Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Drgawki po alkoholu

drgawki po alkoholu

Każdy stan padaczkowy stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Choremu trzeba udzielić natychmiastowej, profesjonalnej pomocy medycznej. Różnicowanie przyczyn drgawek po alkoholu ma znaczenie dla dalszego postępowania – pacjent musi przekazać lekarzom, kiedy ostatnio pił, jakie trunki oraz w jakich ilościach. Przy poważnych skutkach nadmiernego spożycia napojów wyskokowych liczy się przede wszystkim odtruwanie organizmu i uzupełnienie wody, minerałów oraz mikroelementów. Jeżeli napad padaczki alkoholowej wynika z symptomów zespołu odstawiennego, trzeba uzupełnić leczenie ciała ukierunkowaną terapią, która pozwoli wyjść z nałogu.

Drgawki po alkoholu – zatrucie etanolem, atak padaczki alkoholowej w stadium alkoholizmu

Alkohol jest dla ludzkiego ciała trucizną, która oddziałuje przede wszystkim na obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Robi to na wiele sposobów. Nie tylko pobudza ośrodki przyjemności i wywołuje rausz, ale też niszczy komórki nerwowe. Neurony w dużej mierze składają się z komórek tłuszczowych – te zaś silnie absorbują substancje toksyczne zawarte w napojach wyskokowych. To nie tylko etanol czy silniejszy metanol, ale też aceton, izopropanol, rozmaite aldehydy, ketony, kwasy. Ogółem więcej szkodliwych składników mają alkohole ciemne, szlachetne gatunki. Podczas jedzenia i picia „lepszych” trunków lepiej zachować więcej umiaru i ostrożności.

Ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego i drgawek po alkoholu zwiększają zaburzenia elektrolitowe i metaboliczne. Podobne czynniki mogą wywoływać napady drgawkowe zarówno po jednorazowym przedawkowaniu, jak i u osób uzależnionych od alkoholu w okresie zespołu abstynencyjnego:

  • niski poziom glukozy we krwi;
  • odwodnienie organizmu i nadmierne nawodnienie mózgu;
  • dysfunkcje kanałów wapniowych;
  • niedobory minerałów i witamin, m.in. potasu, magnezu, witaminy C i witamin z grupy B;
  • obniżenie stężenia GABA, czyli kwasy gamma-aminomasłowego;
  • nadciśnienie;
  • niewydolność nerek i wątroby;
  • przemęczenie, zaburzenia snu.

Drżenie rąk po alkoholu – przyczyny fizjologiczne drgawek i ataków padaczkowych

Szczególnie narażone na zatrucie alkoholem etylowym są osoby młode, które dopiero sięgają po „procenty” i nie zawsze kontrolują ilość spożywanego alkoholu. W grupie ryzyka są także pacjenci otyli i z chorobami przewlekłymi. Na metabolizm alkoholu przez wątrobę wpływają też indywidualne predyspozycje genetyczne, stan zdrowia i styl życia – wiele zależy również od wieku i płci. W przypadku osób, które przesadziły z ilością alkoholu, padaczka alkoholowa występuje w momencie całkowitego wytrzeźwienia lub gwałtownego spadku stężenia etanolu. Najczęściej mija do 24 godzin, a czasami do 72 po wychyleniu ostatniego kieliszka. Dlatego czasami lepiej wziąć L4 online na dłuższy okres niż jeden dzień po suto zakrapianej imprezie.

Wypity alkohol obniża próg drgawkowy i zakłóca metabolizm mózgu. Około 30% pacjentów z drgawkami po alkoholu to osoby nadużywające, które postanowiły zerwać z nałogiem alkoholowym i zmagają się z zespołem odstawiennym. Ataki padaczki mogą występować nawet kilka lat po tym, jak pacjent zaprzestał nadużywania alkoholu. Ryzyko napadu u alkoholików (również byłych) jest średnio trzykrotnie większe. Organizm, który przez lata nałogowego picia przyzwyczaił się do określonej zawartości procentów w krwiobiegu, doznaje szoku. Zmiany w układzie nerwowym spowodowane alkoholem powodują wahania progu drgawkowego. Nagły brak alkoholu wywołuje mimowolne drżenie rąk oraz szereg innych symptomów.

Co wyróżnia drgawki po alkoholu? Objawy padaczki alkoholowej przypominają zwykłą epilepsję

Drgawki po alkoholu zwykle pojawiają się bez ostrzeżenia, czasami sygnałem zwiastującym napad padaczki alkoholowej jest ból głowy – przed atakiem „zwykłej” epilepsji pacjent może wymiotować, odczuwać aurę migrenową, drętwienie, mrowienie, bóle brzucha i wymiotować. Symptomy i przebieg samego napadu są już praktycznie identyczne. Po zatruciu alkoholem, w przebiegu powikłania zespołu abstynencyjnego oraz u epileptyków może dochodzić do:

  • niekontrolowanego drżenia kończyn;
  • silnych skurczy mięśni;
  • mimowolnego wypróżniania;
  • rozszerzania źrenic;
  • przyspieszenia akcji serca;
  • gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi;
  • zimnych potów;
  • utraty przytomności.

Nieleczone napady drgawek po alkoholu mogą wywołać nieodwracalne zmiany w mózgu, porównywalne z tymi spowodowanymi przez guzy czy urazy głowy – w tym przyczynić się do rozwinięcia epilepsji. Nawet jeśli szybko dojdziesz do siebie po jednorazowym ataku i całkowicie odstawisz alkohol, nie lekceważ swojego stanu! Weź zwolnienie lekarskie online i zaplanuj sobie dokładne badania. Problem zdrowotny może być poważniejszy, niż się początkowo wydaje.

Jak wygląda pierwsza pomoc w przebiegu padaczki alkoholowej?

Priorytetem w czasie udzielania pierwszej pomocy jest zapewnienie sobie i choremu bezpieczeństwa. Jeżeli nie ma okoliczności, które stwarzałyby zagrożenie, można przystąpić do wykonywania potrzebnych czynności. Aby ochronić głowę i zapobiec przygryzieniu lub połknięciu języka, należy:

  • objąć i przytrzymać głowę dłońmi;
  • sprawdzić drożność jamy ustnej;
  • w miarę możliwości usunąć wszelkie ciała obce z ust i udrożnić drogi oddechowe;
  • NIE unosić głowy i NIE podkładać poduszki, kolana, plecaka lub czegokolwiek innego;
  • w razie potrzeby lub pogarszania stanu chorego wezwać pomoc

Pojedynczy atak padaczki alkoholowej u alkoholika najczęściej trwa przez 2–3 minuty. Po tym czasie zaczyna odzyskiwać przytomność i kontrolę nad ciałem. Jeżeli tak się nie dzieje, trzeba zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Nie można też przewidzieć, czy za chwilę nie dostanie kolejnego, silnego ataku drgawek po alkoholu. Pacjent powinien pozostawać w pozycji bocznej ustalonej. W tym czasie nie powinien też niczego jeść ani pić. Nie każdy przypadek wymaga wzywania pomocy, a hospitalizacje są rzadkością. Jednak chory wręcz musi skonsultować się z lekarzem po takim ataku, nawet jeśli czuje się całkiem dobrze.

Rozpoznanie drgawek po alkoholu, leczenie padaczki alkoholowej u alkoholików

Informacje uzyskane w wywiadzie medycznym nie zawsze wystarczą do prawidłowego określenie źródła napadu drgawkowego. Pacjenci niechętnie przyznają, że to alkohol jest przyczyną ich obecności w gabinecie – osoby uzależnione w okresie abstynencji mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Do rozpoznania ataku padaczki alkoholowej służą przede wszystkim:

  • badania krwi;
  • EEG – elektroencefalografia, czyli badanie aktywności mózgu;
  • badania obrazowe mózgowia:
  • MRI – rezonans magnetyczny;
  • CT lub TK – tomografia komputerowa.

W przypadku drgawek po alkoholu leczenie polega na przywróceniu równowagi elektrolitowej oraz detoksykacji – u alkoholików trzeba przeprowadzić terapię, która zapobiegnie kontynuowaniu spożywania alkoholu i pomoże wygrać z uzależnieniem. Czasami po ataku padaczki alkoholowej podaje się też leki przeciwdrgawkowe. Wśród leków przeciwpadaczkowych przepisywanych pacjentom są między innymi:

Zażywanie leków na padaczkę przy drgawkach po alkoholu

Środki farmakologiczne są dostępne na receptę, a o ich rodzaju i dawkowaniu decyduje lekarz. Pacjent powinien ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń i nie zmieniać lub odstawiać leku bez wyraźnego polecenia. Jeśli potrzebujesz kolejnego opakowania przepisanego leku, e-recepta będzie najszybszą drogą pozyskania kolejnego zlecenia lekarskiego na sprzedaż w aptece. Z alkoholizmem i jego przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak nawracające drgawki po alkoholu, można wygrać!

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz