Ze względu na przyczynę dolegliwości wyróżnia się kilka rodzajów biegunek. Najczęściej spotykana jest jednak biegunka wirusowa. Styczność z nią miał pewnie każdy dorosły. Chociaż jej objawy są bardzo dokuczliwe, to choroba raczej niegroźna dla pacjenta. Prawdopodobnie będzie on musiał jednak spędzić kilka dni w domu. Chory powinien dobrze wypocząć, ale ważne jest jeszcze to, że może on zarazić współpracowników i sparaliżować działanie firmy na kilka dni. Wiele osób zastanawia się, ile trwa biegunka wirusowa i dorosłych. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Ostra biegunka wirusowa – jakie daje objawy?
Zanim dowiesz się, ile trwa biegunka wirusowa u dorosłych, warto streścić, czym choroba ta się charakteryzuje. Biegunka wirusowa to zwiększenie liczby oddawanych stolców. Można o niej mówić, gdy stolec oddawany jest więcej niż 3 razy dziennie, a jego konsystencja jest półpłynną lub wodnista. Dodatkowo stolce biegunkowe mają też inne właściwości. Oznacza to, że mogą mieć kwaśny odczyn, co sprawia, że kał ma jeszcze bardziej nieprzyjemny zapach.
W przypadku krajów rozwiniętych najczęstszą przyczyną biegunek są zakażenia wirusowe, a nie bakteryjne. Ostra biegunka ma bardzo często objawy typowej infekcji wirusowej. Pojawiają się:
- gorączka oraz wymioty;
- nudności;
- bóle brzucha;
- bóle głowy.
Warto zaznaczyć, że choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia w otoczeniu chorego. Zagrożone są wszyscy, którzy mają kontakt z osobą zakażoną. Biegunka przenosi się drogą fekalno-oralną. Aby doszło do zakażenia, wystarczy jedynie śladowa ilość materiału zakaźnego. Jeżeli zobaczysz u siebie objawy biegunki wirusowej, to możesz skontaktować się z lekarzem przez internet. Konsultacje lekarskie online pozwolą uniknąć przeniesienia choroby na inne osoby.
Ile trwa biegunka wirusowa u dorosłych?
Biegunka to choroba, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Można podzielić ją na 3 rodzaje:
- biegunkę ostrą – trwa zwykle do dwóch tygodni;
- biegunkę przetrwałą – trwa od 2 do 4 tygodni;
- biegunkę przewlekłą – trwa ponad miesiąc.
Jeżeli biegunka utrzymuje się ponad 2 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem. Zwykle zaleci on odpowiednią dietę, która nie będzie obciążała układu pokarmowego. Lekarz przeprowadzi również dokładną diagnostykę, by znaleźć przyczynę problemów. Biegunek nie wolno lekceważyć. Mogą one prowadzić do odwodnienia organizmu.
Biegunki ostre, czyli te spowodowane przez infekcję wirusową, zwykle nie trwają dłużej niż 7 dni. Nie wymagają one konsultacji lekarskiej. Chory powinien pilnować, by nie doszło do odwodnienia. Dopiero gdy biegunka trwa dłużej niż tydzień, to należy udać się do lekarza.
Regularnie przyjmujesz leki, ale nie możesz udać się do lekarza? Rozwiązaniem może być e-recepta online!
Leczenie biegunek – jak pozbyć się problemu?
Wiesz już, ile trwa biegunka wirusowa u dorosłych. Jeżeli chcesz przyspieszyć powrót do zdrowia, to musisz pamiętać o nawadnianiu organizmu oraz uzupełnianiu elektrolitów. Podczas biegunki należy dużo odpoczywać. W przypadku biegunki wirusowej lekarze nie podają antybiotyków. Ten rodzaj lekarstw przyjmują osoby z biegunką bakteryjną. Zawsze ostateczną decyzję o tym, w jaki sposób będzie wyglądało leczenie, podejmuje lekarz. Najczęściej stosowanymi lekami na biegunkę są:
- probiotyki (Saccharomyces boulardi oraz Lactobacillus GG);
- diosmektyn;
- racekadotryl;
- loperamid.
Oprócz leków lekarze zalecają również lekkostrawną dietę, która nie zawiera słonych i słodkich produktów. Chory może jeść pieczywo, ryż oraz gotowane warzywa. Powinien jeść mniejsze porcje, ale częściej.
Jeżeli masz problemy z przewodem pokarmowym wywołane przez bakterie lub wirusy, to nie idź do pracy, bo możesz zarazić swoich współpracowników. Weź zwolnienie lekarskie online!
Ile trwa biegunka wirusowa? Zazwyczaj ustępuje ona samoistnie po kilku dniach. Jeżeli jednak trwa dłużej, to trzeba skonsultować się ze specjalistą, który dokona diagnozy i ewentualnie przepisze leki łagodzące objawy.