Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Dni płodne a tabletki antykoncepcyjne. Współżycie podczas stosowania terapii hormonalnej

dni płodne a tabletki antykoncepcyjne

Na tle metod zapobiegania niechcianym ciążom to tabletki antykoncepcyjne cieszą się największą popularnością wśród kobiet. Ich skuteczność potrafi wynosić nawet 99%, co oznacza, że ryzyko zapłodnienia podczas stosowania terapii hormonalnej spada do zaledwie 1%. Doborem odpowiednich leków dla każdej pacjentki zajmuje się lekarz, mając na uwadze stan zdrowia kobiety, jej ewentualne alergie czy inne stosowane przez nią środki, które mogłyby wejść z tabletkami antykoncepcyjnymi w niechcianą interakcję – wszystko w trosce o właściwe funkcjonowanie terapii hormonalnej.

Aby tabletki antykoncepcyjne działały poprawnie, pacjentka musi także przestrzegać kilku zasad. Wiele kobiet zastanawia się, czy stosując ten rodzaj antykoncepcji, mogą współżyć w dni płodne? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

Jak działa antykoncepcja hormonalna? Dni płodne a tabletki antykoncepcyjne.

Tabletki antykoncepcyjne zawierają wysokie stężenie kobiecych hormonów, które działają na dwa sposoby: po pierwsze, hamują owulację i oszukują organizm, jakoby doszło do zapłodnienia, zaś po drugie – zwiększają gęstość śluzu produkowanego przez macicę, co zatrzymuje plemniki. Substancje zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych powodują więc brak owulacji, a komórka jajowa nie zostaje uwolniona, co uniemożliwia zapłodnienie. Niemożność zapłodnienia oznacza natomiast, że dni płodne podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występują. Współżycie jest więc niemal całkowicie bezpieczne i w znacznej większości przypadków nie doprowadzi do niechcianej ciąży.

Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych a cykl menstruacyjny

Skoro tabletki antykoncepcyjne hamują jajeczkowanie, tak samo oddziałują na cykl menstruacyjny. Miesiączka podczas zażywania antykoncepcji hormonalnej nie występuje, mimo że pacjentka może zauważyć regularne krwawienie. Co to takiego? Reakcję tę nazywa się „krwawieniem z odstawienia”, które zachodzi w organizmie w odpowiedzi na zmniejszenie dawki dostarczanych mu hormonów.

Do tego rodzaju krwawienia zachodzi w przerwie między kolejnymi opakowaniami leków antykoncepcyjnych, kiedy przez jakiś czas organizm nie pozyskuje hormonów, które otrzymywał dotychczas. Najczęściej cykl ten wygląda następująco: przez 3 tygodnie stosuje się tabletki antykoncepcyjne, po czym następuje tydzień odstawienia, zwany też tygodniem placebo. Krwawienie z odstawienia występują najczęściej w 2 lub 3 dniu tygodnia placebo i trwa około 4 dni. Na początku stosowaniu antykoncepcji hormonalnej krwawienie może być nieregularne, czym nie należy się niepokoić.

Dni płodne a tabletki antykoncepcyjne. Czy możliwe jest zapłodnienie w trakcie stosowanie terapii hormonalnej?

Żaden rodzaj antykoncepcji nie zapewnia całkowitego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Nawet najskuteczniejsza forma w postaci terapii hormonalnej dopuszcza możliwość zapłodnienia. Kiedy może ono nastąpić?

Jak już wspomniano, by tabletki antykoncepcyjne odpowiednio działały, należy przestrzegać pewnych zasad. Jedną z nich jest regularność. W przypadku niestosowania leków tak, jak zalecił lekarz, skuteczność antykoncepcji może spaść. Tabletki mogą mieć mniejszy wpływ na organizm także w wyniku zaburzeń wchłaniania hormonów, które potrafi pojawić się przy nadmiernym spożywaniu alkoholu lub herbat ziołowych (również zażywanie leków ziołowych nie jest zalecane w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Wchłanianie hormonów upośledzić może nasilone przeczyszczanie organizmu, spowodowane wymiotami, biegunką, a nawet stosowaniem leków wspomagających odchudzanie.

Dni płodne pojawiają się ponownie, wraz z całym cyklem menstruacyjnym, po pewnym okresie od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Waha się on między kobietami od 3 do 6 miesięcy.

Leki upośledzające działanie tabletek antykoncepcyjnych. Czego unikać?

Stosowanie różnych leków i suplementów może obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednymi z nich są wspomniane zioła, najczęściej zwiększające metabolizm i pobudzające wątrobę do szybszego rozkładania pokarmu – a także tabletek – przez co leki antykoncepcyjne nie zdążą zadziałać na organizm.

Innymi lekami, których należy unikać, są środki przeciwgrzybiczne, przeciwpadaczkowe czy antybiotyki. Lista jest długa, dlatego jeżeli pacjentka przyjmuje jakiekolwiek leki na stałe, powinna o tym fakcie poinformować lekarza jeszcze przed przepisaniem pierwszej dawki tabletek antykoncepcyjnych.

Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych – zalecane konsultacje z lekarzem

Antykoncepcja hormonalna dobierana jest dla każdej pacjentki indywidualnie pod kątem jej stanu zdrowia, alergii, możliwych przeciwskazań, innych stosowanych leków, reakcji organizmu i tym podobnych. Tabletki nie powinny wywoływać większych skutków ubocznych. Jeżeli jednak znacznie upośledzają one codzienne funkcjonowanie pacjentki, ich całkowite odstawienie nie jest konieczne.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo leków antykoncepcyjnych i każdy z nich może oddziaływać na pacjentkę inaczej. W przypadku występowania niepokojących objawów, należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem w celu możliwości przypisania innych tabletek. Wygodnym rozwiązaniem są porady online, nie wymagające wizyt stacjonarnych, a także e-recepty, których załatwienie zajmuje do kilku minut.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz