Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ile zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy?

ile zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy

Od czego zależy to, ile zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy można otrzymać?

Zanim przeczytasz o tym, ile zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy można uzyskać, warto dowiedzieć się, jak wygląda postępowanie po przeprowadzeniu tego zabiegu. Jak już wiemy, usunięcie zaćmy nie jest inwazyjnym zabiegiem, a więc do jego wykonania wystarczy znieczulenie miejscowe. Jednak, aby pacjent osiągnął zadowalające efekty, powinien przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, regularnie używać przepisanych preparatów do oczu oraz nie zapominać o wizytach kontrolnych u specjalisty. Ponieważ jedną z najważniejszych zasad po operacji zaćmy jest wystrzeganie się przesadnego wysiłku fizycznego, np. dźwigania ciężarów i nachylania się oraz troszczenie się o kondycję operowanego oka – warto zapytać lekarza na ile zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy można liczyć, aby szybki powrót do pracy nie wpłynął negatywnie na zdrowie pacjenta i odwrotnie – aby jego niedyspozycja zdrowotna nie odbiła się negatywnie na jakości wykonywanych obowiązków zawodowych. Jest to o tyle istotne, że kilka dni po przeprowadzonym zabiegu pacjent może odczuwać nieduże dolegliwości bądź lekki dyskomfort w związku z dochodzeniem do pełnej sprawności narządu wzroku. Z tego powodu warto zadbać o wygojenie się zoperowanego oka w zaciszu domowym. Nie oznacza to jednak, że każdy pacjent po usunięciu zaćmy może otrzymać takie same zalecenia. To, ile zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy jest wskazane, zależy od indywidualnego przypadku medycznego. O L4 dla pacjenta po zabiegu zaćmy decyduje m.in. jego stan zdrowia, wiek, wykonywany zawód, stopień nasilenia dolegliwości oraz prędkość wygajania się oka poddanego operacji.

W jakim czasie od operacji zaćmy pacjent może wrócić do pracy?

Chociaż operacja zaćmy nie jest skomplikowana, nie ulega wątpliwości, że powrót do pracy już następnego dnia po przeprowadzonym zabiegu zazwyczaj nie jest możliwy. Jednak o tym, jak długo pacjent powinien przebywać na L4 decyduje lekarz, który wykonywał operację i zna jego stan zdrowia i możliwości fizyczne. Wszystko jest bowiem zależne od sprawności oka, ale również od rodzaju czynności wykonywanych w miejscu pracy oraz czynników ryzyka, występujących w danym środowisku zawodowym. Zazwyczaj osoby, które wykonują pracę biurową przed komputerem, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, mogą wrócić do realizowania swoich obowiązków już po tygodniu od zabiegu. Jednak w przypadku pracowników fizycznych może zdarzyć się, że lekarz zaleci nawet miesięczną przerwę od pracy z uwagi na potencjalne zagrożenie wystąpienia powikłań po operacji zaćmy. Tak więc powrót do wykonywania pracy po usunięciu zaćmy jest kwestią indywidualną. Niektóre osoby mogą wrócić do niej szybciej pod warunkiem, że nie będą przemęczać oczu, np. pracując w niepełnym wymiarze godzin, a niektóre mogą zakończyć korzystanie ze zwolnienia lekarskiego dopiero w momencie, kiedy operowane oko zregeneruje się w pełni. Może tak być np. w przypadku zawodowych kierowców, ponieważ bezpośrednio po operacji zaćmy prowadzenie pojazdów jest niedozwolone.

Jak długo trwa hospitalizacja związana z usunięciem zaćmy?

Usunięcie zaćmy to zabieg, który włącznie z procedurami medycznymi obejmuje jeden dzień. W związku z tym pacjent po jego wykonaniu może wyjść i regenerować się w domu. Zwykle pobyt w szpitalu, związany z operacją zaćmy, trwa kilka godzin, podczas których pacjent jest przygotowywany do zabiegu, operowany i instruowany w temacie zaleceń pooperacyjnych. Aby po przeprowadzonym zabiegu doszedł on do pełnej sprawności, a oko goiło się prawidłowo, powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi oraz przestrzegać wyznaczonych wizyt kontrolnych.

Jakie jest ryzyko powikłań po operacji zaćmy?

Ponieważ operacja zaćmy nie jest z reguły ryzykownym zabiegiem dla zdrowia, powikłania pooperacyjne lub związane z nieprawidłowym dbaniem o stan oka, zdarzają się bardzo rzadko. Celem operacji zaćmy jest uratowanie wzroku, więc często po jej wykonaniu w miejscu krótkowzroczności pojawia się nadwzroczność lub inne dolegliwości, takie jak: jaskra,  zwyrodnienia siatkówki lub nerwu wzrokowego. Nieostrość widzenia bezpośrednio i w kilka dni po operacji zaćmy jest zjawiskiem normalnym, które nie powinno wzbudzać niepokoju. Jednak czasem pacjenci po usunięciu zaćmy przez krótki czas zmagają się z okrągłą poświatą, która ustępuje samoczynnie. Mogą również wystąpić u nich poważniejsze komplikacje zdrowotne, do których można zaliczyć, m.in. krwotok z wnętrza oka, zakażenie wewnątrz gałki, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, astygmatyzm lub zaćmę wtórną. Aby zapobiec wystąpieniu tego typu powikłań istotne jest respektowanie zaleceń lekarza. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się ze specjalistą.

Jaki okres zwolnienia lekarskiego przysługuje pacjentom?

Po zabiegu usunięcia zaćmy wskazne jest prowadzenie niewymagającego trybu życia i szczególne dbanie o zoperowane oko przynajmniej przez kilka pierwszych tygodni. W wielu przypadkach pooperacyjnych wydanie L4 jest wskazane, jednak o tym ile zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy jest potrzebne, aby pacjent powrócił do pełnej sprawności, decyduje lekarz podczas przeprowadzanych spotkań kontrolnych. Zależy to przede wszystkim od jego stanu zdrowia i tego, w jakim tempie narząd wzroku się regeneruje, ale również od ryzyka zdrowotnego, które niosą praktykowane obowiązki służbowe. Ostatni aspekt ma duże znaczenie, ponieważ osoby zajmujące się pracami biurowymi zazwyczaj mogą wrócić do wykonywanych obowiązków nawet w tydzień lub dwa po zabiegu. Natomiast pracownicy, którzy pracują fizycznie powinni skorzystać z dłuższej przerwy, dzięki czemu narząd wzroku będzie mógł zregenerować się w pełni. Aby lekarz mógł zdecydować o tym, ile zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy pacjent potrzebuje, należy go poinformować o występowaniu tego rodzaju warunków, które mogą uniemożliwić prawidłową rekonwalescencję.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz