Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ile zwolnienia po artroskopii kolana?

ile zwolnienia po artroskopii kolana

Zwolnienia lekarskiego udziela się, gdy pracownik ze względu na stan zdrowia nie może swobodnie kontynuować wykonywania obowiązków zawodowych. Może zatem zostać wypisane przez uprawnionego lekarza na czas wykonywania zabiegu medycznego oraz okres rehabilitacji po operacji. W tym artykule zajmiemy się tematem artroskopii stawu kolanowego i wszelkimi kwestiami, jakie należy wiedzieć o tej metodzie w kwestii zwolnienia lekarskiego.

Ile zwolnienia po artroskopii kolana należy się pracownikowi?

Tak jak w przypadku każdego innego powodu wydawania zwolnienia lekarskiego, również tutaj nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, ile zwolnienia po artroskopii kolana dostanie od lekarza pracownik. Główne znaczenie ma w tym przypadku proces rehabilitacji i zaangażowanie w nią pacjenta, a także rodzaj wykonywanego zabiegu artroskopii.

Zazwyczaj staw kolanowy potrzebuje około tygodnia, aby znosić obciążenie i żeby można było swobodnie się poruszać. Na wszelki wypadek jednak pacjent może chodzić o kulach nawet przez 3 tygodnie od zabiegu. Jeżeli zaś chodzi o powrót do całkowitej sprawności stawu kolanowego, zajmuje to od 6 do 12 tygodni.

Nie oznacza to, że zwolnienie lekarskie musi tyle trwać. Długość przerwy od pracy zależy także od charakteru wykonywanych obowiązków zawodowych. Jeżeli od pracownika na co dzień nie wymaga się ciężkiego wysiłku fizycznego, które obciążyłoby kończynę po zabiegu, zwolnienie lekarskie może trwać krócej. W tym czasie należy jedynie pilnować się, by nie obciążać kolana. Warto pozostawać w kontakcie z lekarzem, który przepisze po zabiegu odpowiednie zalecenia.

Jak wygląda artroskopia stawu kolanowego? Jakie są wskazania do zabiegu?

Przed zabiegiem pacjentowi podaje się znieczulenie. Badanie artroskopowe wykonuje się poprzez wykonanie kilku nacięć na skórze kolana i wprowadzeniu przez nie artroskopu. Dzięki podłączeniu sprzętu do monitora, możliwe jest oglądanie stawu kolanowego od wewnątrz w dobrej jakości. Podczas badania ortopeda stara się wykryć nieprawidłowości w postaci np. przerostu błony maziowej czy zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej.

Dzięki niewielkiemu stopniu inwazyjności pacjent może wrócić do domu jeszcze w dniu wykonania zabiegu, ewentualnie nazajutrz. Nacięcia natomiast są tak małe, że nie powinny pozostawić po sobie blizn.

Wskazania do zabiegu artroskopii kolana mają osoby po przebytych urazach stawu kolanowego lub jego przeciążeniu. Szczególnie narażone na choroby stawu kolanowego są osoby intensywnie uprawiające sport, a także wykonujące na co dzień pracę wymagającą ciężkiego wysiłku fizycznego, np. dźwigania czy częstego zginania kolan.

Jakie świadczenia wypłaca się po artroskopii stawu kolanowego?

Z początku wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe wynoszące 80% podstawy wymiaru. Obowiązuje ono przez pierwsze 33 dni lub 2 tygodnie, co zależy od wieku pracownika. Po tym rozpoczyna się okres zasiłkowy, podczas którego należy się zasiłek chorobowy również w większości wypadków wynoszący 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Jeżeli pracownik wykorzystał limit jednego okresu zasiłkowego, który rocznie wynosi 182 dni (z wyjątkiem ciąży i gruźlicy, gdzie przyznaje się 270 dni okresu zasiłkowego), może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Warunkiem z jego skorzystania jest dobre rokowanie dalszego leczenia, które ma doprowadzić do poprawienia stanu zdrowia i powrotu pracownika do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi od 90% do 75% podstawy wymiaru i trwa przez rok.

Niektórzy pracownicy mają prawo do 100% świadczeń z tytułu zwolnienia lekarskiego. Należą do nich np. ciężarne lub osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub podczas powrotu z niej.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu?

Ból kolana może znacznie utrudniać poruszanie się. Jeżeli istnieje podejrzenie choroby stawu kolanowego i pacjent dopiera czeka na zabieg artroskopii, może otrzymać zwolnienie lekarskie bez konieczności udawania się do gabinetu lekarskiego. W tym celu wystarczy skorzystać z opcji e-wizyt lub teleporady, które umożliwiają kontakt zdalny ze specjalistami nawet przez całą dobę.

Również po artroskopii kolana, gdy okaże się, że okres wystawionego zwolnienia lekarskiego nie wystarczył pracownikowi na powrót do zdrowia, może on je przedłużyć właśnie za pomocą e-wizyty. Metoda ta przynosi ogromną wygodę i pozwala zaoszczędzić czas, ratując przede wszystkim pacjentów z utrudnieniem poruszania się.

Rehabilitacja – wskazania po artroskopii kolana

Po artroskopii stawu kolanowego przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk w miejscu wykonania zabiegu. Mogą także występować problemy z poruszaniem się, wymagające podpierania się przy chodzeniu, np. za pomocą kul. Aby pozwolić kończynie szybciej wrócić do stanu początkowego, najlepiej jest jak najczęściej odpoczywać, trzymając nogę powyżej reszty ciała.

Rehabilitację można rozpocząć niemal natychmiast po zabiegu artroskopii, jak tylko pacjentowi wróci czucie w kolanie, a poruszanie kończyną będzie możliwe. Rehabilitacja wymaga odciążania nogi, dlatego ortopeda może zlecić poruszanie się o kulach przez określoną liczbę dni. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, choć nie jest zalecane całkowite zaniechanie aktywności. Dlatego też istotny jest tutaj charakter wykonywanej przez pacjenta pracy zawodowej.

Rekonwalescencja w kierunku całkowitego powrotu do zdrowia może trwać nawet 12 tygodni, choć jest to kwestia indywidualna. Dlatego też o długości zwolnienia lekarskiego decyduje wypisujące zaświadczenie lekarz.

Czego unikać na zwolnieniu lekarskim?

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim należy bezsprzecznie stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku artroskopii stawu kolanowego zaleceniem może być pozostanie w domu przez pewien czas, a więc unikanie wychodzenia np. na spacery czy do sklepu. Jeżeli zwolnienie lekarskie zostanie oznaczone kodem cyfrowym „1”, właśnie takie zalecenia zostaną wypisane pracownikowi.

Należy stosować się do zaleceń dołączonych do zwolnienia lekarskiego, ponieważ nieprzestrzeganie ich, a także używanie zwolnienia w celach innych od zamierzonych może poskutkować odebraniem przyznanych świadczeń pieniężnych.

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim zabronione jest też wykonywanie płatnych obowiązków zawodowych. Oznacza to, że pracownik nie ma prawa wrócić do pracy przed końcem zwolnienia ani wykonywać pracy zdalnie, nawet jeśli ma taką możliwość. Wynika to z faktu, że nie można otrzymywać równocześnie pełnej wypłaty oraz zasiłku czy wynagrodzenia chorobowego.

Należy pamiętać, że każdy pracownik przebywający na zwolnieniu może zostać poddany kontroli pracodawcy bądź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz