Skomplikowane ekstrakcje niosą ze sobą spore ryzyko komplikacji. Silny ból, ciągły dyskomfort w jamie ustnej czy utrudnione mówienie mogą uniemożliwić normalne wykonywanie obowiązków zawodowych. Sprawdź, ile zwolnienia po wyrwaniu zęba wystawiają stomatolodzy!
Aby lekarz mógł wypisać L4 bezpośrednio po zabiegu, musi mieć odpowiednie uprawnienia i umowy z NFZ-em i ZUS-em. Tyle w kwestiach formalnych, reszta wynika z okoliczności konkretnego przypadku. To, ile zwolnienia po wyrwaniu zęba dostanie pacjent, zależy wyłącznie od suwerennej decyzji lekarza – czasami to parę dni, a inni wrócą do pracy na drugi dzień. Oczywiście stomatolodzy i przedstawiciele innych specjalności mają obowiązek kierować się dobrem pacjentów. Wiele zależy od przebiegu samej ekstrakcji. Lekarze biorą pod uwagę kilka podstawowych czynników, które wpływają na kształt dalszych zaleceń.
Żadne przepisy nie precyzują, ile zwolnienia po wyrwaniu zęba przysługuje pacjentom
Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie. Lekarze kierują się m.in. stanem zdrowia pacjenta, możliwymi powikłaniami oraz tym, jaką pracę wykonuje pacjent. Są zawody, w których normalne wykonywanie obowiązków nie angażuje jamy ustnej w żaden sposób. W innych istnieje ryzyko, że czynności pracownicze spowodują pogorszenie stanu uzębienia albo wyjątkowo dotkliwy ból. Im bardziej skomplikowany zabieg ekstrakcji, tym większe prawdopodobieństwo, że zwolnienie po wyrwaniu zęba będzie konieczne. Ile może trwać L4? Przy usuwaniu ósemek to najczęściej 2–5 dni.
Może zdarzyć się sytuacja, w której stomatolog nie wystawi zwolnienia lekarskiego od razu po zabiegu, ale pacjent poczuje się gorzej już po powrocie do domu. Co robić w takim wypadku? Nie musisz wracać do gabinetu lub wydzwaniać do swojego dentysty. Zapotrzebowanie na e-zwolnienie lekarskie (L4) możesz zgłosić za pośrednictwem naszego serwisu. Wypełnij formularz na receptaonline.pl i dołącz dokumentację medyczną, a uprawniony lekarz zdecyduje czy L4 w twoim przypadku rzeczywiście będzie uzasadnione.
Zwolnienie lekarskie po wyrwaniu zęba należy przeznaczyć na niezbędny odpoczynek
Wskazaniami do wystawienia L4 po ekstrakcji mogą być m.in. ból, gorączka, opuchlizna oraz osłabienie. Niezdolność do pracy oznacza, że trzeba też powstrzymać się od wykonywania większości obowiązków domowych – istnieje ryzyko dalszych powikłań i wydłużenia rekonwalescencji po zabiegu. Szczegółowe zalecenia lekarskie otrzymasz podczas wystawiania zwolnienia po wyrwaniu zęba. Nie masz pewności, czy wolno ci coś robić? Zapytaj lekarza!