Depresja u mężczyzn jest coraz głośniejszym tematem. Mężczyźni bardzo często boją się mówić o swoich problemach. Zdarza się też, że bagatelizują objawy oraz nie szukają pomocy. Dowiedz się więcej o depresji wśród mężczyzn!
Depresja jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że podobnie jak otyłość, miażdżyca oraz cukrzyca, związana jest z rozwojem cywilizacyjnym świata. Jest to schorzenie, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć, co bardzo często widoczne jest u męskiej części populacji. Depresja u mężczyzn – co należy o niej wiedzieć?
Czy depresja u mężczyzn wygląda inaczej?
Nie ma medycznych dowodów, które wskazywałyby na to, że męska depresja różni się od kobiecej. Męska skłonność do rywalizacji sprawia jednak, że płeć ta bardzo niechętnie przyznaje się do swoich słabości. Kobiety znacznie częściej szukają pomocy u specjalistów. W przypadku mężczyzn czasami nawet najbliższa rodzina nie wie, że dzieje się coś złego. Warto zaznaczyć, że mężczyźni częściej od kobiet popełniają samobójstwa. Jeżeli z twoim zdrowiem dzieje się coś złego, to nie czekaj i skontaktuj się ze specjalistą. Rozwiązaniem dla ciebie mogą być konsultacje lekarskie online.
W jaki sposób mężczyźni radzą sobie z depresją?
Mężczyźni dużo częściej od kobiet uciekają się do alkoholu lub innych używek, które przynoszą ulgę tylko przez chwilę, ale na dłuższą metę są bardzo destrukcyjne dla organizmu. Alkohol może prowadzić do niebezpiecznych zachowań oraz problemów w pracy i w domu. Wszystko to może doprowadzić do pogłębienia się depresji u mężczyzn.
Objawy depresji u mężczyzn
Depresja daje objawy zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wśród symptomów natury psychicznej wymienić można między innymi:
- obniżony poziom koncentracji;
- zaburzenia pamięci;
- gonitwa myśli;
- obniżenie nastroju;
- smutek;
- myśli oraz próby samobójcze;
- bezsenność.
Oto objawy fizyczne, które występują przy depresji u mężczyzn
- ból oraz ucisk w klatce piersiowej;
- nawracające bóle głowy;
- problemy z erekcją;
- zaburzenia rytmu serca;
- problemy hormonalne;
- problemy natury gastrycznej.
Negatywne skutki depresji u mężczyzn
Mężczyźni chorzy na depresję często popadają w skrajności. Ich nastrój bardzo szybko się zmienia. Odsuwają się od rodziny oraz znajomych. Następuje u nich wycofanie się z życia społecznego. Nieudolnie starają się pomóc samemu sobie przez:
- stosowanie środków psychoaktywnych;
- picie alkoholu;
- palenie papierosów;
- hazard;
- podejmowanie ryzykownych działań, które miałby wywołać u nich jakieś emocje.
Depresja u mężczyzn – jak ją zdiagnozować?
Diagnoza depresji u mężczyzn jest dosyć trudna. Mężczyźni rzadko zwracają się o pomoc do specjalistów. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy objawy mają bardzo duże nasilenie. Tłumienie w sobie emocji może doprowadzić do nerwowości oraz agresji. Bliscy powinni zwracać uwagę, czy mężczyźni w ich rodzinie nie wykazują tych symptomów. Być może trzeba im pomóc podjąć decyzję o udaniu się do specjalisty.
U mężczyzn częściej niż u kobiet nieleczona depresja prowadzi do myśli samobójczych. To właśnie dlatego warto odrzucić przekonanie o przyjętym archetypie męskości i udać się po pomoc.
Nie chcesz lub z jakiegoś powodu nie możesz udać się do lekarza po receptę? E-recepta online to wygodny i szybki sposób!
Depresja u mężczyzn – jak okazać wsparcie?
Chory na depresję powinien jak najszybciej otrzymać specjalistyczną pomoc. Powinien on być cały czas pod opieką psychoterapeuty oraz psychologa. W leczeniu stosuje się terapię psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną oraz interpersonalną. Warto zaznaczyć, ze psychoterapia przynosi bardzo dobre efekty przy łagodnej depresji. W przypadku zaawansowanej wersji choroby stosowane są leki psychotropowe oraz antydepresanty. Pacjent w depresji może mieć dni, w których nie będzie on w stanie wyjść z domu do pracy. Wtedy rozwiązaniem może być zwolnienie lekarskie online.
Chociaż to kobiety są częściej narażone na depresję, to mężczyźni częściej popełniają samobójstwo z powodu choroby. Jeżeli któryś z członków twojej rodziny wykazuje niepokojące objawy, nie wahaj się mu pomóc!