Specjaliści mówią, że jest to schorzenie somatyczne – pacjenci określają je jako gula w gardle. Nerwica, depresja, stany lękowe czy sytuacje stresowe to najczęstsze przyczyny pojawiania się tego odczucia. Dodatkową trudność stanowi fakt, że jest ono subiektywne, a więc trudne do zdiagnozowania. Mimo to warto udać się po pomoc do specjalisty, ponieważ ucisk w gardle zwykle świadczy o problemach zdrowotnych natury psychicznej. W takich sytuacjach zawsze warto szukać wsparcia.
Globus histericus – najczęstsze objawy
Dolegliwość określana jest na wiele różnych sposobów: kula gardłowa, klucha w gardle oraz globus histericus. Nie jest bynajmniej nowym zjawiskiem. Choroba znana była już w minionych wiekach i długo przypisywano ją kobietom. Teraz wiadomo, że nie zależy od płci, a od indywidualnych predyspozycji. Najczęstsze objawy, które są wymieniane przez niemal wszystkich pacjentów, to uczucie guli w gardle mającej wielkość orzecha włoskiego. Dyskomfort można odczuwać cały czas lub tylko w określonych sytuacjach. Wrażenie ciała obcego w gardle i krtani pojawia się na przykład w momentach wzruszenia. Objawy somatyczne pojawiają się na przykład pomiędzy posiłkami, a mijają w momencie przyjmowania picia oraz jedzenia.
To jednak nie wszystkie przypadłości, o jakich świadczy gula w gardle. Nerwica to jedna z poważniejszych chorób, której zwykle towarzyszy globus histericus. Dlatego warto zbadać podłoże tego zjawiska. Objawy nerwicy przełyku (bo tak też bywa określane schorzenie) to najczęściej:
- uczucie ciała obcego w gardle;
- nieprzyjemne uczucie ucisku w gardle;
- uczucie ściskania prowokuje kaszel;
- chory często głośno przełyka ślinę;
- trudność podczas przełykania;
- bulgotanie w gardle;
- chrząkanie po jedzeniu;
- uczucie obecności ciała obcego w przełyku prowokuje do przyjmowania większych ilości płynów.
Gula w gardle – nerwica to jedna z najczęstszych przyczyn
Odczucie obecności ciała obcego w gardle stanowi przykre doświadczenie. Wiąże się je przede wszystkim z nerwicą, której przyczyną jest udział w nierozwiązanych zewnętrznych konfliktach. Zalicza się ją do zaburzeń asocjacyjnych. Objaw, jakim jest duszenie w przełyku w momencie doświadczania stresowych sytuacji, zdaje się to potwierdzać. Warto zaznaczyć, że nerwowa gula w gardle pojawia się w wyniku długotrwałego lęku, jako odpowiedź na silne emocje. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale na podobne odczucia skarżą się osoby cierpiące na depresję. Jej leczenie powinno być połączeniem psychoterapii i farmakologii. Istotne jest zapewnienie ciągłości przyjmowania leków, więc kiedy ich zabraknie, najszybszym rozwiązaniem jest e-recepta.
Gula w gardle – przyczyny fizyczne
Odczuwanie dławienia nie zawsze musi dowodzić, że jest to problem natury psychicznej. Kiedy więc może pojawiać się gula w gardle? Nerwica to z pewnością poważny problem, jednak niekiedy świadczy o niezwykle groźnej chorobie. Przyczyny guli w gardle to również choroby nowotworowe. Głównym winowajcą jest tu przede wszystkim rak gardła lub krtani. Pacjenci często wskazują, że pojawiło się u nich uczucie czegoś w gardle, duszenie w krtani czy przełyku. Choroba daje też inne niepokojące objawy jak na przykład utrzymujący się przewlekle stan podgorączkowy. W takich warto myśleć przede wszystkim o swoim zdrowiu i jak najszybciej skorzystać z L4 online.
Gula w gardła a choroby o podłożu somatycznym
Oprócz tego gula w gardle może być również objawem choroby somatycznej, która toczy się w obrębie układu oddechowego lub pokarmowego. Uczucie kuli w gardle pojawia się u osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka czy mających problemy z perystaltyką przełyku. Oprócz gula w gardle tego świadczy także o różnych chorobach tarczycy, opryszczce jamy ustnej i gardła. Bardzo często pojawia się również przy zapaleniu zatok, gardła czy migdałków.
Diagnostyka nerwicy gardłowej
Chociaż wiele osób uważa, że uczucie ściskania w gardle ma wyłącznie podłoże nerwicowe lub lękowe, z takimi objawami warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Aby postawić trafną diagnozę, trzeba najpierw wykluczyć to, że gula w gardle jest objawem którejś z wyżej wymienionych chorób. Dopiero, jeśli okaże się, że nie mają podłoża w żadnej chorobie organicznej, powinno skierować się pacjenta na konsultację psychologiczną lub psychiatryczną. W takiej sytuacji pomocne może okazać się zwolnienie lekarskie online, które da choremu czas, by zajął się swoim zdrowiem.
Jak diagnozuje się globus histericus?
Aby móc prawidłowo zdiagnozować tę przypadłość, osoba, która uskarża się na wrażenie, że w jej gardle utkwiło ciało obce, musi spełniać wszystkie wymienione niżej warunki:
- odczucie musi pojawiać się w przeciągu ostatnich 6 miesięcy (stale lub okresowo);
- uczucie dyskomfortu w gardle pojawia się pomiędzy posiłkami, a ustępuje w trakcie jedzenia;
- wykluczone są wszystkie choroby o podłożu somatycznym.
Leczenie guli w gardle
Kwestia tego, jak leczyć globus histericus zależy od bezpośredniej przyczyny tej przypadłości. Jednak biorąc pod uwagę, że gula w gardle bardzo często ma podłoże emocjonalne i może świadczyć o zaburzeniach psychicznych, warto szukać pomocy u terapeuty. Tylko dotarcie do bezpośredniej przyczyny, która wywołuje objawy nerwicy gardłowej, pozwoli raz na zawsze pozbyć się problemu. Natomiast, gdy charakterystyczny ucisk został wywołany przez chorobę somatyczną, wówczas konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Domowe sposoby na nerwicę przełyku
Jak pozbyć się odczucia, jakim jest gula w gardle? Nerwica to przypadłość, którą można złagodzić, korzystając z technik relaksacyjnych, a także aktywności fizycznej. Dla własnego zdrowia psychicznego warto dużo odpoczywać, zapewnić sobie odpowiednią ilość snu oraz korzystać ze zdrowej diety. Jest to jednak tylko wsparcie dla profesjonalnego leczenia – bez względu na przyczynę nie można z niego rezygnować.
Gula w gardle może pojawić się z różnych przyczyn. Świadczy czasem o chorobie somatycznej lub problemach natury emocjonalnej. Na pewno warto poddać się odpowiedniej diagnozie, która pomoże zwalczyć bezpośrednią przyczynę.