Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Depresja – rodzaje, przyczyny, leczenie

Depresja to zaburzenie psychiczne, które zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pacjenci cierpiący na tę chorobę mają niski poziom neuroprzekaźników, które odpowiadają za dobry nastrój. Ze swoimi problemami warto zwrócić się do specjalisty, który sprawdzi, czy twoje objawy to depresja. Rodzaje tej choroby są różnorodne. Przedstawimy je w poniższym artykule.

Depresja endogenna

Ten rodzaj depresji związany jest z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego. Depresja endogenna może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Objawy mają duże nasilenie. Konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych, aby pacjent mógł poradzić sobie z depresją. Rodzaj endogenny może być bardzo niebezpieczny, a sama psychoterapia często nie przynosi pożądanych efektów. W przebiegu choroby mogą pojawić się nawet myśli samobójcze. Jeżeli odczuwasz objawy depresji, to nie wahaj się skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Jeżeli nie chcesz udać się do lekarza osobiście, to rozwiązaniem mogą być konsultacje lekarskie online.

Depresja reaktywna

Wywołana jest przez uraz psychiczny, który wpływa na postrzeganie rzeczywistości przez pacjenta. Depresja reaktywna może być związana ze śmiercią najbliższej osoby, porzuceniem lub gwałtem. Jest ona dosyć łatwa do zdiagnozowania przez lekarza. W leczeniu wykorzystuje się psychoterapię oraz leki antydepresyjne.

Depresja lękowa

W tym przypadku najczęściej występującymi objawami są lęk, wybuchowość oraz nadwrażliwość. Symptomy te związane są z potrzebą rozładowania napięcia. Jest to bardzo niebezpieczny typ depresji. Rodzaj ten bardzo często prowadzi do samobójstwa.

Dystymia 

Zaburzenie depresyjne charakteryzujące się ciągłym obniżonym poziomem nastroju. Bywa, że przyczyną dystymii jest choroba organiczna. Ze względu na długotrwałe objawy o niskim nasileniu jest często traktowana jako cecha charakteru. Choroba wymaga jednak leczenia specjalistycznego.

Depresja poporodowa

Związana jest ze zmianami hormonalnymi, które towarzyszą ciąży oraz porodowi. Kobieta w depresji poporodowej jest zmęczona oraz drażliwa. Do tego dochodzi brak zainteresowania dzieckiem. Schorzenie to dotyczy prawdopodobnie około 10% wszystkich matek. W cięższych przypadkach zaleca się zastosowanie leków. Pamiętaj, że receptę można otrzymać online. E-recepta online to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie.

Depresja sezonowa lub jesienna

Od pozostałych rodzajów depresji różni się tym, że objawy pojawiają się w okresie jesiennym i zimowym. Gdy nadchodzi wiosna, symptomy ustają. Prawdopodobnie przyczyną choroby jest niedobór światła słonecznego. Towarzyszy temu spadek nastroju oraz brak energii. 

Choroba afektywna dwubiegunowa

W przypadku tej choroby występują epizody depresji oraz manii. Pacjent czasami ma spadki nastroju, a innym razem jego podwyższenia. Obserwuje się także okresy remisji. Schorzenie najczęściej pojawia się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Leczy się je farmakologicznie.

Jeżeli cierpisz na depresję i potrzebujesz kilku dni wolnego, to rozwiązaniem dla ciebie będzie zwolnienie lekarskie online.

Depresja występuje w wielu rodzajach. Jeżeli zobaczysz u siebie charakterystyczne objawy, to udaj się po pomoc! Duża część rodzajów depresji jest całkowicie uleczalna.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz