Borelioza to choroba, którą wywołują kleszcze zakażone bakterią Borellia burgdorferi. Cierpiące na nią osoby skarżą się na wiele dolegliwości utrudniających funkcjonowanie na co dzień. Dlatego warto wiedzieć, ile zwolnienia na boreliozę przysługuje pacjentowi.
Ile zwolnienia na boreliozę przepisze lekarz choremu? Wiele zależy od rodzaju objawów i ich nasilenia. Niektóre dotknięte nią osoby mówią, że nie wpływa ona na ich życie, natomiast inni mają duże problemy z codziennymi czynnościami. To wszystko lekarz weźmie pod uwagę, kiedy będzie wystawiał L4 z powodu boreliozy.
Jakie są objawy boreliozy?
Chorobę wywołują kleszcze – ale tylko te, które są nosicielami bakterii Borellia burgdorferi. Dlatego bardzo ważne jest, by po każdym powrocie ze spaceru (nie tylko z lasu, ale nawet miejskiego parku czy przydomowego ogrodu), dokładnie oglądać swoje ciało. Kleszcz najczęściej kryje się pod pachami, w pachwinach czy okolicach ucha. Należy go wtedy delikatnie usunąć, a później obserwować reakcje swojego organizmu.
W przypadku niepokojących objawów najlepsze są szybkie konsultacje lekarskie online. O tym, ile zwolnienia na boreliozę otrzyma pacjent, decyduje specjalista na podstawie symptomów. Najbardziej niepokojące to:
- rumień w miejscu ugryzienia (ale nie tylko);
- zmiany skórne;
- nadwrażliwość na światło;
- zaburzenia wzroku;
- ból stawów;
- złe samopoczucie.
Ile zwolnienia na boreliozę?
Jeśli zostanie wykryta we wczesnym stadium, borelioza może być wyleczona antybiotykiem. Należy przyjmować go przez 28 dni, w tym czasie trzeba bardzo dbać o układ odpornościowy, by nie „złapać” kolejnej infekcji. Warto pomyśleć więc o zwolnieniu lekarskim i ograniczeniu kontaktów z innymi osobami.
Przy boreliozie dolegliwości mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, co skutkuje długimi niedyspozycjami. Wielu chorych nie jest w stanie pracować, przez co zmuszeni są przedstawiać pracodawcy kolejne L4. Przypominamy, że w ciągu roku przysługuje 182 dni „chorobowego” – w skrajnych przypadkach choroby pacjenci wykorzystują tę pulę. Jednak to, ile zwolnienia na boreliozę zaleci lekarz, jest kwestią bardzo indywidualną.
Przy leczeniu boreliozy istotny jest czas. Wczesne wykrycie pozwala uniknąć powikłań oraz długiego przebywania na zwolnieniu lekarskim. W pierwszej fazie choroby wystarczy kilka tygodni, by antybiotykoterapia zwalczyła to bakteryjne zakażenie.