Żylaki, czyli nadmierne rozszerzenie żył, często występuje w kończynach dolnych i może powodować pękanie ścianek żył oraz powstawanie wrzodów. Skłonność do tej dolegliwości jest nierzadko przekazywana genetycznie. Jest to efekt niewydolności żylnej, doskwierający w szczególności osobom po 45 roku życia. Przyczyną powstania żylaków może być brak aktywności fizycznej, powodujący słabość mięśni i cofanie się krwi, której ciśnienie wzrasta.
Jest to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny, mogący prowadzić do poważnego zagrożenia życia. Żylaki można leczyć operacyjnie. Jak zatem wygląda kwestia zwolnienia lekarskiego w tym przypadku? Ile można być na L4 po operacji żylaków?
Ile można być na L4 po operacji żylaków? W jakich przypadkach przeprowadza się taką procedurę?
Wskazaniem do przeprowadzenia operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych jest niewydolność zastawek żylnych oraz naczyń przeszywających, którą potwierdza się badaniem USG. Żylaki wymagają leczenia, ponieważ w innym przypadku mogą doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia i życia pacjenta.
W początkowej fazie dolegliwość ta nie powoduje poważnych objawów, ponieważ występuje w postaci „pajączkowatych” żył na skórze. Może zatem wydawać się jedynie nieestetyczna. Dopiero później żylaki przeradzają się w poważniejszą formę, powodując uczucie ciężkości nóg, obrzęk kończyn dolnych oraz ból. Wtedy też choroba zmienia postać wizualną i występuje w formie grubych, wężykowatych splotów żylnych czy balonowatych uwypukleń na skórze.
Nieleczone żylaki mogą prowadzić do powstania poważnych stanów zapalnych. Wśród powikłań znajduje się zakrzepowe zapalenie żył, objawiające się bólem i zgrubieniem naczynia krwionośnego. Choroba ta z kolei może przerodzić się w nowotwór. Nieleczenie żylaków doprowadza także do zakrzepicy żył głębokich, owrzodzenia żylakowego czy zatoru tętnicy płucnej. Ostatnia dolegliwość jest zdecydowanie najpoważniejszym powikłaniem nieleczonych żylaków. W wyniku przemieszczania się skrzepliny dochodzi bowiem do zamknięcia naczyń płucnych, co powoduje duszności, ból w klatce piersiowej oraz kaszel z krwiopluciem.
Jak przebiega zabieg operacji żylaków?
Zabieg operacyjny usuwania żylaków trwa od pół do pełnej godziny i przeprowadzany jest zwykle pod znieczuleniem ogólnym. Z początku wykonuje się nacięcie w pachwinie, przez które dociera się do żył głębokich. Drugie nacięcie następuje ponad żyłą albo w okolicy kolana, albo przy kostce – to zależy od rozległości żylaków u pacjenta. Do żyły następnie wprowadza się metalową sondę i wyciąga żyłę na zewnątrz.
Rany powstałe po operacji chirurgicznej zamyka się specjalnymi plastrami, a na kończynę zakłada się opatrunek uciskowy w postaci pończochy lub rajstop. Wypisanie pacjenta ze szpitala następuje najpóźniej już kolejnego dnia. Jakiś czas po operacji należy zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której następuje zdjęcie szwów i zmiana opatrunku.
Ile można być na L4 po operacji żylaków?
Długość każdego zwolnienia lekarskiego zależy od lekarza wystawiającego zaświadczenie o tymczasowej niedyspozycyjności do wykonywania obowiązków zawodowych. Decyzję tę podejmuje na podstawie rodzaju dolegliwości oraz intensywności występujących u pacjenta objawów, a także charakteru wykonywanej pracy. Istotny jest bowiem rodzaj wykonywanych na co dzień obowiązków oraz związany z tym wysiłek dla organizmu.
Może się zdarzyć, że żylaki znacznie utrudniają choremu poruszanie się, do tego stopnia, że nie będzie on w stanie swobodnie wykonywać obowiązków zawodowych. W takiej sytuacji lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie jeszcze przed zabiegiem, aby pracownik nie musiał znosić bólu. Sam zabieg chirurgiczny trwa krótko, natomiast związany jest z ryzykiem wystąpienia powikłań, jak każda operacja. Zwykle na odpoczynek i regenerację sił po zabiegu usuwania żylaków otrzymuje się od 2 do 4 tygodni zwolnienia lekarskiego. Bez względu na długość zwolnienia, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń wydanych przez lekarza.
Po operacji żylaków należy unikać długotrwałego trwania w pozycji siedzącej bądź stojącej. Nie zaleca się także noszenia obcisłych spodni ani butów na wysokim obcasie, ponieważ może to nadwyrężać wracające do poprzedniego stanu kończyny. Zabronione jest także dźwiganie ciężkich przedmiotów, co może być codziennym zadaniem pracowników pewnych zawodów.
Jakiej wysokości świadczenia otrzyma się na zwolnieniu lekarskim z powodu operacji żylaków?
Świadczenia przysługujące po operacji żylaków obejmują wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Przez pierwsze 33 dni lub 14 dni (okres ten zależy od tego, czy pracownik ukończył 50 rok życia) pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru. Po tym czasie rozpoczyna się okres zasiłkowy, podczas którego należy się zasiłek chorobowy również w wysokości 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia.
W niektórych przypadkach świadczenia przysługują w wysokości 100%. Dotyczy to sytuacji np. kobiet ciężarnych czy pracowników, którzy ulegli wypadkowi w drodze do pracy lub podczas powrotu z niej.
Jeżeli pracownik wykorzysta roczny limit okresu zasiłkowego, w większości przypadków wynoszącego 182 dni, można przyznać świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono w przypadku, gdy dalsze leczenie i rehabilitacja pozwoli ostatecznie wrócić pacjentowi do zdrowia. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90% przez pierwsze 3 miesiące i 75% od 4 miesiąca do 12.
Operacja żylaków – jak otrzymać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu?
Może zdarzyć się sytuacja, że pacjent ze względu na trudności w poruszaniu się nie będzie w stanie umówić się na wizytę stacjonarną bądź też czeka już na zabieg operacyjny, ale nagły spadek fizycznego samopoczucia sprawił, że nie da rady do tego czasu kontynuować pracy. W takim wypadku warto skorzystać z możliwości uzyskania zwolnienia lekarskiego poprzez internet lub telefon. E-wizyty i teleporady ułatwiają kontakt ze specjalistą pacjentowi, który nie może opuścić domu lub gdy terminy wizyt stacjonarnych są zbyt odległe.
Za pomocą e-wizyty lub teleporady można uzyskać nie tylko zwolnienie lekarskie, ale też receptę na odpowiednie leki. Procedura polega na przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu medycznego dotyczącego stanu zdrowia pacjenta. Na tej podstawie można wydać zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych.
Zwolnienia uzyskiwane poprzez kontakt zdalny to nie tylko wygoda dla pacjenta, ale także oszczędność czasu. E-wizyty dostępne są zwykle w nieodległych terminach, nawet przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Cała procedura zajmuje natomiast około pół godziny.