Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ile trwa grypa? Praktyczne informacje

ile trwa grypa

Ile trwa grypa?

Grypa jest chorobą układu oddechowego wywołana przez wirusy przenoszone drogą kropelkową lub przez bezpośredni bądź pośredni kontakt z zarażonym czy dotkniętymi przez niego przedmiotami. Ile trwa? Grypa dotyka pacjentów zwykle przez okres od 3 do 7 dni, chociaż niektóre z nich mogą trwać u pacjentów nawet do 2 tygodni od momentu wystąpienia objawów. Wszystko jednak zależy od układu immunologicznego organizmu, intensywności objawów i tego, jak staramy się przeciwdziałać symptomom choroby.

Może zdarzyć się tak, że dolegliwości chorobowe utrzymują się dłużej niż kilka dni lub z czasem się nasilają. Jeśli tak się stanie, może to oznaczać, że pacjent ma do czynienia z grypą. W sytuacji, gdy objawy utrzymują się zbyt długo lub nie ustępują z czasem, konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Możliwe także, że w wyniku choroby mogą pojawić się problemy i powikłania, które należy leczyć pod okiem specjalisty.

Ile trwa grypa i jak odróżnić jej objawy od przeziębienia?

Wiedząc już, ile trwa grypa, pozostaje pytanie jak można rozpoznać to, że chorujemy właśnie na nią, a nie na inne, podobne choroby. Symptomy tego schorzenia są bowiem często mylone z przeziębieniem, choć można między nimi wyróżnić kilka podstawowych różnic.

Przeziębienie jest bowiem chorobą o nieco łagodniejszym stadium jej przechodzenia a objawy, które dotykają w tym czasie pacjenta, pojawiają się raczej stopniowo. Temperatura ciała nie przekracza zwykle 38°C. W przypadku grypy dolegliwości są dużo bardziej intensywne i pojawiają się nagle. Pacjent przechodzi i on także nieco dłużej niż przeziębienie, ponieważ objawy mogą utrzymywać się nawet do 2 tygodni. Jeśli trwają jednak zbyt długo bądź nie dochodzi do ich niwelowania, warto zastanowić się nad skonsultowanie z lekarzem. W przeciwieństwie do przeziębienia łatwiej bowiem o wystąpienie poważniejszych skutków ubocznych i powikłań, które muszą zostać leczone pod okiem specjalisty.

Grypa – charakterystyczne objawy choroby

Na ogół pierwsze objawy grypy pojawiają się w ciągu jednego do trzech dni. Najczęstszymi symptomami choroby są wysoka, zwykle powyżej 38°C gorączka, której towarzyszą bóle głowy, mięśni i stawów, suchy kaszel, ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienia lub ból gardła. Zdarza się również, że chorzy skarżą się na katar, kichanie, nudności i wymioty, biegunkę, bóle brzucha czy utratę apetytu.

Są jednak pewne niepokojące objawy grypy, które wymagają konsultacji lekarskiej. Należą do nich ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, drgawki czy zawroty głowy. Do nich dochodzi także zasinienie ust, silny ból mięśni, odwodnienie czy ogólne poczucie pogorszenia stanu zdrowia, najbardziej niebezpieczne, jeśli zostaną zauważone u dzieci.

Jak skutecznie mierzyć się z grypą?

By skutecznie walczyć z objawami grypy, warto zastosować się do aptecznych i domowych sposobów jej przeciwdziałania. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim wygrzanie się w łóżku i dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto w tym czasie pić herbaty rozgrzewające i napotne, zawierające sok z malin, miód czy imbir. Oprócz tego można pić także mleko z miodem i czosnkiem czy syrop z cebuli. Przeciwdziałaniu choroby pomoże także napar z lipy czy mięty pieprzowej. W walce z katarem czy zatkanymi zatokami warto stosować tzw. parówki oraz inhalacje. Warto także dbać o wy wietrzenie pomieszczeń, w których się znajdujemy i dbać o odpowiednią higienę ciała. Ważna jest także dieta bogata w substancje odżywcze i witaminę C.

