po alkoholu

Spożycie alkoholu oddziałuje nie tylko na układ nerwowy, ale na cały organizm. Czasami ma korzystny wpływ – nie bez powodu mówi się „kieliszku dla kurażu”. Niewielka ilość alkoholu może obniżyć poziom cholesterolu, co zmniejsza ryzyko zawału mięśnia sercowego. Z kolei czerwone wino można znaleźć w niektórych zaleceniach profilaktycznych na osteoporozę czy choroby degeneracyjne (Alzheimera, Parkinsona). Trzeba jednak pamiętać, że napoje wyskokowe zawierają też sporo różnych substancji toksycznych. O to, jak uspokoić serce po alkoholu, pytają nie tylko osoby uzależnione, które często się upijają i spożywają duże ilości regularnie. Czasami wystarczy raz nie zachować umiaru w piciu, by organizm wysłał sygnał ostrzegawczy.

Kołatanie serca po alkoholu – ciśnienie, tętno, arytmia. Jak poznać zbyt szybkie bicie serca?

Alkohol zawsze wywiera wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Naukowcom i lekarzom nie udało się ustalić, jaka dawka byłaby w pełni bezpieczna i korzystna dla zdrowia. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, składu napojów wyskokowych i innych czynników. Wypicie alkoholu zawsze przekłada się na wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz przyspieszenie akcji serca. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, wzrasta ryzyko uszkodzeń komórek mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych. To prowadzi do różnych zaburzeń, a w dalszej perspektywie może grozić nawet utratą życia. Wiedza o tym, jak uspokoić serce po alkoholu, niewiele wtedy pomoże. Kołatanie może być zarówno oznaką choroby układu krążenia, jak i stanem przejściowym pod wpływem przyjmowanych substancji, emocji czy stresu.

Podwyższony puls i przyspieszony rytm serca mają zły wpływ na zdrowie, jeżeli zmiany są silne, utrzymują się długo lub regularnie powtarzają. Tym samym częste spożywanie alkoholu wywiera negatywny wpływ na serce. Zbyt szybkie bicie mięśnia sercowego można poznać m.in. po nieprzyjemnym uczuciu w klatce piersiowej i objawach towarzyszących. Jeśli je u siebie zaobserwujesz, pomyśl nad wzięciem L4 online i pójściem na badania. Nadmiernie przyspieszone bicie serca z powodu alkoholu zwykle występuje razem z:

  • intensywnym poceniem się;
  • czerwienieniem skóry, zwłaszcza na twarzy;
  • wrażeniem gorąca, wysokiej temperatury.

Jak uspokoić serce po alkoholu? Metody polecane pacjentom z palpitacjami serca

Mięsień odpowiedzialny za krwiobieg powinien pracować z określoną częstotliwością (zależną od potrzeb i okoliczności) oraz w prawidłowym rytmie. Kołatanie serca, nieregularne odstępy pomiędzy kolejnymi uderzeniami również mają poważne konsekwencje zdrowotne. Są badania, według których alkohol w każdej ilości zaburza aktywność elektryczną przedsionków. Picie małych dawek może wprawdzie wspierać hydrauliczną pracę serca i przepływ krwi, ale zwiększa ryzyko arytmii nadkomorowych, np. migotania przedsionków. Trudno całkowicie odstawić napoje wyskokowe, choćby z powodów towarzyskich. Dlatego warto poznać sposoby na przywrócenie prawidłowego rytmu serca.

Jak uspokoić serce po spożyciu alkoholu, w sytuacji stresowej lub innych okolicznościach? Kardiolodzy radzą skupić się na swoim oddechu. W razie zaburzeń rytmu serca można wypróbować następujące metody:

  • oddychanie możliwie najwolniej – głębokie wdechy i miarowe, spokojne wydechy;
  • przyjąć wygodną pozycję siedzącą, z lekko uniesionymi stopami;
  • zakasłać – kaszel często skutecznie przerywa zmienność rytmu serca;
  • napić się chłodnej wody lub polać skórę kilkoma zimnymi (ale nie lodowatymi!) kroplami;
  • porozmawiać z kimś.

Jak uspokoić serce po alkoholu – profilaktyka. Abstynencja, regularna aktywność fizyczna i dieta

Im lepsza kondycja i stan mięśnia sercowego, tym mniejsze prawdopodobieństwo zaburzeń związanych z ciśnieniem krwi oraz tempem i rytmem uderzeń serca. Nie tylko nadużywanie alkoholu może być szkodliwe, inne używki również należałoby ograniczyć, a najlepiej całkowicie rzucić. Jeżeli całkowita abstynencja nie wchodzi w grę, postaraj się zrezygnować z papierosów, kawy i napojów z dużą zawartością kofeiny.

Wysiłek fizyczny i ruch na świeżym powietrzu to sprawdzony sposób na wzmocnienie organizmu. Nawet jeśli wiesz, jak uspokoić serce po alkoholu, nie rezygnuj z aktywności! Lekarze zalecają dorosłym minimum 30 minut codziennych spacerów, biegania, pływania, jazdy na rowerze, gier zespołowych… Możliwości jest mnóstwo, choć intensywność wysiłku trzeba dopasowywać indywidualnie. Nie chcesz ryzykować urazu? Lepiej wziąć zwolnienie lekarskie online z powodu skręcenia kostki, niż czekać na kwalifikację do przeszczepu serca! Do zdrowych nawyków warto dodać dietę, która powinna uwzględnić spożywanie:

  • chudego nabiału;
  • ryb;
  • owoców;
  • warzyw.

Picie alkoholu zwiększa ryzyko zawału serca, kardiomiopatii rozstrzeniowej i niewydolności serca

Często bądź stale przyspieszone tętno oraz wysokie ciśnienie zwiększają ryzyko rozwoju różnych chorób układu krążenia. Niektóre alkohole mogą przyczynić się do zawału serca poprzez sprzyjanie miażdżycy. Skrzep z pękniętej blaszki miażdżycowej może zatkać tętnicę. Kardiomiopatia rozstrzeniowa to wynik uszkodzenia mięśnia sercowego. Może spowodować przewlekłą niewydolność i powiększenie komór serca. Specjaliści szacują, że ponad 30% stwierdzonych przypadków tej choroby ma związek z piciem alkoholu. Uzależnienie i intensywne picie wywołuje epizody tachykardii, co zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

Nadciśnienie tętnicze a alkohol

Kołatania serca spowodowane alkoholem prowadzą do poważnych powikłań, które zagrażają zdrowiu i życiu. Są też przypadłości sercowe, które rozwinęły się w innych okolicznościach, a czasami wymuszają na pacjentach całkowitą abstynencję. Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie nadciśnienie tętnicze, prawdopodobnie w ogóle nie możesz pić niczego mocniejszego. Rezygnacja będzie wówczas konieczna, nawet jeśli znasz swój organizm i wiesz, jak uspokoić serce po alkoholu. Trzeba przestrzegać wszystkich zaleceń i brać przepisane leki zgodnie z wytycznymi. W razie potrzeby uzupełnienia zapasów w domowej apteczce recepta online umożliwi ci przedłużenie kuracji bez zbędnych formalności.

Lekarze przepisują na nadciśnienie tętnicze leki, które łatwo wchodzą w reakcję z alkoholem i nie można pić podczas leczenia. O szczegóły należy dopytać specjalistę lub sprawdzić na e-recepcie. To samo można powiedzieć o migotaniu przedsionków, arytmii i wielu innych chorobach serca. W pewnych okolicznościach nawet niewielka dawka alkoholu podczas spożywania czerwonego wina może doprowadzić do poważnych komplikacji. Poznaj swój stan zdrowia i zachowaj umiar lub powstrzymaj się od picia, a pytanie o to, jak uspokoić serce po alkoholu, nie będzie cię już dłużej niepokoić.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz