Do takiego leczenia kwalifikują się przede wszystkim pacjenci z migotaniem i trzepotaniem przedsionków oraz niektórymi zaburzeniami układu krążenia. Czasami trzeba je przeprowadzić w trybie pilnym, co utrudnia odpowiednie przygotowanie pacjenta. Zabieg wiąże się z ryzykiem komplikacji, np. powstawania zakrzepów. Kwestia tego, ile zwolnienia po kardiowersji otrzyma pacjent, zależy od indywidualnej oceny lekarza. W razie potrzeby L4 można przedłużyć po badaniach/konsultacjach – niekoniecznie u tego samego lekarza prowadzącego. Naturalnie pod warunkiem, że będą ku temu wskazania medyczne.
To, ile zwolnienia po kardiowersji wystawi lekarz, wynika z wielu zmiennych
Niektórzy pacjenci pozostają w szpitalu na obserwacji przez kilka dni, inni mogą wrócić do domu parę godzin po zabiegu. Nie powinni jednak samodzielnie prowadzić pojazdów przynajmniej przez dobę. Stopniowy powrót do normalnego trybu życia i aktywności może zająć już wiele tygodni. Lekarze oceniają stan pacjenta po kardiowersji, a przy wystawianiu zwolnienia lekarskiego uwzględniają też charakter pracy i ryzyko komplikacji w wyniku wykonywania obowiązków. Osoby pracujące fizycznie częściej potrzebują dłuższej przerwy.
Niektórzy pacjenci leczeni kardiowersją muszą przyjmować stosowne leki, nawet przez kilka tygodni. To również może wpłynąć na czas niedyspozycji zawodowej. Twoje L4 dobiega końca i zastanawiasz, czy to aby na pewno odpowiedni moment na powrót do pracy? Wypełnij formularz na naszej stronie, dołącz dokumentację medyczną i wystąp o e-zwolnienie lekarskie (L4) bez czekania na kolejną wizytę kontrolną lub w kolejce do przychodni. Po przeanalizowaniu twojego przypadku lekarz podejmie decyzję na podstawie uzyskanych informacji.
Najczęstsze zalecenia lekarskie po kardiowersji. Nie tylko na czas zwolnienia chorobowego z pracy
L4 służy rekonwalescencji. Postępowanie wbrew zaleceniom nie tylko może zaszkodzić twojemu zdrowiu, ale też narazić na konsekwencje z tytułu niewłaściwego korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Po kardiowersji należy unikać wzmożonego, długotrwałego wysiłku fizycznego. Trzeba też ograniczyć (lub całkowicie wyeliminować) alkohol, kawę, papierosy i niektóre produkty spożywcze. W miarę możliwości unikać sytuacji stresowych. Szczegółowych informacji udzieli ci lekarz podczas wystawiania L4 – jeśli masz jakieś wątpliwości, po prostu zapytaj.