Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ile zwolnienia po operacji kręgosłupa szyjnego?

ile zwolnienia po operacji kręgosłupa szyjnego

Bóle kręgosłupa to stosunkowo częsta dolegliwość, zwłaszcza wśród osób pracujących fizycznie lub spędzających większość czasu w pozycji siedzącej, na przykład przy biurku. Zwykle w takich przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze i podejmuje się próby złagodzenia objawów. Niestety nie zawsze okazuje się to wystarczające. Niektóre choroby i ich zaawansowany poziom rozwoju wymagają interwencji chirurgicznej, która z kolei wiąże się z długim okresem rekonwalescencji i rehabilitacji. Jak poradzić sobie finansowo w takiej sytuacji? Czy masz prawo do L4, a jeśli tak, to ile zwolnienia po operacji kręgosłupa szyjnego przysługuje? Czytaj dalej.

Ile zwolnienia po operacji kręgosłupa szyjnego – jakie schorzenie wymaga operacji?

Istnieje szereg chorób, których objawy są tak uciążliwe, iż interwencja w postaci operacji jest wręcz niezbędna i jako jedyna może przynieść ulgę. Należą do nich między innymi:

  • Wszelkiego rodzaju niedowłady,
  • Deformacje i choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • Zaburzenia czucia,
  • Przepukliny krążkowe,
  • Zwężenia kanałów kręgowych,
  • Złamania kręgosłupa,
  • Wszelkiego rodzaju zmiany, np. nowotworowe, narośle itd.
  • Rwa kulszowa.

Występowanie jednej z tych przypadłości nie jest oczywiście jednoznaczna z  koniecznością poddania się zabiegowi. O postepowaniu w przypadku wyżej wymienionych schorzeń decyduje specjalista. Zazwyczaj wprowadza się na początku leczenie, które ma na celu zatrzymanie choroby i procesów zachodzących w tkankach kręgosłupa z jej powodu. Jeżeli jednak leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych i oczekiwanych efektów, lekarz może podjąć decyzję o bardziej radykalnych krokach i zalecić pacjentowi poddanie się operacji. Takie zalecenie dotyczy bardzo często przepukliny krążkowej. Zastanawiasz się, ile zwolnienia po operacji kręgosłupa szyjnego jest konieczne, aby wrócić do pełni zdrowia po operacji? Tę informację odnajdziesz w dalszej części tekstu. 

Metody przeprowadzania operacji kręgosłupa – poznaj je 

Zastanawia Cię, w jaki sposób lekarz przeprowadzi Twój zabieg? Zależy to w głównej mierze od charakteru schorzenia, które jest powodem do interwencji chirurgicznej oraz od decyzji lekarza. Jeżeli zaś chodzi o możliwości, jakie lekarz ma do wyboru, wyróżnia się przede wszystkim:

  • Metodę klasyczną. Operację kręgosłupa, posługując się metodą klasyczną, przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Trwa zazwyczaj od półtorej do dwóch godzin w ułożeniu na brzuchu bądź na boku. Jednym z jej minusów jest konieczność dostępu do sporej powierzchni ciała, aby dostatecznie oświetlić operowany fragment i mieć możliwość poprawnego wykonania wszystkich czynności. Skutkuje to niestety znacznym prawdopodobieństwem widoczności blizn pooperacyjnych. Nie jest to jednak jedyne możliwe powikłanie. Po przeprowadzeniu operacji metodą klasyczną może wystąpić:
  • Znaczna utrata krwi,
  • Krwiaki i infekcje rany,
  • Większe trudności z poruszaniem się,
  • Uszkodzenie nerwów,
  • Zapalenie dysku lub opon mózgowych,
  • Nawrót schorzenia. 
  • Metoda małoinwazyjna. Nadal nie jest tak popularna i rozpowszechniona jak klasyczna, jednak powoli staje się częściej wykorzystywana. Do przeprowadzenia operacji przy użyciu tej metody wykorzystuje się endoskop lub mikroskop. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest uniknięcie widoczności blizn – nacięcia wykonuje się na około 5 milimetrów. Oprócz tego można uniknąć znacznej liczby powikłań, które w przypadku metody klasycznej są dosyć liczne. Okres rekonwalescencji jest także krótszy z  uwagi na brak konieczności rozcinania mięśni i ich przyczepów. Niestety, nie każde schorzenie kwalifikuje się do tego typu leczenia.

Dyskopatia – charakterystyka choroby 

Dyskopatia kręgosłupa szyjnego (znana także jako przepuklina kręgosłupa szyjnego, czy też potoczne „wypadnięcie dysku”) to jedno z najczęstszych schorzeń kręgosłupa, które wymaga leczenia operacyjnego. Jej występowanie nie jest zależne od wieku, a od charakteru wykonywanej pracy. Najbardziej narażone są osoby, które pracują, wykonując stale te same ruchy oraz stale przebywające w pozycji siedzącej. Jest to niebezpieczna choroba. Jej przebieg polega na przesunięciu się jądra miażdżystego krążka w kierunku kanału kręgowego. Powoduje to wywieranie ucisku na nerwy znajdujące się w odcinku szyjnym, a co za tym idzie, wiele dolegliwości bólowych oraz neurologicznych. Objawy przybierają na sile wraz z przesuwaniem się jądra. W konsekwencji może zaburzać takie czynności życiowe jak oddychanie, mówienie, poruszanie się, koncentrowanie się i zapamiętywanie. W ostateczności może prowadzić także do niepełnosprawności. 

Objawy dyskopatii

To schorzenie odcinka szyjnego kręgosłupa charakteryzować się może:

  • Dolegliwościami bólowe różnego nasilenia,
  • Sztywnieniem karku i szyi,
  • Ograniczeniami związanymi z poruszaniem szyją,
  • Osłabieniem mięśni ramion (może powodować problemy z chwytaniem),
  • Drętwieniem rąk (zaburzenia czucia),
  • Trudnościami w manipulowaniu przedmiotami,
  • Zanikami mięśniowymi (brak aktywności mięśni kończyny górnej),
  • Mogą występować też np., bóle głowy, wymioty, szumy w uszach, niewyraźne widzenie i mówienie a nawet omdlenia.

Jeżeli zaś chodzi o przyczyny dyskopatii, wyróżnić można:

  • Mikrourazy i przeciążenia wywołane nagłymi ruchami szyi i głowy,
  • Niestabilność oraz wady postawy szyjnego odcinka kręgosłupa, 
  • Zapalenia i zwyrodnienia tkanek kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii – co powinieneś wiedzieć?

Dyskopatia nierzadko wymaga interwencji chirurga. Operacja polega na usunięciu zmienionych tkanek w celu stworzenia przestrzeni dla uciskanych nerwów. Zależnie od konkretnego przypadku stosowane mogą być także implanty międzytrzonowe oraz śrub, aby ustabilizować kręgosłup. 

Po operacji konieczne jest pozostanie przez jakiś czas w szpitalu. Jak długo będzie to konieczne, zależy od obranej przez lekarza metody oraz indywidualnego stanu pacjenta. Zazwyczaj trwa ono od jednego do kilku dni. Przeważnie dzień po operacji następuje już pionizowanie pacjenta, a jeżeli nie wystąpiły żadne komplikacje i pacjent czuje się ogólnie dobrze, może wrócić do domu. 

W myśl powiedzenia „ruch to zdrowie” bardzo ważnym aspektem w  dochodzeniu do sprawności jest rehabilitacja. Pacjent powinien się na nią zgłosić nie później niż dwa tygodnie po opuszczeniu szpitala. Pomocne będą także samodzielne ćwiczenia, odpowiednie ułożenie ciała, poprawne kładzenie się i wstawanie a także powstrzymywanie się od wysiłku fizycznego. 

Ile zwolnienia po operacji kręgosłupa szyjnego? Odpowiadamy

Po zabiegu chirurgicznym kręgosłupa z całą pewnością pacjentowi przysługuje L4. Jego długość zależna jest od ogólnego stanu zdrowia oraz od opinii lekarza. Co do zasady, każdemu pracownikowi przysługuje 182 dni zwolnienia lekarskiego w roku kalendarzowym. Podczas jego trwania każdy uprawniony (czyli odprowadzający składki chorobowe)pracownik ma prawo pobierać świadczenie chorobowe w wysokości 80% średniej wypłat z  poprzedniego roku. Jeżeli jednak okres ten okaże się niewystarczający do powrotu do pełni sprawności (okres rekonwalescencji po tego typu zabiegach wynosi kilka miesięcy), jest możliwość ubiegania się o zasiłek rehabilitacyjny. Maksymalny czas jego pobierania to 12 miesięcy (90% podstawy przez pierwsze 3 miesiące, 75% podstawy za pozostały okres). Jeżeli więc zastanawiałeś/aś się nad tym, ile zwolnienia po operacji kręgosłupa szyjnego możesz uzyskać, mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz