Zdrowe zatoki biorą udział w procesie oczyszczania i nawilżania wdychanego powietrza. Dzieje się tak dzięki wydzielinie, którą produkuje błona śluzowa, wyściełająca wnętrze zatok. Jednak połączenie z jamą nosową sprawia, że są narażone na działanie różnych patogenów wywołujących stany zapalne. Infekcja wiąże się z nieprzyjemnymi i bolesnymi symptomami, dlatego odpowiadamy na pytanie o to, ile trwa zapalenie zatok.
Objawy zapalenia zatok przynosowych
Każdy człowiek ma cztery pary zatok przynosowych: zatoki szczękowe, czołowe, sitkowe i klinowe. Chore zatoki dają wiele przykrych objawów. Z tego powodu zasadne wydaje się pytanie – ile trwa zapalenie zatok? Jak długo trzeba sobie radzić z towarzyszącym mu bólem? Można je łagodzić dzięki odpowiedniemu leczeniu pod okiem specjalisty. Szybki zakup leków ułatwia e-recepta. O zapaleniu zatok świadczą takie symptomy, jak:
- ból zatok;
- ból głowy;
- obrzęk czoła i powiek;
- wydzielina z nosa;
- uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
- nieżyt nosa;
- uczucie zatkanego nosa;
- gorączka;
- nieprzyjemny zapach z ust (halitoza).
Ile trwa zapalenie zatok?
Odpowiedź na pytanie, ile trwa zapalenie zatok, nie jest tak oczywista, jak może się wydawać. Wszystko zależy od tego, jaki jest przebieg choroby – ostry czy przewlekły – a także od przyczyny dolegliwości. Najczęstszym powodem zapalenia zatok są wirusy, wyróżniamy także zapalenie bakteryjne oraz takie, u którego podłoża leży alergia. W takim wypadku przypadłość może utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet całorocznie, o ile chory nie usunie ze swojego otoczenia alergenu. Na leczenie zatok koniecznie trzeba uzyskać L4 online.
Jak długo trwa ostre zapalenie zatok?
Ostre zapalenie zatok trwa maksymalnie 12 tygodni, jednak objawy powinny ustępować samoistnie już po kilku dniach. Zazwyczaj dolegliwość ma dość gwałtowny przebieg i jest wywoływana przez wirusy. Często pojawia się w przebiegu lub jako następstwo przeziębienia. W przypadku pojawienia się symptomów warto wziąć zwolnienie lekarskie online.
Jak długo trwa przewlekłe zapalenie zatok?
Ile trwa zapalenie zatok o przewlekłym charakterze? O tej dolegliwości mówimy wtedy, kiedy objawy utrzymują się powyżej 12 tygodni i nie chcą ustąpić całkowicie. Przyczyny należy upatrywać m.in. w alergii, ale też polipach nosa czy zakażeniach grzybiczych. W przypadku zapalenia zatok tego typu konieczna jest diagnostyka i leczenie bardziej zaawansowane.
Ile trwa wirusowe zapalenie zatok?
Czas trwania infekcji wirusowej zatok jest taki jak w przypadku ostrego zapalenia. Objawy zazwyczaj ustępują po maksymalnie 10 dniach. Tę dolegliwość może wywoływać wirus grypy, a także rynowirusy, koronawirusy oraz adenowirusy. Zakażenie, które powoduje blokowanie ujścia zatok, zwykle jest następstwem przeziębienia, mającego przecież wirusową etiologię.
Ile trwa zapalenie zatok o podłożu bakteryjnym?
Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni, sugeruje to bakteryjne zapalenie zatok. Może się ono rozwinąć z infekcji wirusowej, kiedy wydzielina z zatok jest nadkażona bakteriami. Symptomy ulegają zaostrzeniu, pojawia się też wysoka gorączka. Wtedy konieczny jest antybiotyk – antybiotykoterapia trwa zazwyczaj kilka dni (do 10). Zatem to, ile trwa zapalenie zatok, zależy od rodzaju zapalenia, a nawet wywołującego go czynnika. Dlatego warto dokładnie diagnozować swój problem, by móc szybko rozpocząć leczenie choroby.
Leczenie zapalenia zatok
Leczenie na początku opiera się na lekach dostępnych bez recepty, działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie (np. ibuprofen). Można stosować również leki obkurczające naczynia krwionośne w błonie śluzowej zatok. Leczenie antybiotykiem stosuje się przy infekcjach bakteryjnych. Terapię można wspierać domowymi sposobami jak płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej czy inhalacje. Jakie leki warto stosować na tę przypadłość? Wśród nich można wymienić:
Zapalenie zatok – możliwe powikłania
Niezależnie od tego, ile trwa zapalenie zatok, warto zdawać sobie sprawę, do czego prowadzi brak leczenia. Często tworzą się ropnie, możliwe jest także zapalenie kości, zapalenie opon mózgowo rdzeniowych czy zakrzepica zatoki jamistej. Na szczęście są to incydentalne przypadki.
To, ile trwa zapalenie zatok, zależy przede wszystkim od rodzaju przypadłości. W większości przypadków objawy ustępują po kilku dniach. Jeśli jednak dochodzi do bakteryjnego zakażenia lub rozpoznania zapalenia zatok o charakterze przewlekłym, leczenie przeciągnie się w czasie.