Wiele zabiegów dla poprawy stanu zdrowia wymaga rekonwalescencji, a stan pacjenta uniemożliwia powrót do pracy. Ile zwolnienia lekarskiego po wycięciu migdałków można uzyskać? Sprawdź, od czego to zależy!
Podczas wypisywania L4 lekarz bierze pod uwagę kondycję, samopoczucie, rokowania oraz kwestie medyczne. Duże znaczenie ma także rodzaj i miejsce wykonywania obowiązków zawodowych. Jedna osoba będzie odpoczywać 14 dni lub dłużej, inni będą mogli wrócić do pracy po tygodniu. Żadne przepisy nie precyzują widełek, ile zwolnienia lekarskiego – po wycięciu migdałków lub jakimkolwiek innym zabiegu – przysługuje minimalnie bądź maksymalnie. Pełna rekonwalescencja najczęściej trwa do 3 tygodni. Pierwsze 1–2 dni po operacji pacjent spędza w szpitalu na obserwacji.
Zwolnienie lekarskie – najczęstsze zalecenia po usunięciu migdałków
Osoba na L4 powinna odpoczywać i przyjmować antybiotyki zgodnie z otrzymanym harmonogramem. Przez 2 tygodnie po usunięciu migdałków można odczuwać ból gardła. Paracetamol lub ibuprofen powinny pomóc w złagodzeniu dolegliwości pooperacyjnych. Przy wypisie pacjent najczęściej otrzymuje komplet leków. Wycięcie migdałków wciąż daje o sobie znać, a tobie skończyły się już lekarstwa? Rozwiązaniem może być e-recepta online na naszej stronie!
Niezależnie od tego, ile zwolnienia lekarskiego po wycięciu migdałków będzie ci przysługiwać, powinieneś unikać nadmiernego wysiłku. Najlepiej długo przebywać w pozycji leżącej, z głową na podwyższeniu. W ramach rekonwalescencji po tonsillektomii trzeba też stosować odpowiednią dietę przez minimum tydzień, by zoperowane miejsca mogły się zagoić. Działanie podrażniające mają:
- kwaśne owoce;
- produkty chrupkie;
- potrawy pikantne;
- dania gorące i zimne.
To, jak się odżywiasz, może wpłynąć na to, ile zwolnienia lekarskiego po wycięciu migdałków będzie potrzebne
Po zabiegu należy spożywać posiłki półpłynne, o umiarkowanej temperaturze – np. zupę-krem, jogurt, budyń czy kleik. Nieodpowiednia dieta może przedłużać niedyspozycję. Jeśli dolegliwości po usunięciu migdałków się przeciągają, zwróć się do lekarza o przedłużenie zwolnienia lekarskiego. Pamiętaj jednak, że każde L4 podlega kontroli – niestosowanie się do zaleceń może wiązać się z poważnymi konsekwencjami ze strony ZUS-u i twojego pracodawcy!