W przeciwdziałaniu objawom grypy można stosować także leki przeciwgorączkowe przeciwzapalne. Lekarze podczas konsultacji lekarskiej wypisują także czasem leki przeciwwirusowe dostępne na receptę, choć przeznaczone są raczej dla tych, którzy cierpią na ciężki przebieg choroby. Nieskuteczne okaże się z kolei przyjmowanie antybiotyków, jeśli przyczyną grypy jest infekcja wirusowa. Należy także pamiętać, że stosowanie wszelkich leków podczas choroby powinno zostać skonsultowane z lekarzem, szczególnie jeśli leczenie dotyczy dzieci bądź kobiet w ciąży.

Czy w przypadku grypy trzeba leżeć w łóżku?

Grypa jest chorobą, której jednym z najczęściej pojawiających się objawów jest wysoka gorączka, wymagająca wygrzania się w łóżku. Warto zatem o to zadbać szczególnie w pierwszym tygodniu, gdy wszelkie objawy są najsilniejsze. Wychodzenie z domu czy przebywanie w gronie osób niezarażonych nie tylko powstrzymuje nas od szybszego wyzdrowienia, ale zagraża także innym, których możemy łatwo zarazić. Przebywanie poza domem i lekceważenie objawów choroby może doprowadzić także do silnych powikłań takich jak zapalenie płuc czy oskrzeli.

Grypa w ciąży – co należy wiedzieć?

Zachorowanie na grypę w ciąży może być niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka szczególnie na początku i na końcu tego okresu. W pierwszym trymestrze, gdy dziecko się rozwija, grypa może okazać się prawdziwym problemem. Kobieta w ciąży może bowiem w ramach komplikacji po jej przejściu zachorować na pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego bądź zapalenie oskrzeli. Dla dziecka zbyt wysoka gorączka, charakterystyczna dla objawów grypy, może z kolei doprowadzić do skurczy macicy i poronienia.

W ostatnim trymestrze ciąży zachorowania może skutkować przedwczesnym porodem, upośledzeniem w obrębie układu pokarmowego bądź nerwowego dziecka. Noworodek może też mieć zaniżoną masę ciała. W przypadku zachorowania na grypę w ciąży należy zatem ściśle monitorować swój stan i w razie wystąpienia niepokojących objawów szybko udać się na konsultację z lekarzem.

Czy warto szczepić się na grypę?

Szczepienie na grypę jest jedną z najskuteczniejszych metod jej przeciwdziałania. Warto zatem zdecydować się na nie szczególnie w momencie, kiedy znajdujemy się w grupie ryzyka. Ma to za zadanie uchronić nas przed ciężkim przybyciem choroby, choć minusem jest konieczność sezonowego odnawiania szczepienia. Należy je podawać rokrocznie najlepiej przed rozpoczęciem się okresu jesienno-zimowego, kiedy zachorowań na tę chorobę jest najwięcej.

Szczepienie na grypę jest jednak płatne, choć są grupy, które mogą uzyskać pełną refundację. Wśród nich znajdują się seniorzy powyżej 75. roku życia oraz kobiety w ciąży. Niektóre osoby mogą liczyć także na częściową refundację. Należą do nich między innymi osoby, które ukończyły 65 lat.

Jakie powikłania może spowodować grypa?

Nieleczone bądź ciężkie przejście grypy może skutkować powikłaniami, z którymi później musi się mierzyć chory. Do najczęstszych z nich zaliczyć można zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie astmy, cukrzycy czy choroby niedokrwiennej serca, zapalenie płuc, anginę czy zaostrzenie objawów przewlekłej choroby współistniejącej. Bez względu na to, która z tych dolegliwości dotknęła pacjenta, ważna jest wtedy pomoc lekarska i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

By nie zadawać sobie zbyt często pytania, ile trwa grypa, należy zadbać o to, by zrobić wszystko, by jej uniknąć. Aby do tego dopuścić, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich i do końca wyleczyć wszelkie objawy choroby, z którymi się mierzymy. Pomogą w tym apteczne i domowe metody przeciwdziałania chorobie, jak i szczepienie przeciwko grypie.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz