Nietrzymanie moczu u kobiet to przypadłość, z którą można skutecznie walczyć. Po zabiegu chirurgicznym konieczny jest odpowiedni odpoczynek. Zobacz, ile zwolnienia po TOT można otrzymać od lekarza!
Nietrzymanie moczu to skutek osłabienia mięśni macicy i cewki moczowej. Może być spowodowane m.in. ciążą, zapaleniami pęcherza, schorzeniami neurologicznymi, otyłością i wiekiem. Najczęściej daje o sobie znać przy dużym wytężeniu sił fizycznych. Zabieg chirurgiczny polega na wprowadzeniu syntetycznych taśm, które podtrzymują cewkę moczową i stymulują organizm do odtworzenia więzadeł. To, ile zwolnienia po TOT otrzyma pacjentka, zależy od wielu czynników – najczęściej L4 wystawia się na około 4 tygodnie. Kobiety, których obowiązki zawodowe wiążą się z wysiłkiem fizycznym, powinny mieć dłuższą przerwę od pracy.
Ile zwolnienia po TOT lub TVT – sposoby chirurgicznego leczenia NTM
NTM jest skrótem od nietrzymania moczu. TOT (ang. transobturator tape) oraz TVT (tension free vaginal tape) to zabiegi dość podobne, ale nie identyczne. Różnią się przede wszystkim sposobem dotarcia do cewki moczowej pacjentki, co od razu wpływa też na sposób mocowania oraz rodzaj stosowanych taśm. W obu przypadkach operacja trwa ok. 30 minut, a kobieta najczęściej jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Ile zwolnienia po TOT otrzyma? O tym zadecyduje lekarz prowadzący.
Decyzję o długości L4 podejmuje się na podstawie stanu pacjentki, jej samopoczucia oraz wykonywanych obowiązków. Kobiety pracujące fizycznie najczęściej otrzymują 6–8 tygodni zwolnienia lekarskiego. Mogą jednak zaistnieć okoliczności uzasadniające jego późniejsze wydłużenie, np. komplikacje i dolegliwości pooperacyjne czy wolniejsze gojenie. Jesteś po zabiegu TOT i masz obawy przed powrotem do pracy? Skonsultuj się z lekarzem za pośrednictwem naszego serwisu! Wypełnij formularz, dołącz dokumentację medyczną i opisz swój stan, a lekarz online wyda odpowiednie zalecenia.
Nie tylko zwolnienie lekarskie. Pozostałe zalecenia po TOT
Pełna rekonwalescencja po operacyjnym leczeniu NTM trwa ok. 3 miesiące. Przez cały ten czas należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. W ciągu pierwszych 2–3 tyg. zwolnienia po TOT nie wolno niczego pchać, ciągnąć i podnosić przedmiotów o wadze powyżej 2,5 kg. W zaleceniach lekarskich mogą pojawić się jeszcze wskazania dotyczące:
- 4–6-tygodniowej przerwy w kontaktach seksualnych z penetracją pochwy;
- siedzenia/stania przez maks. 30 minut;
- powstrzymania się od chodzenia na basen i kąpieli w wannie;
- wychodzenia na coraz dłuższe spacery.
Niestosowanie się do zaleceń lekarskich może niepotrzebnie wydłużyć rekonwalescencję. Należy też zrezygnować z wszelkich prac domowych. L4 jest czasem odpoczynku, a nie robienia porządków czy remontu!