Na przestrzeni kilku lat pandemii mieliśmy do czynienia z różnymi odmianami wirusa Sars-Cov-2, z których każdy charakteryzował się nieco innym przebiegiem, objawami, a także długością ich utrzymywania się. Poznaj dane na temat wariantu Omikron!
Warto wiedzieć, że Omikron to odmiana koronawirusa, która rozprzestrzenia się o wiele szybciej niż pozostałe. Można się nim zakazić o wiele łatwiej niż np. mutacją Delta, jednak jego objawy są z kolei nieco lżejsze w większości przypadków. Zastanawiasz się, jak długo choruje się na Covid i kiedy możesz liczyć na złagodzenie objawów? Sprawdź, na ile szczepienia są skuteczne wobec nowego wariantu wirusa.
Jak długo choruje się na Covid w wariancie Omikron?
Badania pokazują, że obecnie infekcja Sars-Cov-2 to przeważnie 10 dni, w trakcie których mogą się pojawić nasilone objawy ze strony układu pokarmowego, oddechowego, ale także wiele innych. Dane te dotyczą również osób w pełni zaszczepionych, jednak ostatnie szacunki mówią o tym, że u takich pacjentów objawy zakażenia Omikronem mogą ustępować już nawet po średnio 4 dniach od zakażenia. To oczywiście tylko niektóre przypadki.
Wciąż zdarzają się chorzy na Covid-19, którzy cierpią na przewlekłe objawy nawet przez kilka tygodni, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne choroby tzw. współistniejące. Koronawirus wciąż może też prowadzić do licznych powikłań, w wyniku których następują dysfunkcje w działaniu płuc, nerek czy serca.
Czym jest long Covid?
W przypadku mutacji Omikron niektórzy pacjenci odczuwają objawy zakażenia nawet przez kilkanaście tygodni po jego ustąpieniu. Taka sytuacja dotyczy nie tylko tych osób, u których przebieg infekcji Covid-19 był ciężki. Wręcz przeciwnie – jeśli przechodziłeś zakażenie łagodnie, long Covid również może cię dotyczyć.
Do objawów tzw. długiego Covidu zalicza się:
- bóle stawów;
- bóle głowy;
- zawroty głowy;
- bóle mięśni;
- problemy ze snem;
- kłopoty z koncentracją czy pamięcią.
Obecnie trwają badania nad sposobami, które mogłyby zmniejszyć ryzyko wystąpienia długiego Covidu, jednak w tym momencie działania takie nie dają jeszcze stuprocentowej pewności. A są to m.in.:
- pełny cykl szczepienia;
- korzystanie z wysokiej jakości maseczek ochronnych;
- wzmożona higiena rąk.
Koronawirus – jak długo trwa okres inkubacji?
Wiadomo już, że okres wylęgania się wirusa trwa od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Co jednak istotne, osoba będąca jego nosicielem może zarażać innych nawet na dwie doby przed pojawieniem się u niej pierwszych objawów. Co powinieneś zrobić, jeśli podejrzewasz, że miałeś kontakt z koronawirusem? Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Wizytę możesz zrealizować nawet bez wychodzenia z domu, nie narażając innych na zakażenie.
Zaloguj się na nasz portal i wskaż najdogodniejszy termin i godzinę rozmowy. W ramach konsultacji lekarskiej online lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i w razie potrzeby skieruje na test na obecność Covid-19.
Wiesz już, jak długo choruje się na Covid. Zakażenie może trwać co prawda od kilku do kilkunastu dni, jednak jego objawy utrzymują się nieraz nawet jeszcze przez kilka tygodni czy miesięcy. W takim wypadku zadbaj o stałą kontrolę lekarską, by jak najlepiej zatroszczyć się o swoje zdrowie.