Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Depresja umiarkowana – objawy, przyczyny, leczenie

depresja umiarkowana

Depresja umiarkowana jest jednym z typów zaburzeń depresyjnych. Nasilenie objawów w tym przypadku stoi na średnim poziomie. Nie oznacza to jednak, że można je bagatelizować. Każdy rodzaj depresji powinien być leczony w asyście lekarza. Tylko w ten sposób terapia będzie skuteczna i nie pojawią się nawroty.

Odczuwasz objawy zaburzeń depresyjnych? Nie wahaj się iść do lekarza. Dobrym rozwiązaniem mogą być również konsultacje lekarskie online!

Depresja łagodna a umiarkowana

Zanim przejdziemy do depresji umiarkowanej, warto najpierw zapoznać się z informacjami dotyczącymi łagodnej odmiany schorzenia. W przypadku lekkiej depresji występuje:

 • spadek nastroju;
 • utrata zainteresowań;
 • niechęć do jakiejkolwiek aktywności;
 • zmęczenie oraz spadek energii.

Chory jest w stanie wykonywać obowiązki, ale zdecydowanie szybciej się męczy niż osoba zdrowa. Brakuje mu motywacji do działania. Czasem występują u niego dolegliwości somatyczne w postaci bólu głowy, mdłości i bólów brzucha.

Czym jest depresja umiarkowana?

Diagnoza w kierunku depresji umiarkowanej wymaga sprawdzenia, czy u chorego występują przynajmniej dwa objawy lekkiego zaburzenia depresyjnego. Muszą również występować 3 lub 4 dodatkowe objawy:

 • niska samoocena oraz brak pewności siebie;
 • poczucie winy, czyli obwinianie się za życiowe niepowodzenia. Często wiąże się to z dużym krytycyzmem wobec własnej osoby;
 • myśli samobójcze związane z brakiem poczucia sensu życia;
 • zaburzenia snu – pacjenci mają trudność w zasypianiu, często budzą się w nocy, a rano czują zmęczenie;
 • nasilone lęki – chory martwi się o przyszłość, przez jego głowę przechodzą natrętne myśli;
 • zaburzenia odżywiania – u pacjentów wzrasta lub spada apetyt. Wiąże się to ze wzrostem lub spadkiem masy ciała;
 • zaburzenia uwagi oraz pamięci.

Chorzy na depresję umiarkowaną mają trudności z wykonywaniem obowiązków domowych oraz służbowych. Mogą spóźniać się do pracy i odraczać zadania na później. Bardzo często zdarza się, że mają oni bałagan w domu. Często zapominają o planowanych sprawach.

Pamiętaj, że receptę na leki możesz otrzymać przez internet! E-recepta online to bardzo wygodny i szybki sposób!

Leczenie depresji umiarkowanej

Podstawową formą leczenia depresji umiarkowanej jest psychoterapia. Najwyższą skuteczność ma terapia poznawczo-behawioralna. Działać może także terapia psychodynamiczna oraz interpersonalna. Jeżeli jednak objawy nie ustępują, to konieczne będzie wprowadzenie leczenia farmakologicznego. 

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest wykorzystanie środków farmaceutycznych. Istnieje wiele leków na depresję, które różnią się od siebie mechanizmem działania. Często mają one również inne skutki uboczne. Lekarz omówi z pacjentem wszystkie zagadnienia dotyczące leczenia i wybierze najlepsze antydepresanty. Należy zaznaczyć, że nowoczesne leki przeciwdepresyjne są bezpieczne, ale należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jeżeli z powodu depresji czujesz się źle i potrzebujesz kilku dni wolnego w pracy, to dobrym rozwiązaniem będzie zwolnienie lekarskie online!

Depresja umiarkowana jest uleczalna! Nie ignoruj objawów i udaj się po pomoc. Tylko w ten sposób pozbędziesz się objawów!

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz