Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Czy tabletki antykoncepcyjne są na receptę? Odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania

tabletki antykoncepcyjne na receptę

Skuteczna ochrona antykoncepcyjna jest na wagę złota. Wiele kobiet decyduje się na rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych właśnie ze względu na ich niezawodność oraz skuteczne działanie. Tego typu preparaty nie mogą być jednak zakupione na własną rękę. Do ich nabycia niezbędne jest okazanie ważnej recepty. Czy we wszystkich przypadkach dokument ten jest potrzebny? Jak szybko i wygodnie można go uzyskać? Na te oraz inne od pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czy tabletki antykoncepcyjne są na receptę? Dlaczego do ich zakupu niezbędny jest ten dokument?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się silnym i zaawansowanym działaniem. Właśnie z tego powodu do ich zakupu niezbędne jest okazanie odpowiedniej recepty. Dokument ten powinien być wystawiony przez uprawnionego lekarza. Tabletki antykoncepcyjne zawierają żeńskie hormony płciowe, takie jak progestagen oraz estrogen. Te z kolei mogą oddziaływać nie tylko na kobiecy układ rozrodczy, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Recepta wystawiona przez lekarza pozwala na kontrolowanie stanu zdrowia pacjentki, dzięki czemu lekarz może zadecydować czy tego typu kuracja hormonalna nie będzie zagrażać jej zdrowiu.

Jakie działanie wykazują tabletki antykoncepcyjne?

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych opiera się na działaniu zawartych w nich hormonów. Prawidłowe i regularne stosowanie pigułek pozwala na uzyskanie niemal pełnej ochrony przed zajściem w ciążę. Dzięki temu każdy stosunek jest bezpieczny, a tym samym pacjentka jest pozbawiona zbędnego stresu i nerwów. Skuteczne działanie tabletek antykoncepcyjnych wynika z:

 • hamowania owulacji,
 • uniemożliwiana dojrzewania pęcherzyków Graafa,
 • modyfikowaniu konsystencji śluzu znajdującego się w szyjce macicy.

Dzięki takiemu kompleksowemu działaniu nie może dojść do zapłodnienia. Brak owulacji skutkuje nieuwolnieniem komórki jajowej. Ponadto gęsty śluz uniemożliwia swobodne poruszanie się plemników. Nawet jeśli doszłoby do zapłodnienia, gęsty śluz uniemożliwia również zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy.

Czy tabletki antykoncepcyjne są na receptę? Jak uzyskać ten dokument?

Receptę na zakup tabletek antykoncepcyjnych można uzyskać na kilka sposobów. Możemy wyróżnić trzy główne metody, które umożliwią pacjentce otrzymanie tego dokumentu:

 • Pacjentka może udać się na wizytę lekarską, w trakcie której przeprowadzone zostaną niezbędne badania.
 • Recepta może być uzyskana również bez potrzeby wychodzenia z domu. Jedyne co należy zrobić to skorzystać z konsultacji telefonicznej lub online z lekarzem. W takim przypadku, zamiast badań, przeprowadzony zostanie dokładny wywiad zdrowotny.
 • Dużą popularnością cieszą się również usługi oferowane przez dedykowane strony internetowe, które zajmują się generowaniem zamówionych recept. Nad każdą z takiej witryny czuwa uprawniony lekarz, który dba o to, aby były one poprawne.

Każda pacjentka może wybrać sposób, który będzie dla niej najwygodniejszy. Gotowa recepta będzie miała formę elektroniczną i zostanie przesłana na konto pacjenta zaraz po ich wygenerowaniu. Z gotowym dokumentem należy udać się do apteki i zakupić opakowanie zaleconego leku.

Czy każda pacjentka będzie mogła uzyskać receptę na zakup tabletek antykoncepcyjnych?

Okazuje się, że nie każda pacjentka może uzyskać receptę na zakup tabletek antykoncepcyjnych. Może zdarzyć się sytuacja, że u kobiety będą istniały przeciwwskazania do rozpoczęcia tego typu kuracji. Tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane, jeśli pacjentka cierpi na:

 • chorobę zakrzepowo-zatorową,
 • nowotwór,
 • cukrzycę,
 • choroby wątroby,
 • migrenę.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w przypadku istnienia przeciwwskazań mogłoby być groźne dla pacjentki. Wykonanie niezbędnych badań przed rozpoczęciem kuracji antykoncepcyjnej pozwoli na wykluczenie istnienia jakichkolwiek dolegliwości, które uniemożliwiałyby rozpoczęcie stosowania pigułek. Nie jest to obowiązkowe, jednak powinno być wykonane dla dobra pacjentki.

Czy tabletki antykoncepcyjne są na receptę? Jak stosować tę metodę antykoncepcji?

Aby móc cieszyć się wysoką skutecznością tabletek antykoncepcyjnych, a także niskim ryzykiem pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych, pigułki powinny być stosowane według jednego z ustalonych schematów:

 • Jeśli opakowanie zawiera 21 tabletek, należy przyjmować je przez pierwsze 21 dni cyklu, a następnie odbyć siedmiodniową przerwę. Po jej zakończeniu należy od razu przystąpić do stosowania kolejnego opakowania.
 • Jeśli opakowanie zawiera 28 tabletek (czyli 24 tabletki aktywne i 4 tabletki placebo), pacjentka powinna przez pierwsze 24 dni przyjmować tabletki z hormonami, a następnie przejść do tabletek nieaktywnych. Po zakończeniu opakowania nie należy robić przerwy, a od razu przejść do stosowania kolejnego.

Zaleca się, aby pierwszą tabletkę przyjąć w ciągu pierwszych 5 dni cyklu. Pozwoli to na zagwarantowanie najwyższej skuteczności już od pierwszego dnia stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz