Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Czy tabletki antykoncepcyjne można zacząć brać w połowie cyklu? Przedstawienie zależność między czasem przyjęcia pierwszej pigułki, a skutecznością kuracji

tabletki

Aby móc cieszyć się niemal stuprocentową skutecznością tabletek antykoncepcyjnych, pacjentki stosujące tę metodę antykoncepcji powinny zwracać szczególną uwagę na sposób ich dawkowania. Oprócz tego, że pigułki powinny być przyjmowane codziennie o tej samej porze, istotny jest również moment zastosowania pierwszej tabletki. Najlepszy czas na przyjęcie początkowej pigułki to początek cyklu, jednak nie istnieją przeciwwskazania do rozpoczęcia stosowania tej formy antykoncepcji w późniejszym czasie. Czy antykoncepcja hormonalna zastosowana w połowie cyklu będzie tak samo skuteczna jak ta stosowana od jego początku? To pytanie niesie sporo wątpliwości wielu kobietom. W dzisiejszym artykule dokładnie wyjaśniamy tę kwestię.

Czy tabletki antykoncepcyjne można zacząć brać w połowie cyklu. Jak prawidłowo stosować tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne powinny być stosowane zgodnie z jednym z ustalonych schematów. Wybór odpowiedniego zależy od rodzaju stosowanych pigułek. Możemy wyróżnić dwa główne sposoby stosowania tabletek antykoncepcyjnych:

  • Jeśli opakowanie zawiera 21 pigułek, należy stosować po jednej przez pierwsze 21 dni cyklu. Po zażyciu wszystkich tabletek należy odbyć siedmiodniową przerwę od ich stosowania. Po jej zakończeniu należy rozpocząć kolejne opakowanie tabletek. 
  • Jeśli opakowanie zawiera 28 pigułek, czyli 24 tabletki z substancjami czynnymi oraz 4 tabletki placebo, tabletki aktywne należy przyjąć najpierw, a dopiero później przejść do tabletek placebo. Pomiędzy kolejnymi opakowaniami  nie należy robić żadnych przerw.

Z reguły zaleca się, aby pierwsza tabletka z opakowania została przyjęta w trakcie pierwszych pięciu dni cyklu. W tym czasie przyniesie ona najwyższą niezawodność i sprawi, że kuracja antykoncepcyjna będzie skuteczna już od pierwszego dnia.

Jakie działanie zapewnią prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne?

Jeśli pacjentka będzie przestrzegać zaleceń i stosować tabletki antykoncepcyjne według jednego z ustalonych schematów, działanie tej metody antykoncepcji będzie kompleksowe i w niemal stu procentach skuteczne. Przyjmowane pigułki sprawiają, że:

  • zahamowana zostaje owulacja,
  • pęcherzyki Graffa nie mogą prawidłowo dojrzewać, a tym samym uwalniać komórki jajowej,
  • śluz znajdujący się w szyjce macicy staje się dużo bardziej gęsty i mniej przepuszczalny.

W efekcie komórka jajowa nie zostanie uwolniona, przez co nie będzie mogło dojść do zapłodnienia. Warto zaznaczyć, ze nawet jeśli by do niego doszło, gęsty śluz uniemożliwi zagnieżdżenie się jajeczka w macicy. Taka konsystencja śluzu sprawi również, że plemniki nie będą mogły swobodnie się poruszać. 

Czy tabletki antykoncepcyjne można zacząć brać w połowie cyklu. Czy kuracja będzie skuteczna jeśli pierwsza pigułka zostanie przyjęta w połowie cyklu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zaleca się stosowanie pierwszej pigułki z opakowania w jednym z pierwszych dni cyklu, jednak nie istnieją żadne przeciwwskazania do rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych w późniejszym czasie. Kuracja antykoncepcją hormonalną może być rozpoczęta w połowie cyklu. Warto jednak zaznaczyć, że tak rozpoczęte stosowanie tabletek antykoncepcyjnych będzie wiązało się z koniecznością zastosowania dodatkowych metod antykoncepcji, ponieważ tabletki nie będą od początku zapewniały ochrony przed zajściem w ciążę. Dodatkowe zabezpieczenie powinno być stosowane przez określony czas. W niektórych przypadkach wymagane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia nawet do końca aktualnego cyklu. Dopiero po upewnieniu się, że antykoncepcja hormonalna działa możliwe będzie zrezygnowanie z dodatkowych metod antykoncepcji. 

Jakie dodatkowe metody antykoncepcji można wykorzystać w takiej sytuacji?

Jeśli pacjentka zastosuje pierwszą tabletkę antykoncepcyjną w połowie cyklu, nie będzie ona jeszcze chroniona przed zajściem w ciążę, dlatego wymagane będzie zastosowanie dodatkowych form antykoncepcji. Pozwolą one odpowiednio zabezpieczyć się, a tym samym zapobiec zapłodnieniu. Obecnie na rynku istnieje wiele środków i specyfików służących do tego celu. Doskonałym wyborem z pewnością okażą się:

  • prezerwatywy męskie lub damskie, 
  • środki plemnikobójcze,
  • kapturki naszyjkowe,
  • błony dopochwowe.

Najlepsza forma zabezpieczenia powinna zostać wybrana przez oboje partnerów tak, aby czuli się oni pewnie i komfortowo. W aptekach można znaleźć również środki stosowane w nagłych wypadkach. Tabletki „dzień po” pozwolą uniknąć ryzyka zapłodnienia po odbyciu niezabezpieczonego stosunku.

Nie istnieją żadne przeciwwskazania dotyczące momentu rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z poziomu skuteczności tego rozwiązania, jaki występuje w zależności od czasu podania pierwszej pigułki. Wiedza ta pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie się, a tym samym zapobiegnięcie niechcianej ciąży.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz