Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Depresja oddechowa – objawy, przyczyny i leczenie

depresja oddechowa

Depresja oddechowa jest stanem chorobowym, który może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta. Jej początkowe stadium przybiera jednak łagodną formę, a pacjent nie wie nawet, że na nią choruje. Jak objawia się depresja oddechowa i jakie są jej przyczyny? Dowiedz się więcej!

Depresja oddechowa to choroba, która może nawet zagrażać życiu pacjenta. W jej wyniku dochodzi do niedotlenienia tkanek organizmu. Schorzenie to powstaje w wyniku zatrucia alkoholem i lekami, a czasami przyczyną może być uszkodzenie ośrodka oddechowego w mózgu.

Czym jest depresja oddechowa?

Depresja oddechowa polega na zmniejszeniu częstości oraz głębokości oddechów. W organizmie dochodzi do redukcji aktywności ośrodka oddechowego, a to prowadzi do niedotlenienia całego organizmu. Zdrowy człowiek wykonuje od 12 do 20 oddechów na minutę, a ilość powietrza, jaka wchodzi do płuc, to około 500 mililitrów. W przypadku depresji oddechowej dochodzi do znacznego zmniejszenia liczby oddechów, a to prowadzi do sytuacji, w której tkanki nie mają wystarczającej ilości tlenu. Nazywane jest to niewydolnością oddechową. 

Ośrodek oddechowy w organizmie człowieka znajduje się w rdzeniu przedłużonym. Jest to część pnia mózgu przechodząca w rdzeń kręgowy. Za pomocą tego ośrodka regulowane są oddechy. Aby sprawdzić, czy układ oddechowy działa odpowiednio, stosuje się badanie gazometrii krwi tętniczej. Depresja oddechowa jest bardzo groźna i wymaga szybkiej interwencji medycznej!

Jakie są objawy depresji oddechowej?

Depresja oddechowa może mieć lekki przebieg. W takiej sytuacji pacjent nie odczuje prawie żadnych objawów. W niewielkim stopniu zmniejszy się jego częstość oraz głębokość oddechów. Schorzenie to może się jednak pogłębiać i sprawić, że objawy będą zagrażały życiu pacjenta. Jeżeli zobaczysz u siebie niepokojące symptomy, to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Najszybszym sposobem będzie konsultacja lekarska online. 

W przypadkach zaostrzonej depresji oddechowej pacjent będzie czuł bardzo silne duszności oraz wrażenie braku powietrza. Objawy te dadzą także poczucie niepokoju. Pacjenci odczują też pobudzenie oraz będą bardzo niespokojni. Po pewnym czasie pojawi się bezdech pomiędzy kilkoma głębokimi wdechami powietrza.

W przypadku zaawansowanej depresji oddechowej dochodzi do upośledzenia czynności ośrodka oddechowego. Ostatecznie może dojść nawet do zatrzymania oddychania. W tym wypadku konieczna będzie bardzo szybka reakcja, a pacjent musi być hospitalizowany.

Depresja oddechowa daje także symptomy, które nie są związane z oddychaniem. Chorzy mogą mieć przyspieszoną czynność serca, dojść może również do sinicy w wyniku braku tlenu w organizmie. Sine są najczęściej okolice ust oraz paznokci.

Depresja oddechowa początkowo jest trudna do rozpoznania przez pacjenta. Jeżeli widzisz u siebie problemy z oddychaniem, szybko skontaktuj się ze specjalistą. Lekarz online skieruje cię na odpowiednie badania!

Depresja oddechowa – przyczyny

Depresja oddechowa występuje wskutek zaburzenia funkcjonowania ośrodka oddechowego, który znajduje się w mózgu. Często pojawia się u osób, które przyjmowały alkohol, leki lub narkotyki. Na wystąpienie depresji oddechowej narażone są też osoby, które stosują opioidy. Czasami przyczyną tego schorzenia jest uraz głowy, który doprowadził do uszkodzenia ośrodków w obrębie pnia mózgu. 

Oto jakie są pozostałe przyczyny depresji oddechowej:

  • udar mózgu;
  • choroba nowotworowa w obrębie mózgu;
  • uszkodzenie pnia mózgu.

Pamiętaj, że leki możesz otrzymać bardzo szybko. E-recepta przez internet to najlepszy sposób.

Depresja oddechowa – leczenie

Przede wszystkim zadaniem opieki medycznej jest dostarczenie pacjentowi powietrza. Może pojawiać się więc konieczność zaintubowania i wentylacji mechanicznej. Dalsze kroki zależne są od przyczyny wystąpienia tego schorzenia. Konieczna będzie więc odpowiednia diagnoza, aby móc doprowadzić do ustąpienia depresji oddechowej. Jeżeli depresja rozwinęła się u pacjentów w wyniku stosowania opioidów, to lekarze podadzą odpowiednią odtrutkę, którą jest nalokson. Jeżeli odczuwasz jakiekolwiek podejrzane objawy, pamiętaj, by udać się do lekarza. Jeżeli potrzebujesz kilku dni wolnego, to rozwiązaniem dla ciebie może być zwolnienie lekarskie online.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz