Otoskleroza wywołuje poważne problemy ze słuchem. Naukowcy rozpoznali wiele grup podwyższonego ryzyka, ale przyczyny choroby wciąż nie są do końca znane medycynie. A co z niedyspozycją zawodową u pacjentów? Dowiedz się, ile zwolnienia po operacji otosklerozy możesz otrzymać!
Choroba niezapalna błędnika kostnego może wytwarzać nieprawidłową tkankę kostną, co unieruchamia strzemiączko. Wywołany tym niedosłuch leczy się głównie operacyjnie. Działania zachowawcze mają charakter wspomagający. Po zabiegu mogą pojawić się powikłania – ewentualne komplikacje wpływają na to, ile zwolnienia po operacji otosklerozy lekarz wystawi pacjentowi. A to tylko jedna z wielu zmiennych, które wpływają na decyzję w zakresie L4. Ważne, aby w tym czasie przestrzegać wszystkich zaleceń. Niektóre osoby nie będą mogły w ogóle wrócić do dotychczasowych obowiązków z uwagi na swój stan zdrowia.
Ile zwolnienia po operacji otosklerozy – czynniki ważne dla lekarza. Rodzaj, długość L4
Przez ok. tydzień po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu. Zakres dozwolonych czynności powoli się powiększa, aż do zdjęcia opatrunków usznych i wypisu. W pierwszym dniu ma leżeć nieruchomo, z nieoperowanym uchem na poduszce – nie wolno zmieniać pozycji, wstawać, a nawet pić i jeść. Interwencja obejmuje narządy słuchu, ale może też oddziaływać na narządy równowagi. Zwolnienie lekarskie bezpośrednio po operacji otosklerozy najczęściej trwa przez 30 dni. O przedłużeniu L4 mogą zdecydować:
- wiek pacjenta;
- wysiłek fizyczny niezbędny w pracy;
- hałas w miejscu pracy, który przekracza 95 dB;
- ryzyko skoków ciśnienia (loty samolotami, nurkowanie);
- powikłania (brak poprawy słuchu, szumy, zawroty głowy i inne).
Czas twojego zwolnienia dobiega końca i masz obawy, że przedwczesny powrót do pracy zniweczy całe dotychczasowe leczenie? Nie musisz czekać do kolejnej kontroli u lekarza prowadzącego! Przeprowadź błyskawiczne konsultacje lekarskie online w naszym serwisie. Pamiętaj, by podać lekarzowi wszelkie niezbędna informacje – szczególnie w zakresie aktualnego stanu zdrowia oraz specyfiki pracy, jaką wykonujesz. Regulacje BHP u twojego pracodawcy mogą okazać się tak samo niezbędne, co pełna dokumentacja medyczna.
Każdy pacjent z operowaną otosklerozą na zwolnieniu lekarskim dostaje szczegółowe zalecenia
Jeśli nie będziesz ich przestrzegać, nie tylko pogorszysz swój stan zdrowia, ale też narazisz się na konsekwencje z tytułu wykorzystywania L4 niezgodnie z przeznaczeniem. Zwolnienie lekarskie po operacji otosklerozy służy możliwie najszybszej rekonwalescencji. Przez ok. 2 tygodnie należy całkowicie unikać moczenia operowanego ucha w wodzie – nie można też obciążać się dźwiganiem ciężarów czy treningiem sportowym. Podobnie długo powinny trwać wstrzemięźliwość seksualna i dieta, która pozwoli uniknąć zaparć. Szczegółowe wytyczne otrzymasz u lekarza.