Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Depresja reaktywna – przyczyny, objawy, leczenie

depresja reaktywna

Depresja reaktywna ma podobne objawy do innych rodzajów zaburzeń depresyjnych. Przede wszystkim jest to smutek, brak wiary w siebie oraz niechęć do jakiejkolwiek aktywności. Nie można jej w żadnym wypadku lekceważyć, bo może być bardzo niebezpieczna. 

Przyczyny depresji reaktywnej

Przyczyny depresji reaktywnej są najczęściej zewnętrzne. Pojawia się ona w związku z traumatycznymi przeżyciami w życiu pacjenta. Chorego dotykają silne emocje, które bardzo negatywnie wpływają na organizm. Można wymienić tutaj na przykład śmierć bliskiej osoby, gwałt, poronienie, utratę pracy lub problemy finansowe. Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane i zależne od charakteru pacjenta. Niektóre osoby mogą zapaść na chorobę w wyniku jedynie niewielkich niepowodzeń.

Jeżeli odczuwasz u siebie objawy depresji reaktywnej, to nie wahaj się szukać pomocy. Z lekarzem możesz skontaktować się przez internet. Konsultacja lekarska online to bardzo wygodny sposób na kontakt ze specjalistą!

Objawy depresji reaktywnej

Chory odczuwa przede wszystkim osłabienie, smutek oraz brak motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań. Wciąż wracają do niego myśli o traumatycznych wydarzeniach, które doprowadziły do depresji reaktywnej. Może on dodatkowo czuć poczucie winy oraz brak sensu życia. W niektórych sytuacjach pojawić się mogą nawet myśli samobójcze. Pacjentowi bardzo ciężko wrócić do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia, ponieważ cały czas prześladują go emocje związane z traumą.

Leczenie depresji reaktywnej

Pierwszym krokiem, który musi wykonać chory, jest pójście po specjalistyczną pomoc lekarską. Nie zawsze jest to łatwe, bo często będzie on musiał pokonać swój wstyd. W niektórych przypadkach pacjent sam może poradzić sobie ze swoimi problemami, ale pomoc lekarzy i najbliższych w większości przypadków jest niezbędna. 

Leczenie przeprowadzane jest przede wszystkim za pomocą psychoterapii, najczęściej jest to terapia poznawczo-behawioralna. Jeżeli lekarz stwierdzi, że takie leczenie nie przynosi rezultatów, to może zdecydować o wprowadzeniu środków farmakologicznych. Pacjent przyjmuje wtedy leki antydepresyjne w niewielkich dawkach. Nieleczona depresja reaktywna może się nasilać, dlatego nigdy nie można bagatelizować objawów.

Pamiętaj, że receptę na leki możesz otrzymać przez internet. E-recepta online to bardzo wygodny sposób na otrzymanie dokumentu uprawniającego do zakupu leków. Środki farmakologiczne na depresję należy brać zgodnie z zaleceniami lekarza!

Ile trwa depresja reaktywna?

Depresja reaktywna to choroba, z którą pacjenci mogą zmagać się naprawdę długo. Dużą rolę pełni tutaj rodzina, która powinna wspierać chorego. Długość leczenia jest bardzo zróżnicowana i zależy od przyczyny, która wywołała schorzenie. Zdarza się, że objawy mijają wraz ze zniknięciem czynnika, który doprowadzić do zaburzenia depresyjnego. W przypadku bardzo traumatycznych przeżyć leczenie może trwać nawet kilka lat.

Jeżeli cierpisz na depresję i potrzebujesz kilku dni wolnego, to rozwiązaniem może być zwolnienie lekarskie online!

Depresja reaktywna to choroba, której nie wolno lekceważyć. Objawom koniecznie powinien przyjrzeć się lekarz. Jeżeli podejrzewasz u siebie zaburzenia depresyjne, to nie wahaj się poprosić o pomoc!

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz