Zaburzenia lękowe to bardzo złożona przypadłość. Czasami objawy są jednoznaczne, innym razem pojawiają się takie symptomy, jak drgawki podczas snu. Nerwica może negatywnie wpływać na regenerację organizmu, pogłębiając tym samym problemy, z jakimi zmaga się chory. Warto wiedzieć, czy istnieje skuteczny sposób, by poradzić sobie z tą przypadłością.
Jakie są przyczyny nerwicy lękowej?
Specjaliści niemal jednogłośnie uznają, że przyczyną nerwicy lękowej jest silny stres. Osoby, które go doświadczają, coraz częściej zgłaszają się do lekarza, by z pomocą usługi e-recepta, wrócić do równowagi psychicznej. Tymczasem terapia powinna być zrównoważona, dostosowana do potrzeb pacjenta oraz objawów. Są nimi drgawki podczas snu? Nerwica niestety potrafi rozregulować niemal każdy układ ludzkiego organizmu.
Warto jednak bliżej poznać bezpośrednie przyczyny tej choroby, nie każda sytuacja stresowa będzie bowiem wywoływać tego rodzaju zaburzenia psychiczne. Na nerwicę najbardziej podatne są osoby, które pracują pod dużą presją, w środowisku nastawionym przede wszystkim na cel. Jednak nie tylko praca przyczynia się do osłabienia zdrowia psychicznego. Wśród czynników zapalnych warto wyróżnić również trudną sytuację życiową oraz nieprzepracowane traumy z przeszłości.
Drgawki podczas snu – nerwica
Dlaczego podczas zaburzeń lękowych pojawiają się drgawki podczas snu? Nerwica jest chorobą, która daje zróżnicowane objawy. Wśród nich są również sytuacje przypominające atak padaczkowy. Doświadczając takich niezrozumiałych objawów, warto zdecydować się na skorzystanie z L4 online. Elektroniczne zwolnienie pozwoli wrócić do równowagi. Warto wykorzystać je na zdiagnozowanie problemu.
Drgawki dysocjacyjne, które mogą pojawiać się nie tylko podczas snu, ale i w ciągu dnia, to jeden z objawów nerwicy lękowej. Mimo że przypominają padaczkę, doświadczająca ich osoba zachowuje świadomość (pełną lub częściową). Nie dochodzi również do mimowolnego oddawania moczu albo kału. Psychiatrzy tłumaczą występowanie drgawek jako zaburzenia integracji pomiędzy doświadczeniami a tożsamością chorego. W wyniku tego dochodzi do utraty kontroli nad ciałem, a pacjent doświadcza między innymi drgawek.
Drgawki podczas snu a nerwica. Jak długo trwa atak?
Osoby, które doświadczają drgawek podczas snu, są niezwykle zaniepokojone tym faktem. Dlatego warto poszukać wsparcia i skonsultować swój stan z lekarzem. Dotyczy to sytuacji, gdy napad trwał kilka minut, jak też dłuższych stanów utraty kontroli nad ciałem. Zwykle jest to bowiem kwestia indywidualna. Niezależnie od tego, jak długo trwają drgawki o podłożu nerwicowym, należy wypracować schemat radzenia sobie z podobnymi atakami.
Inne objawy nerwicy lękowej
Nerwica lękowa objawia się nie tylko drgawkami dysocjacyjnymi. Pojawia się szereg innych symptomów zarówno somatycznych, jak i psychicznych. Nie muszą oczywiście występować w tym samym czasie, warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę. Trzeba zdawać sobie sprawę, że napady lękowe stanowią jedno z zaburzeń psychicznych. Pacjent może więc poprosić o zwolnienie lekarskie online, dzięki któremu skuteczniej zatroszczy się o swoje zdrowie.
Najbardziej charakterystycznymi objawami nerwicy są między innymi:
- przyśpieszona akcja serca, określana jako kołatanie;
- trudności z oddychaniem;
- problemy żołądkowe, takie jak biegunki oraz zaparcia;
- zawroty głowy;
- drżenie rąk;
- parestezje, czyli kłucie, drętwienie lub mrowienie nóg i rąk;
- ciągłe poczucie lęku i zagrożenia;
- problemy z koncentracją.
Skuteczne sposoby leczenia nerwicy lękowej
Czy można leczyć zaburzenia lękowe, które wywołują na przykład drgawki podczas snu? Nerwica może zostać opanowana i właśnie dzięki temu można wyeliminować większość nieprzyjemnych objawów. Jednak zanim chory trafi na terapię, zwykle przechodzi długotrwały proces diagnostyczny. Odczuwane przez niego symptomy nie zawsze bowiem wskazują na chorobę psychiczną.
Na przykład drgawki podczas snu pojawiają się w wyniku padaczki, choroby Huntingtona, zatrucia metalami ciężkimi czy jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. To również jeden z symptomów choroby alkoholowej. Z tego powodu konieczna jest współpraca lekarzy różnych specjalizacji.
Kiedy jednak zostaną wykluczone choroby somatyczne, należy wdrożyć psychoterapię. Sesje z terapeutą pomogą dotrzeć do źródeł problemu. Wspólnie można wypracować mechanizmy, które wyeliminują nadmierne reakcje organizmu na czynnik stresujący. Czasami konieczna okazuje się farmakoterapia, jednak traktuje się ją jedynie jako wsparcie dla terapii.
Drgawki podczas snu to jeden z symptomów nerwicy. Osoby, które doświadczają takiego stanu, nie powinny go bagatelizować. Jest to sygnał, że trudne emocje potrzebują ujścia i należy znaleźć na to zdrowy sposób.