Czy zapalenie zatok jest zaraźliwe? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się prosta, jednak wcale tak nie jest. Wszystko zależy od tego, jaki patogen wywołał tę dolegliwość. Zwłaszcza przy pierwszych symptomach chorzy powinni pamiętać o zachowaniu dystansu – dla bezpieczeństwa swojego i bliskich.
Zapalenie zatok przynosowych – najważniejsze informacje
Zatoki są pustymi przestrzeniami wypełnionymi powietrzem. Każdy człowiek ma cztery pary zatok: szczękowe, czołowe, sitowe oraz parzystą zatokę klinową. Znajdują się w kościach czaszki i mają połączenie z jamą nosową, przez co wydzielina, którą produkują, może być na bieżąco usuwana. Jeśli w obrębie błony śluzowej nosa oraz którejś z grup zatokowych tworzy się stan zapalny i infekcja, mówimy właśnie o zapaleniu zatok. Najczęstszą przyczyną zakażenia górnych dróg oddechowych są wirusy i bakterie, ale powodem może być również alergia. Czy zapalenie zatok jest zaraźliwe? Na pewno trzeba je leczyć, a szybkie rozpoczęcie kuracji ułatwi recepta online. Na zapalenie zatok narażone są przede wszystkim osoby z krzywą przegrodą nosową oraz polipami nosa.
Jak długo trwa zapalenie zatok
Wszystko zależy od rodzaju choroby. W przypadku ostrego zapalenia zatok objawy utrzymują się krócej niż 12 tygodni (zwykle mijają już po 10 dniach). Natomiast jeśli objawy nie ustępują i infekcja trwa nadal, wtedy mówimy o przewlekłym zapaleniu zatok. Zalegająca w nich wydzielina utrudnia codzienne funkcjonowanie. W tej sytuacji warto postarać się o L4 online.
Objawy zapalenia zatok
Jakie objawy wskazują na infekcję zatok? Na początku przypominają przeziębienie, więc można je łatwo pomylić. Później pojawia się silny ból głowy. Jego umiejscowienie zależy od rodzaju zatok, w których zalega wydzielina. Pozostałe symptomy to:
- zatkany nos;
- wiążące się z tym zaburzenia węchu;
- odczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
Czy zapalenie zatok jest zaraźliwe?
Odpowiadając na pytanie, czy zapalenie zatok jest zaraźliwe, musimy stwierdzić, że przypadłość nie przenosi z chorych osób na zdrowe. Należy jednak pamiętać o patogenach wywołujących zapalenie zatok – najczęściej problem ma podłoże bakteryjne albo wirusowe.
Wirusowe zapalenie zatok
Wirusy stanowią przyczynę ostrego zapalenia zatok. Objawy występują już po 48 godzinach od zarażenia. Jak zaznaczaliśmy wcześniej, chorobą nie można się zarazić, jednak wywołującym ją wirusem – już tak. Przenosi się on bowiem drogą kropelkową nawet po ustąpieniu symptomów. Z tego też powodu warto wykorzystać zwolnienie lekarskie online, by nie narażać zdrowia innych osób.
Bakteryjne zapalenie zatok
Tego rodzaju zapalenie zatok jest zwykle konsekwencją niewyleczonej wirusowej infekcji. Dochodzi do niego również wtedy, kiedy mimo leczenia nastąpiło nasilenie objawów. Bakteryjne zapalenie zatok nie będzie zaraźliwe, jednak można zarazić się samym patogenem, który je wywołał.
Jak leczyć zapalenie zatok?
Zapalenie zatok najczęściej można leczyć domowymi sposobami, takimi jak inhalacje, nawadnianie czy okłady na okolice zatok. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest płukanie zatok. Wykorzystuje się do tego roztwór soli fizjologicznej. Irygacja zatok pomaga skutecznie pozbyć się wydzieliny. Jeżeli jednak objawy ogólne nie ustąpią, przypadłość będzie wymagać konsultacji z lekarzem. Początkowo może przepisać leki przeciwzapalne, a przy przedłużającej się chorobie zalecić antybiotyki.
Leki, które mogą pomóc na zapalenie zatok
Kontakt z lekarzem i odpowiednie leczenie zatok stanowią podstawę terapii. Preparaty, które można w tym czasie stosować to między innymi:
Osoby, które szukają odpowiedzi na pytanie, czy zapalenie zatok jest zaraźliwe, mogą spać spokojnie. Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka, choć wywołującą ją patogeny – mogą. Dlatego zapalenie zatok należy leczyć, by nie dopuścić do rozwoju przypadłości i powikłań.