Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ile zwolnienia po obumarłej ciąży?

ile zwolnienia po obumarłej ciąży

Śmierć dziecka to ogromna tragedia – bez względu na to, kiedy to się dzieje. W prawie ma to już znaczenie. Przepisy dość dokładnie regulują kwestię tego, ile zwolnienia po obumarłej ciąży należy się kobiecie. Zobacz, co na ten temat mówią regulacje!

L4 ma służyć powrotowi do równowagi psychicznej i poprawie zdrowia, które umożliwią normalne wykonywanie codziennych obowiązków. Na śmierć dziecka każda matka zareaguje inaczej, czasami mogą pojawić się komplikacje natury medycznej. To, ile zwolnienia po obumarłej ciąży otrzyma kobieta, zależy w przede wszystkim od zaleceń lekarza – przy czym nie utożsamiamy tutaj L4 z urlopem macierzyńskim po poronieniu. Takie świadczenie przysługuje każdej kobiecie w takim samym wymiarze. Czas przedwczesnego zakończenia ciąży nie ma tu znaczenia, ale moment przejścia na zwolnienie lekarskie z powodu stanu błogosławionego już tak.

Obumarła ciąża, poronienie, urodzenie martwego dziecka – najpierw urlop macierzyński, potem L4

Standardowo zwolnienie lekarskie dla kobiety w ciąży wynosi 270 dni w ciągu roku – podobnie jak trwający równolegle okres zasiłkowy. W przypadku poronienia lub urodzenia martwego dziecka zostają skrócone do 182 dni. Co w sytuacji, gdy do śmierci płodu doszło np. po wykorzystaniu 200 dni L4? Pacjentka nie musi w trybie natychmiastowym wracać do pracy. Każdej kobiecie, która straciła dziecko przed 8. tygodniem życia, przysługuje ośmiotygodniowy urlop macierzyński. Nie może być przerwany wcześniej, niż 7 dni od zgonu dziecka. Pracodawca powinien otrzymać akt urodzenia z odpowiednią adnotacją, by wszystkim formalnościom stało się zadość.

Ile zwolnienia po obumarłej ciąży? Niech to ocenią lekarze!

Oczywiście wiele kobiet nie jest w stanie normalnie pracować nawet po upływie tych 8 tygodni. Cierpią na depresję, bezsenność i inne dolegliwości, nie tylko natury psychicznej – w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który wystawi L4. To, ile zwolnienia po obumarłej ciąży otrzymasz, zależy od oceny twojego stanu. Nie ma przy tym konieczności wychodzenia z domu. W niektórych przychodniach nie sposób ominąć oddziału położniczego lub ginekologicznego, gdzie czekają inne kobiety przy nadziei.Zachęcamy do skorzystania z konsultacji lekarskich online za pośrednictwem naszego serwisu. Po podaniu wymaganych danych przez formularz otrzymasz e-zwolnienie lekarskie (L4) oraz wszelkie potrzebne informacje. W niektórych przypadkach konieczne może być uzupełnienie dokumentacji medycznej.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz