Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Domowe sposoby na wymioty

Wymiotowanie to uciążliwa, choć w niektórych sytuacjach niezbędna reakcja organizmu. Zwrócenie treści żołądkowej często poprzedzają mdłości, skurczom towarzyszą m.in. dreszcze, potliwość i przyspieszenie bicia serca. Jak złagodzić przebieg torsji? Poznaj skuteczne, domowe sposoby na wymioty!

Jest wiele powodów, które mogą skłonić organizm do wymiotowania. Czasami to objaw poważniejszej choroby albo skutek uboczny przyjmowania określonych leków, innym razem naturalny odruch obronny przed zatruciem. Torsje są także charakterystycznym sygnałem ciąży – zmagają się z nimi zwłaszcza kobiety w pierwszym trymestrze. Nie w każdym przypadku domowe sposoby na wymioty będą wystarczająco skuteczne – są przypadłości, w których nie obejdzie się bez stosowania odpowiednich leków na receptę. Na przykład problemy wywołane radio- i chemioterapią nowotworu. Z tego powodu warto pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem i informować o swoim stanie zdrowia oraz samopoczuciu.

Domowe sposoby na wymioty – profilaktyka ogólna, postępowanie doraźne

Są czynniki, które sprzyjają problemom z układem pokarmowym. Przykładowo brak cukru w organizmie powoduje wytwarzanie acetonu, co nasila wymioty. Jak zmniejszyć ryzyko nudności i torsji? Dobre, domowe sposoby na wymioty rozumiane jako zapobieganie dolegliwościom żołądkowym to m.in.:

  • jedzenie częściej, ale mniejszych porcji;
  • zmniejszenie tempa spożywania posiłków;
  • unikanie ciężkostrawnych potraw z dużą zawartością tłuszczu;
  • ograniczenie spożycia gorących posiłków i bardzo słodkich, mdłych deserów.

Częste wymiotowanie grozi odwodnieniem i utratą składników odżywczych, co zaburza działanie układu krążeniowego i układu nerwowego. Trzeba uzupełniać niezbędne substancje, ale we właściwy sposób. Po wymiotach należy pić sporo chłodnych płynów (jeśli występuje taka potrzeba – preparatów nawadniających z elektrolitami) i powstrzymać się od jedzenia przez ok. godzinę. Warto też umyć zęby, a przynajmniej przepłukać usta, by uchronić uzębienie przed kwasami żołądkowymi. Przez jakiś czas lepiej unikać wysiłku fizycznego, szczególnie bezpośrednio po spożyciu posiłku.

Jak zatrzymać wymiotowanie? Produkty o działaniu przeciwwymiotnym

Rzadko dochodzi do samoistnych wymiotów. Charakterystyczne mdłości to zwykle ostatni sygnał ostrzegawczy, by jeszcze zapobiec torsjom. Do najskuteczniejszych, domowych sposobów na wymioty zaliczają się m.in.:

  • imbir;
  • mięta pieprzowa (do żucia);
  • herbaty i napary z melisy, mięty, rumianku, piołunu;
  • sok z cytryny;
  • ocet jabłkowy – nieprzyjemny smak i zapach można zneutralizować miodem;
  • akupresura – uciskanie wewnętrznej strony przedramienia, nieco powyżej nadgarstka.

Wymioty nie zawsze są jednoznacznie szkodliwe – mogą być reakcją obronną organizmu na zatrucie toksynami, których trzeba jak najszybciej się pozbyć. Są sytuacje, gdy to lekarze celowo wywołują torsje u pacjentów. Wymiotowanie to objaw, którego nigdy nie należy lekceważyć. Warto porozmawiać z lekarzem, by rozwiać wszelkie wątpliwości co do rzeczywistego źródła problemów i swojego stanu zdrowia. Szybka konsultacja lekarska online za pośrednictwem naszego serwisu będzie dobrym rozwiązaniem.

Kiedy domowe sposoby na wymioty nie działają – przykłady leków stosowanych w medycynie

Trudno wyobrazić sobie domową apteczkę bez kropli żołądkowych na niestrawność, bóle żołądka czy wzdęcia. Dzięki wyciągom roślinnym mogą również złagodzić lub całkowicie zatrzymać mdłości i wymioty. Leki bez recepty na wymioty to m.in. cyklizyna, hydroksyzyna, prochlorperazyna, perfenazyna, metoklopramid czy dimenhydrynat – leki przeciwhistaminowe, przeciwcholinergiczne oraz substancje antagonistyczne serotoniny i dopaminy. 

Przed przyjęciem leku na wymioty bez recepty należy skonsultować się z lekarzem. Z kolei zlecenie lekarskie – w tym e-recepta przez Internet – będzie niezbędne do pozyskania takich środków, jak:

  • chlorowodorek mebeweryny (np. Duspatalin);
  • droperidol;
  • haloperidol;
  • lewopromazyna;
  • ondansetron (Zofran, Atossa);
  • tietyloperazyna (Torecan).

Domowe sposoby na wymioty nie są równoważną alternatywą dla terapii farmakologicznej, stosowanej w przypadku wielu różnych chorób i dolegliwości. Mogą złagodzić uciążliwe objawy, ale nie zawsze działają na źródło problemów zdrowotnych. 

O sposobie leczenia powinien decydować specjalista – po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i postawieniu diagnozy, z uwzględnieniem wszystkich wskazań oraz przeciwwskazań. Pacjenci nie powinni zwlekać ze zgłaszaniem się do lekarza i liczyć, że po zastosowaniu domowych sposobów wymioty „same przejdą”. Nie powinni też bać się poprosić o zwolnienie lekarskie online – czasami L4 jest niezbędne.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz