Tabletki antykoncepcyjne są wybierane przez wiele kobiet z powodu gwarancji wysokiej skuteczności. Dzięki nim, wiele pacjentek współżyje bez stresu i niepokoju przed zajściem w ciążę. Warto jednak wspomnieć, że nie wszystkie kobiety ufają temu rozwiązaniu i jego skuteczności. Czy możliwe jest sprawdzenie czy tabletki antykoncepcyjne naprawdę działają? Okazuje się, że tak – istnieją specjalne badania ginekologiczne służące do tego celu. Warto jednak zaznaczyć, że prawidłowo stosowane pigułki w każdym przypadku zagwarantują niemal stuprocentową skuteczność. Co świadczy o niezawodności tabletek antykoncepcyjnych? Odpowiadamy!
Jak sprawdzić czy tabletki antykoncepcyjne działają? Czy istnieją badania umożlwiające sprawdzenie skuteczności antykoncepcji?
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych form zapobiegania ciąży. Zawarte w tego typu preparatach hormony wpływają w końcu nie tylko na układ rozrodczy kobiety, ale także cały jej organizm. Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się silnym i kompleksowym działaniem, dzięki któremu można zapewnić sobie niemal stuprocentową ochronę przed zapłodnieniem. Skuteczność tabletek jest poparta wieloletnimi badaniami. Osoby, które nie do końca ufają temu rozwiązaniu mogą zdecydować się na przeprowadzenie specjalnych badań ginekologicznych w trakcie kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi. Jest ono bardzo rzadkie, jednak pozwala określić płodność pacjentki, która powinna być tymczasowo zahamowana z powodu przyjmowania pigułek. Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych warto obserwować swój organizm. Jeśli pacjentka nie zauważy żadnych niepokojących reakcji, takich jak na przykład wymioty czy brak krwawienia, oznacza to, że tabletki antykoncepcyjne działają i zapewniają skuteczną ochronę przed zajściem w ciążę.
Skąd wiadomo, że tabletki antykoncepcyjne mają skuteczne działanie?
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych została potwierdzona dzięki wieloletnim badaniom i testom. Dzięki ogólnie przyjętemu wskaźnikowi Pearla, który przedstawia ilość kobiet, które zaszły w ciąże podczas stosowania danej metody antykoncepcji. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych, wskaźnik ten przyjmuje wartości w przedziale 0,2 – 0,7. Oznacza to, że wspomniane rozwiązanie jest naprawdę skuteczne, a stosujące je pacjentki bardzo rzadko zachodzą w ciążę.
Wysoka skuteczność tabletek antykoncepcyjnych opiera się przede wszystkim na ich kompleksowym działaniu. Zmiany, jakie zachodzą w układzie rozrodczym kobiety po zażyciu pigułki obejmują procesy takie jak:
- hamowanie owulacji,
- znaczne gęstnienie śluzu znajdującego się w szyjce macicy,
- uniemożliwianie dojrzewania pęcherzyków Graafa.
W efekcie pacjentka jest skutecznie chroniona przed zajściem w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych niezwykle istotne jest regularne przyjmowanie kolejnych dawek leku. Zaleca się stosowanie pigułek codziennie o tej samej porze, dzięki czemu zminimalizowane zostanie ryzyko zapomnienia o rutynowym działaniu, a tym samym pominięcia tabletki.
Jak sprawdzić czy tabletki antykoncepcyjne działają? Jakie nietypowe objawy mogą wystąpić w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej?
Prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne mogą zapewniać ochronę przed zapłodnieniem od niemal pierwszego dnia ich zażywania. Stanowią one długotrwałe i niezawodne zabezpieczenie. W trakcie kuracji mogą mieć jednak miejsce sytuacje, które wpłyną na zmniejszenie się skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Większe ryzyko zapłodnienia może zostać spowodowane przede wszystkim przez:
- wymioty,
- biegunkę.
Tabletki antykoncepcyjne mogą mieć mniejszą skuteczność również w przypadku, gdy dojdzie do opóźnienia zażycia jednej z zaplanowanych pigułek. W efekcie interakcji między lekami, antykoncepcja hormonalna może być mniej skuteczna u osób stosujących preparaty z wyciągiem z dziurawca.
Co zrobić jeśli nie czuję się pewnie podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
Jeśli pomimo naukowych dowodów oraz wielu przeprowadzonych badań, pacjentka nadal odczuwa niepewność podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, może okazać się, że rozwiązanie to jest dla niej nieodpowiednie. Pomimo niezawodności, pigułki nie dla każdej kobiety mogą okazać najlepszym wyborem. Obecnie na rynku istnieje wiele innych metod antykoncepcyjnych. Kobiety poszukujące innej formy ochrony przed zapłodnieniem, która pozwoli im poczuć się pewniej i nie obawiać się ryzyka zajścia w ciążę, mogą zdecydować się na:
- krążki dopochwowe,
- tak zwaną spiralę,
- plastry antykoncepcyjne,
- prezerwatywy (męskie lub damskie),
- środki plemnikobójcze.
Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji powinien opierać się przede wszystkim na oczekiwaniach i preferencjach partnerów. Ważne jest zapewnienie warunków, dzięki którym obie strony będą czuły się pewnie i komfortowo. Obecnie dostępne rozwiązania z pewnością pozwolą na wybór tego jednego, dzięki któremu zniknie strach i niepewność.